Vyše polovice domácností očakáva historické zhoršenie životnej úrovne

  • Finančne sa nekryje až 26 % domácností, vlani to bolo 22 %
  • Rekordná inflácia sa podpísala pod zvýšené výdavky
človek drží bankovky a na stole má nákup
Ilustračný obrázok, TASR/DPA/Hendrik Schmidt
  • Finančne sa nekryje až 26 % domácností, vlani to bolo 22 %
  • Rekordná inflácia sa podpísala pod zvýšené výdavky

Viac než polovica našich domácností očakáva v najbližšom roku skokové zhoršenie svojej životnej úrovne, aké tu nebolo počas posledných 20 rokov. A aj napriek tomu svoje financie plánujú len krátkodobo. Odborníci na financie rodiny varujú, aby sa pripravili na horšie časy.

Ako povedala Andrea Kasanická Straková z Partners Group, rekordná inflácia, rast cien energií a celková ekonomická recesia sú realita, ktorá ovplyvní hospodárenie domácností minimálne na najbližšie dva roky.

Zvýšené výdavky pocítili až tri štvrtiny domácností, z toho viac ako polovica minie vyše 100 eur mesačne. Príjmy sa však rodinám buď nezmenili, takmer polovica opýtaných uvádza, že má približne rovnako veľa peňazí. No a takmer rovnaká časť priznáva zníženie príjmov. Pod zvýšené výdavky sa podpísala rekordná inflácia.

„Keďže inflácia dnes predbieha reálny rast miezd, tak v rozpočtoch mnohých domácností bude postupne narastať napätie medzi príjmovou a výdavkovou časťou rodinných rozpočtov. Dnes ešte nevieme celkom odčítať, ako veľký bude vplyv zvyšujúcich sa cien energií na rodinné rozpočty. Každopádne sa dá predpokladať, že do finančných problémov sa postupne dostane väčšie percento domácností, než je tomu dnes,“ upozorňuje riaditeľ prieskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik.

Focus prieskum pravidelne monitoruje podiel spotreby na celkovom príjme domácností. Podľa ideálnych finančných mier by nemal byť viac ako 40 % z príjmov. Túto pomyselnú hranicu aktuálne prekračuje až 83 % domácností a medziročne je to nárast o sedem percentuálnych bodov.

Prvé kroky na zmiernenie finančných dopadov už naše domácnosti podnikli. Podľa zistení z prieskumu až 63 % opýtaných pri nákupoch viac plánuje, používa nákupný zoznam a takmer rovnaký počet respondentov pravidelne sleduje všetky výdavky spojené s bývaním.

Podľa Maroša Ovčarika z Partners Investments investovaním náš príjem vieme ochrániť pred vysokou infláciou. K investovaniu však na Slovensku máme stále vlažný vzťah a medziročne sa v prieskume zhoršila aj disciplína pri tvorbe železnej rezervy vo výške šesťnásobku mesačných príjmov.

Finančne sa nekryje až 26 % domácností, vlani to bolo 22 %. Odporúčaný šesťnásobok príjmu v rezerve má v súčasnosti 16 % domácností, v minulom roku to bolo o štyri percentuálne body viac.

Prieskum realizovala agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 18 rokov, na vzorke 1 005 respondentov. Údaje sa zbierali koncom júna 2022 formou osobného dotazníka.

Záujem o spotrebiteľské služby

Na Slovensku tento rok výrazne stúpol záujem o spotrebiteľské úvery. Či už ide o pôžičky z bánk, ale rovnako aj od nebankových spoločností. Tu sa pod celkový nárast podpísal podľa vyjadrení spoločnosti Home Credit predovšetkým zvýšený dopyt po hotovostných úveroch, ale aj konsolidácií úverov.

Významný je aj vzostup financovania nákupu áut, predovšetkým jazdených. Úrokové sadzby sú totiž nižšie ako súčasná inflácia a mnohí Slováci zrejme podľa Home Creditu nakupujú aj preto, že sa obávajú zvýšenia sadzieb v blízkej budúcnosti.

„V súčasnosti sú úrokové sadzby spotrebiteľských úverov nižšie ako miera inflácie. Ľudia si berú úvery vo väčšej miere pravdepodobne v obave, že úrokové sadzby môžu začať výrazne rásť a oni by neboli schopní realizovať svoje plány. Nebankovému trhu s úvermi sa darilo hlavne vďaka hotovostným úverom a konsolidáciám. Zaujímavý je aj nárast financovania nákupu ojazdených vozidiel. V obidvoch prípadoch je rast evidentný, na Slovensku aj v Českej republike,“ približuje Milan Cáder z Home Creditu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá