„S Borisom Kollárom máme dohodu.“ Klus prekvapil detailmi kandidatúry za Sme rodina

play icon

Zdalo sa, že zavesí politické remeslo na klinec, no po novom zabojuje o miesto v Národnej rade. Martin Klus si nedávno zbalil stranícke kufre a vystúpil z SaS Richarda Sulíka. Zuby si síce následne brúsil na lukratívne miesto v Európskom dvore audítorov, no tieto ambiciózne plány mu nakoniec nevyšli.

Podľa čerstvých správ však na parlamentnú politiku nezanevrel a aktívne sa zapojí aj do predčasných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 30. septembra. 

Pre niekoho môže byť prekvapujúce, že Klusovo meno sa objaví na kandidátke práve Sme rodina Borisa Kollára. Tento krok vyznieva obzvlášť paradoxne aj z toho dôvodu, že proeurópsky, hodnotovo naladený Klus zdieľa kandidátku s hnutím Sme rodina, ktoré v minulosti uzavrelo spojenectvo s európskou ultranacionalistkou Marine Le Penovou.

Startitup vyspovedal Martina Klusa a zaujímalo nás, ako je možné, že politikovi neprekáža sympatizovanie s Le Penovou. Klus nám prezradil, že vníma minulosť Sme rodina spájanú s európskou krajnou pravicou a v tomto smere s Kollárom uzavrel dohodu.

Minulosť s Le Penovou

„Samozrejme, že mi to vadí,“ povedal Klus k spolupráci Sme rodina a Le Penovej. Zároveň priznal, že v čase, keď sa tak dialo, tak by ani neuvažoval, že by sa stal súčasťou Kollárovho hnutia.

„Posledné tri roky predseda parlamentu a strany Sme rodina je proreurópsky, proatlantický a, nehanbím sa povedať, aj proukrajinský. Všetky tie deklarácie, ktoré v Národnej rade prešli, tak prešli s jeho aktívnou podporou. Je v pravidelnom a priateľskom kontakte s predsedom ukrajinskej Verkhovnej rady. To je pre mňa veľmi silný signál, že došlo k zásadnému obratu zahraničnej európskej politike tejto politickej strany,“ opísal Klus. 

„Keď ma pán predseda oslovil, aby som bol predstaviteľom tejto oblasti pre túto politickú stranu, a tým aj garantom, že toto je systémová zmena, tak som sa nad tým zamyslel a povedal si: poďme do toho,“ dodal.

Samotný poslanec si myslí, že práve Kollárova proeurópska rétorika je úprimná a nie je len politickým kalkulom. „Úprimne bolo zrejmé, že podpísal bratislavské vyhlásenie, memorandum spoločne s pani prezidentkou a pánom premiérom a ministrom zahraničných vecí a dodržiaval ho do bodky. Chodil pravidelne na konzultácie na ministerstvo zahraničných vecí a tam sme sa zblížili,“ vysvetľoval politik. Práve Klus v tom čase v rezorte diplomacie pôsobil ako štátny tajomník. 

Dohoda s Kollárom

Klus priznal, že Sme rodina je stále súčasťou politickej rodiny so stranou Marine Le Penovej. „Vadí mi to. To bol najväčší problém pri tom oslovení na kandidátku. Máme takú dohodu, že do volieb to nebudeme otvárať. Ak budem mať dobrý výsledok vo voľbách, ak sa stanem súčasťou poslaneckého klubu, a to chcem len zdôrazniť, že nikam som nevstúpil, som súčasťou kandidátky ako nestraník, tak potom sa môžeme rozprávať, či táto strana zostane v tejto rodine, alebo nie,“ myslí si Klus.

Problematika ešte bude musieť prejsť internou straníckou debatou, no Klus predpokladá, že sa téma rozlúskne do eurovolieb v roku 2024. 

Po odomknutí sa dočítaš: 

  • Startitup vyspovedal Martina Klusa krátko po tom, čo nečakane priznal, že sa objaví na kandidátke Sme rodina Borisa Kollára
  • Prezradil, prečo sa rozhodol podporiť Kollárovu kandidátku a aj to, či mu nevadí spolupráca s ultranacionalistickou političkou Marine Le Penovou
  • Priznal, ako vníma kauzy Borisa Kollára, ako bitku Barbory Richterovej, nechutné reči vo vlastnom rádiu, oplzlú komunikáciu s neplnoletou či fotografiu s mafiánskym bossom
  • Klus si zároveň myslí, že za neúspech v súvislosti s bojom o job na Európskom dvore audítorov nemôže nikto iný ako Richard Sulík
  • Poslanec tak na šéfovi liberálov nenechal nitku suchú a poriadne mu naložil
  • Celý rozhovor je určený len pre predplatiteľov, na YouTube ho nenájdeš 
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM