Víťaz reštaurovania Bratislavského hradu si sám určil podmienky pre výhru. ÚVO začal s kontrolou u Kollára

  • Úrad pre verejné obstarávanie začal kontrolu u Borisa Kollára
  • Dôvodom má byť zmluva na reštaurovanie Bratislavského hradu za viac ako 738-tisíc eur
kollár, hrad
Ilustračný obrázok, FB/Hike the World, TASR/Martin Baumann
  • Úrad pre verejné obstarávanie začal kontrolu u Borisa Kollára
  • Dôvodom má byť zmluva na reštaurovanie Bratislavského hradu za viac ako 738-tisíc eur

Rozsiahla rekonštrukcia Bratislavského hradu sa ťahá už od roku 2008. Hrad je pod správou kancelárie Národnej rady SR, ktorá iba prednedávnom opäť podpísala zmluvu na ďalšiu etapu reštaurovania Bratislavského hradu.

Kancelária predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára tak uzavrela zmluvu na reštaurovanie za viac ako 738-tisíc. Ako informuje portál Zastavme korupciu, novú zákazku bude po ich upozornení preverovať Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Súťažné podmienky

Po tom, ako podpísala kancelária predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára zmluvu o reštaurovaní Bratislavského hradu za 738-tisíc, rozhodla sa na to bližšie pozrieť Nadácia Zastavme korupciu. 

Ako nás informovala samotná nadácia, víťazom súťaže sa totižto stal reštaurátor, ktorý vypracoval časť súťažných podmienok, teda sa sám podieľal na jej príprave. Vladimír Višváder mohol byť vďaka tomu vo veľmi značnej výhode. 

Pripravil dôležitú časť súťažných podkladov, ktorá bola záväzná pre všetkých uchádzačov. Išlo o návrh na reštaurovanie hradu, teda, čo a ako presne sa má obnoviť,“ informuje redakciu Startitup Zuzana Petková, šéfka Nadácie Zastavme korupciu.

„Súťaž vyhodnocovala výberová komisia na pôde Národnej rady,“ doplnila Petková.

Ako portál ďalej informuje, Višváder má na Bratislavskom hrade veľmi exkluzívne postavenie už od roku 2008, keď cez spoluprácu s Váhostavom reštauroval Bratislavský hrad. To sa však odohralo ešte v časoch vládnutia Roberta Fica. Už v tom čase získal Višváder riadnu sumu peňazí.

Cez priame zmluvy s NR SR zinkasoval pán Višváder vyše 1,5 mil. eur,“ pokračuje Petková.

Súťažné podmienky boli pre všetkých uchádzačov záväzné. Avšak aj napriek faktu, že Višváder sa podieľal na ich príprave, vedenie Národnej rady SR svoj postup obhajuje. Okrem toho odmietajú aj tvrdenie, že verejné obstarávanie nebolo v poriadku. Aktuálne však do veci vstúpil aj ÚVO a začal kontrolu. 

Prestrelená suma

Vo svojej reportáži uviedla nadácia Zastavme korupciu, že Váhostav bol v minulosti hlavným dodávateľom stavebných prác. Spoločnosť vlastnil oligarcha Juraj Široký, ktorý má k strane Smer veľmi blízko. 

široký
zdroj: TASR/Martin Baumann

Celá rekonštrukcia hradu priniesla Širokému v tom čase približne 100 miliónov eur. Už vtedy časť odborníkov mala námietky a tvrdila, že práce na hrade boli zbytočne predražené a nerešpektovali všetky vzácne nálezy na mieste. 

V tom čase spolupracoval Váhostav aj so spomínaným aktuálnym víťazom súťaže Vladimírom Višváderom. Služby tohto reštaurátora využívala aj spoločnosť Vion, ktorá mala na Bratislavskom hrade stavebné zákazky. 

V súčasnosti sa má vďaka súťaži Višváder podieľať na reštaurovaní Žigmundovej a Leopoldovej brány či informačnej dosky na hornej východnej terase Bratislavského hradu. Na to všetko bola vyčlenená neuveriteľná suma 738-tisíc eur.

Podieľal sa však na všetkých etapách rekonštrukcie Bratislavského hradu. Iba jediný raz sa na čele reštaurovania hradu objavil iný reštaurátor Peter Čambala. Avšak poslankyňa OĽANO Monika Kozelová tvrdí, že cena prác bola už v tom čase riadne prestrelená.

„Bol absolútne nadsadený rozpočet na výkon prác a na to, čo za tie peniaze robili. Napríklad jeden štvorcový meter v záhrade stál 3 300 eur, za čo by sme museli mať zlatú trávu a strieborné tulipány, pretože to nemá žiadnu logiku,“ tvrdí Kozelová v reportáži pre nadáciu.

Popieranie konfliktu záujmov

Svoje pochybnosti o výsledku súťaže má aj šéf parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.

„Podľa môjho názoru vzbudzuje naozaj viaceré pochybnosti, a to aj tým, že firma, ktorá sa podieľala na príprave súťažných podkladov, v konečnom dôsledku túto zákazku vyhrala,“ tvrdí v reportáži Čekovský.

Úrad pre verejné obstarávanie sa preto na základe podnetu nadácie Zastavme korupciu rozhodol vstúpiť do kontroly a celú súťaž bude preverovať. Višváder však akýkoľvek konflikt záujmov popiera. 

„Je veľmi nešťastné si myslieť, že ten, čo robil návrh na reštaurovanie, je až v takej výhode, akoby sa zdalo, pretože pred výberovým konaním sú určené dni obhliadok, kde každý jeden z reštaurátorov, ktorý má záujem o zákazku, ide, chytí sa, obzrie si zákazku,“ hovorí v reportáži Višváder. 

Zdroje: Zastavme korupciu , SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá