Vojna na Blízkom východe plní ruskú kasu: Moskva zarobila miliardy eur

  • Rusko si prilepšilo o miliardy eur
  • Rastúce ceny ropy a plynu
  • Európa stále kupuje ruské energie
Rusko môže z konfliktu profitovať
  • Rusko si prilepšilo o miliardy eur
  • Rastúce ceny ropy a plynu
  • Európa stále kupuje ruské energie
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Rusko zarobilo v prvých dvoch týždňoch americko-izraelskej vojny proti Iránu na vývoze fosílnych palív 7,7 miliardy eur, uvádzajú údaje Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA).

Vojenská operácia USA a Izraela na Blízkom východe viedla k prudkému nárastu svetových cien ropy, čo skomplikovalo dodávky cez Hormuzský prieliv, a to priamo ovplyvnilo príjmy Moskvy.

Rastúce ceny a dopyt

Kľúčovým faktorom boli rastúce ceny energií. Ceny ropy Brent od začiatku nepriateľských akcií vzrástli nad 119 dolárov za barel, čo tradične zvyšuje zisky vyvážajúcich krajín vrátane Ruska.

Podľa CREA Rusko medzi 1. a 15. marcom dostávalo z vývozu ropy, plynu a uhlia približne 513 miliónov eur denne – viac ako vo februári, keď priemer dosahoval približne 472 miliónov eur denne.

Zmiernenie sankcií a kľúčoví odberatelia

Zároveň USA čiastočne zmiernili sankcie a umožnili 30 dní nakupovať ruskú ropu už na mori. Washington tiež dočasne povolil Indii nakupovať ruské energetické zdroje, čo vysvetlil potrebou stabilizácie globálnych trhov.

Analytici poukazujú na to, že kombinácia vysokých cien ropy a stabilného dopytu z krajín ako India a Čína naďalej podporuje príjmy Kremľa.

Podľa CREA India a Čína zabezpečujú približne 75 % príjmov Ruska z exportu ropy. Len v prvej polovici marca India nakúpila ruské fosílne palivá v hodnote 1,3 miliardy eur – približne 89 miliónov eur denne v porovnaní so 60 miliónmi eur vo februári.

Európska kritika a pokračujúci dovoz

Rozhodnutie USA dočasne zmierniť sankcie vyvolalo v Európe kritiku. Lídri EÚ trvajú na zachovaní prísnych obmedzení voči Rusku napriek rizikám energetickej krízy v dôsledku rastúcich cien.

Zároveň podľa odhadov CREA Európska únia stále dováža ruské energetické zdroje v hodnote približne 50 miliónov eur denne, najmä plyn, ktorý sa dodáva plynovodmi a nepodlieha sankciám.

„Kľúčový moskovský obchodník a prevádzkovateľ tieňovej flotily Etibar Eyyub opäť aktívne predáva ruskú ropu po útokoch USA a Izraela na Irán. Tankerové zásielky, predtým bez kupcov, teraz smerujú do Indie a Číny,“ informuje Wall Street Journal.

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá