Z pohodovej dovolenky sa môže rýchlo stať nočná mora. Tejto činnosti sa v Taliansku vyhni

  • Turistu zatkli za ukradnutie kamienkov z pláže
  • Za tento čin mu hrozí poriadne mastná pokuta
Ľudia na pláži Rena Majore v Sardínii
Ilustračné foto, Unsplash/@massimovirgilio
  • Turistu zatkli za ukradnutie kamienkov z pláže
  • Za tento čin mu hrozí poriadne mastná pokuta

Francúza zatkli po tom, čo ukradol z pláže na Sardínii 41 kilogramov kamienkov a kameňov. Ako informuje portál Euronews, išlo o chránenú sardínsku pláž, z ktorej je prísne zakázané čokoľvek brať. 

Mužovi hrozí za jeho čin pokuta vo výške 3 000 eur. Polícia objavila ukradnuté kamienky a väčšie kamene z nedotknutej pláže Lampianu v kufri mužovho auta. 

Zákaz predávať, brať či dokonca držať

Polícia zatkla Francúza pri pokuse nalodiť sa na trajekt z Porto Torres do francúzskeho prístavu Nice. 

Aj napriek tomu, že pláže s bielym pieskom na Sardínii sú svetoznáme, brať, držať či dokonca predávať piesok, kamene, kamienky alebo mušle z mora a pobrežia sa trestá mastnou pokutou do výšky 3 000 eur.

V mnohých prípadoch môže turistom, ktorí sa o to pokúsia, hroziť dokonca aj väzenie, ak ich polícia usvedčí z krádeže s priťažujúcou okolnosťou, že ukradli verejnoprospešný majetok. 

Podobný prípad sa odohral aj v roku 2019, kedy si francúzsky pár odniesol so sebou z pláže 14 plastových fliaš plných piesku s hmotnosťou 40 kilogramov. 

Ekologické následky

Kradnutie piesku a kamienkov z pláží môže mať vážne ekologické následky. Po prípade, ktorý sa odohral v roku 2019, vysvetlil enviromentálny vedec Pierluigi Cocco, čo môžu turisti spôsobiť. 

„Len zlomok turistov, ktorí navštívia Sardíniu, trávi čas kopaním až 40 kg piesku,“ povedal Cocco. „Ak však polovicu tohto množstva vynásobíte 5 percentami z jedného milióna turistov ročne, o niekoľko rokov by to výrazne prispelo k zníženiu počtu pláží.“

Počas roku 2021 odhadla kampaňová skupina „Vykradnutá a vydrancovaná Sardínia“ („Sardegna rubata e depredata“), že z pláží ostrova bolo do polovice augusta odvezených najmenej šesť ton piesku. 

Sardínia
zdroj: Unsplash/@digital_nomad

„Väčšina ľudí v skutočnosti nemá motív,“ napísal na svojej facebookovej stránke aktivista kampane Vykradnutá a vydrancovaná Sardínia. „Možno vzbudiť závisť priateľov a príbuzných alebo dokonca iba vyzdobiť akvárium,“ doplnil aktivista.

Nebezpečenstvo v Chorvátsku

Ako sme ťa nedávno informovali, v krajine, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie a najpopulárnejšie letné destinácie Slovákov, hrozí nebezpečenstvo v podmorskom svete. V Chorvátsku v mori spozorovali inváznu rybu, ktorá sa v minulosti na týchto miestach nikdy neobjavila.

Pred rybou, ktorá doposiaľ nebola bežnou súčasťou ekosystému Jadranu, varujú miestne orgány. Ide o tropickú rybu s názvom krídlovec, ktorý má jedovaté tŕne. Človeku môže spôsobiť vážne poranenia, ktoré sú mimoriadne bolestivé.

Tento invázny druh, ktorého pôsobnosť sa kvôli globálnemu otepľovaniu rozšírila z Indického a Tichého oceánu až do Stredozemného mora, bol tento týždeň ulovený pri chorvátskom ostrove Korčula, neďaleko mesta Split.

Ako uvádzajú Eurozprávy, nejde pritom o debutový výskyt tejto ryby v Jadrane. Prvýkrát sa tak stalo pred štyrmi rokmi a o dva roky neskôr bola vidieť pri susednom ostrove Vis. Túto skutočnosť potvrdil Chorvátsky inštitút pre oceánografiu a rybárstvo.

„Vzhľadom na spôsob šírenia a trend rozširovania teplomilných druhov v dôsledku otepľovania mora sa predpokladá, že sa budú objavovať čoraz častejšie,“ zdôraznili zamestnanci ústavu.

Treba dbať na bezpečnosť

Inštitút na sociálnej sieti tiež upozornil na to, že všetky tŕne na tele krídlovca sú jedovaté a spôsobujú extrémne silné bolesti. Možné sú aj vážnejšie príznaky, preto sa v prípade bodnutia ostňov odporúča navštíviť lekára. Aj preto treba k tejto rybe pristúpiť opatrne, predovšetkým v prípade úlovku počas rybolovu.

„Našťastie, tak ako aj u iných jadranských rýb s jedovatými ostňami, sa jed ryby dá neutralizovať teplom. Najlepší spôsob je potopenie bodnutého miesta hneď po bodnutí vo vode s teplotou 40 – 45 stupňov Celzia po dobu 30 až 90 minút,“ uvádza sa na Facebooku.

Vzhľadom na dynamiku jeho šírenia a trendy šírenia teplomilných druhov spojených s otepľovaním mora sa dá podľa inštitútu očakávať, že sa bude v Chorvátsku objavovať častejšie. O tomto úlovku boli informovaní vďaka rybárovi Lukovi Srzićovi.

V záujme zníženia negatívnych následkov, ktoré môže tento druh spôsobiť, odporúčajú niekoľko opatrení. „V prvom rade dbajte na vlastnú bezpečnosť a pri náhodnom alebo úmyselnom zachytení s rybou zaobchádzajte opatrne.“

Zdroj: Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá