Slovensko sa v oblasti obchodu cez hranice umiestnilo na prvom mieste /SNKZ #63

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 20. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží 

Tento rok už v Bojniciach nebudú ikonické pieskové sochy od Viktora Reisela. Namiesto toho mesto ponúka novú atrakciu – drevené bludisko s rozlohou vyše 800 metrov štvorcových, kde môžu návštevníci hľadať skryté pečiatky a získať sladkú odmenu. Reisel uvádza, že napriek náročnosti stavby má bludisko zatiaľ iba pozitívne ohlasy.

Rusko objavilo značné množstvo ropy a zemného plynu na Antarktíde. Toto územie však podlieha prísnym medzinárodným zákonom, ktoré zakazujú ťažbu minerálnych surovín od roku 1959. Hoci ruská geologická spoločnosť RosGeo tvrdí, že vykonáva výskum na vedecké účely, odborníci varujú, že tieto aktivity môžu viesť k budúcim pokusom o ťažbu a narušiť medzinárodné dohody.

Držitelia Európskeho zdravotného preukazu majú nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v krajinách EÚ, EHP, Švajčiarsku, Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. Preukaz však nepokrýva všetky služby, a to najmä v súkromných klinikách, preto sa odporúča zabezpečiť si cestovné poistenie.

Novozvolený prezident Peter Pellegrini vyhlásil, že niektorí politici nie sú schopní sebareflexie ani po atentáte na premiéra Roberta Fica. Pellegrini vyjadril ľútosť nad tým, že ich kroky a vyjadrenia prispeli k napätiu v spoločnosti, a preto ešte nie je čas na spoločné rokovanie.

Andrej Danko, líder SNS, sa podľa Juraja Šeligu z mimoparlamentnej strany Demokrati dopustil ďalšieho incidentu, keď opitý vyprovokoval potýčku na pumpe pri Nitre. Incident údajne videli predavačky a na miesto bola privolaná polícia. Danko sa k incidentu zatiaľ nevyjadril.

Zvyšuje sa rodičovský dôchodok

V júni štát jednorazovo vyplatí zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Celková suma vyplatená na rodičovské dôchodky presiahne 307 miliónov eur. Nárok na tento bonus majú seniori na normálnom alebo invalidnom dôchodku, vrátane bývalých policajtov a vojakov, ako aj seniori poberajúci dôchodok z cudziny, ak ich dieťa pracovalo a odvádzalo sociálne odvody na Slovensku.

Polícia vyzýva občanov, aby sociálne siete používali rozumne a na zasielanie informácií, ktoré nevyžadujú okamžitú reakciu, zatiaľ čo v núdzových situáciách by mali volať na číslo 158. Neoprávnené telefonáty na tiesňové linky sú veľkým problémom, keďže v roku 2022 tiesňová linka 112 obdržala takmer milión telefonátov, z ktorých mnohé boli omyly alebo nevhodné žarty.

Ukrajinské jednotky údajne zničili mínolovku ruskej Čiernomorskej flotily. Ruské ministerstvo obrany informovalo o zostrelení deviatich rakiet a viac než 60 bezpilotných lietadiel, ktoré zasiahli rôzne časti Ruska, vrátane Krasnodarskej a Belgorodskej oblasti. Ruské nálety na Charkov na severovýchode Ukrajiny zabili najmenej ôsmich ľudí a zranili ďalších osem, pričom medzi obeťami boli civilisti a jeden záchranár.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba a líder SNS Andrej Danko kritizovali satirickú stránku Zomri. Taraba uviedol, že by ju mali vyšetrovať orgány činné v trestnom konaní. Danko v politickej relácii na TA3 vyhlásil, že by roztrhal každého, kto prispel k atentátu na Roberta Fica.

Slovensko sa v rebríčku Global Finance Magazine umiestnilo na 50. mieste podľa HDP na obyvateľa. V roku 2021 zaznamenalo reálny rast HDP o 4,4 %, čo je zlepšenie oproti 4,8 % v roku 2020 spôsobenom pandémiou COVID-19. Slovenská ekonomika je prevažne založená na službách (61 % HDP) a priemysle (26,4 %), pričom automobilový priemysel je kľúčovou súčasťou exportu. Slovensko vedie v obchode cez hranice, ale v začiatočných podnikateľských aktivitách sa umiestňuje až na 118. mieste.