Za „gastráč“ si môžeš kúpiť viac. Poznáme sumu, o ktorú sa jeho hodnota zvýši

  • Stravné lístky budú mať ešte vyššiu hodnotu
  • Zamestnávateľ ich cenu môže ešte upraviť
jedáleň stravné lístky jedlo
Ilustračný obrázok, SITA/Ľudovít Vaniher, TASR/František Iván
  • Stravné lístky budú mať ešte vyššiu hodnotu
  • Zamestnávateľ ich cenu môže ešte upraviť

Od začiatku júna tohto roka sa má pre státisíce zamestnancov zvýšiť minimálna hodnota stravného lístka z 5,10 eura na 5,48 eura. Zvýšenie je odpoveďou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na rast indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v sektore reštauračného stravovania.

Vyplýva to z návrhu opatrenia na zvýšenie súm stravného, ktorý ministerstvo práce predložilo do pripomienkového konania.

Zamestnávatelia môžu poskytnúť ešte hodnotnejšie stravné lístky

Navrhovaným opatrením sa suma stravného zvýši pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zo 6,80 eura na 7,30 eura, pri trvaní pracovnej cesty od 12 hodín do 18 hodín z 10,10 eura na 10,90 eura a pri pracovnej ceste trvajúcej nad 18 hodín z 15,30 eura na 16,40 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je pritom podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 7,30 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eura.

Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Ako uviedol rezort práce a sociálnych vecí, za január tohto roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku hodnotu 107, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 7 percentuálnych bodov.

Za základňu sa pritom považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného. „V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného podľa zákona o cestovných náhradách bola teda splnená podmienka na ich zvýšenie,“ konštatuje ministerstvo práce.

stravné lístky
zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Zvýšenie hodnoty stravných lístkov i cien vajec

Ako sme ťa informovali v tomto článku, aj napriek nespokojnosti Slovákov ohľadom cien vajec je ich cena na našom území v rámci Európskej únie (EÚ) stále podpriemerná. V porovnaní s ostatnými 26 členskými štátmi patríme z hľadiska cenovej dostupnosti do tej prijateľnejšej skupiny, a to aj napriek ich vyše 80-percentnému medziročnému zdraženiu.

Spotrebiteľov v období pred Veľkou nocou, keď spotreba vajec rastie, zaujíma predovšetkým cena vajec. Podľa údajov Európskej komisie boli v 11. týždni tohto roka spomedzi krajín EÚ vajcia najlacnejšie na Cypre, o tretinu lacnejšie ako v priemere v EÚ, respektíve o 29,5 % lacnejšie ako na Slovensku,“ uvádza vo svojej analýze Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

Analytik potvrdzuje, že spomedzi všetkých krajín členských štátov EÚ máme vajcia za prijateľnú cenu. „Cena vajec na Slovensku aj v Česku sa stále radila k tým nižším v EÚ, a to aj napriek ich masívnemu medziročnému zdraženiu. V priemere v krajinách Európskej únie vajcia medziročne zdraželi o 63 %. Jedinou krajinou s jednociferným medziročným nárastom ceny bol Cyprus (2 %).

Naopak, v Českej republike podľa Koršňáka vajcia medziročne zdraželi až o 88 %, v Maďarsku o 86 % a na Slovensku o 82 %. Kým na Slovensku a v Česku je cena vajec stále ešte nižšia ako v priemere v EÚ, a to o 6,2 %, respektíve o 4,5 %, v Maďarsku je už druhá najvyššia v EÚ, teda až o 11 % nad priemerom Európskej únie.

Zdroje: SITA, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá