Za hranicami Slovenska sa premnožili kalamitné komáre. Jeden druh je obzvlášť nebezpečný

  • Neďaleko slovenských hraníc sa premnožili tzv. kalamitné komáre
  • Komáre môžu prenášať rôzne choroby, ako napríklad západonílsky vírus
komar
Ilustračné foto Freepik/@jcomp
  • Neďaleko slovenských hraníc sa premnožili tzv. kalamitné komáre
  • Komáre môžu prenášať rôzne choroby, ako napríklad západonílsky vírus

V blízkosti slovenských hraníc upozorňujú na výskyt nebezpečného druhu komára. Podľa odborníčky sme aj na Slovensku svedkami nezvyčajného javu.

Kalamitné komáre sa premnožili neďaleko slovenských hraníc. Českí odborníci informovali o ich výskyte v okolí mesta Břeclav na Južnej Morave, čo je blízko regiónu Záhorie.

Výskumníčka SAV Viktória Čabanová uviedla pre portál tvnoviny.sk, že na Slovensku zatiaľ nehrozí bezprostredné riziko spojené s týmito komármi.

„Ide o komáre, ktoré nezalietavajú ďaleko, lietajú len v okruhu asi 500 metrov od miesta, kde sa vyliahnu,“ uviedla Čabanová.

Hlavná sezóna komárov začne už čoskoro

Čabanová upozorňuje, že pravdepodobne už čoskoro budeme mať problémy s týmto nepríjemným hmyzom. „Súčasné daždivé dni a následné prudké oteplenie je pre ne ideálnou kombináciou. Oteplením sa im totiž skracuje doba vývinu z vajíčka až po dospelého jedinca.“ 

Podľa nej je veľmi pravdepodobné, že sezóna komárov začne skôr, než je obvyklé.

„Hlavná sezóna začínala v lete, v júni či v júli, následne bolo veľmi sucho a ich počet opäť vzrástol v septembri. Teraz je však už situácia, ktorá inokedy býva až v júli,“ približuje odborníčka. Toto platí podľa jej slov prakticky v rámci celého Slovenska. 

Čabanová tvrdí, že momentálne nehrozí kalamita komárov, ale situácia sa môže rýchlo zmeniť v priebehu niekoľkých dní. „Doslova ich záplava nastane, ak prídu záplavy či sa budú vylievať rieky z koryta a potom teploty vystúpia až do 30 stupňov Celzia,“ uviedla odborníčka ďalej pre tvnoviny.sk.

Obzvlášť opatrní musíme byť podľa Čabanovej voči jednému druhu domového komára. „Komár piskľavý prenáša západonílsky vírus a vďaka súčasným klimatickým podmienkam môže prenos vírusu začať skôr. Ľudia si ho často chovajú na záhradách, v nádržiach na vodu, ktorá sa dlhší čas nevymení. Toto sú pre neho ideálne liahniská.“ 

Ďalší nebezpečný druh na Slovensku

Ako sme ťa informovali v tomto článku, v polovici apríla potvrdili na Slovensku aj výskyt ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus v Košiciach.

Výskyt komára Aedes japonicus tento rok potvrdili v Košiciach a vlani napríklad aj v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice či v Prešove.

Ide o druh kontajnerového biotopu, ktorý sa prispôsobil mestským oblastiam. Predchádzajúcim výskumom sa zistilo, že ako vodné biotopy pre svoj vývin využíva cintorínske vázy, fontány, sudy s vodou a záchytné nádrže. Larvy majú vysokú toleranciu na organické látky vo vodnom prostredí.

Ázijské komáre na Slovensku
zdroj: Wikimedia Commons

Ide o pomerne veľkého komára a potenciálneho prenášača vírusov vrátane vírusu západonílskej horúčky (WNV). Taktiež môže prenášať flavivírusy, ktoré vyvolávajú práve horúčku dengue.

„Výskyt inváznych druhov komárov a ich šírenie sa teda stáva aj na Slovensku vážnym zdravotným problémom a podcenenie tohto rizika môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí aj zvierat,“ upozorňuje profesorka Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (ÚVLF).

Dôvodom sú klimatické zmeny

Ako píše The Guardian, choroby prenášané komármi sa šíria po celom svete a najmä v Európe pre klimatické zmeny. Podľa profesorky Rachel Loweovej, ktorá vedie globálnu skupinu pre odolnosť v oblasti zdravia, sa počet takýchto ochorení počas najbližších rokov výrazne zvýši. Svet sa podľa nej musí na takýto vývoj situácie pripraviť.

„Globálne otepľovanie bude znamenať, že jedinci prenášajúci maláriu a horúčku dengue dokážu zahniezdiť vo viacerých regiónoch, kde na tieto choroby nie sú imúnne systémy obyvateľov pripravené,“ varovala lekárka.

Keďže budeme mať v súvislosti s globálnym otepľovaním viac teplých dní, komáre budú mať väčší priestor pôsobiť. Tým sa choroby šíria intenzívnejšie a riešenie je podľa lekárky čoraz zložitejšie.

Zdroje: tvnoviny.sk, tn.cz, The Guardian, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá