Dynastia filantropov „pripravila o život“ státisíce ľudí. Ich slávny liek ovládol Ameriku a vláda sa len prizerala

  • Rodina Sacklerovcov bola vo svete známa ako dynastia filantropov, ktorí pomáhali svetu
  • Súd ich takmer úplne zbavil zodpovednosti za činy
Vľavo lekáreň, vpravo Sackler Richard z Purdue Pharma
Výpoveď Richarda Sacklera, lekáreň, Youtube/ProPublica reprofoto, Unsplash/Markus Winkler
  • Rodina Sacklerovcov bola vo svete známa ako dynastia filantropov, ktorí pomáhali svetu
  • Súd ich takmer úplne zbavil zodpovednosti za činy

Príbeh rodiny Sacklerovcov zamával svetom, a to nielen počas veľkej krízy, ktorú jedna z ich firiem spôsobila. Ich príbeh sa stal taký známy, že sa Netflix dokonca rozhodol sfilmovať ho, seriál nájdeš pod názvom „Painkiller“.

Kto je táto extrémne bohatá americká rodina a ako je možné, že aj po masívnych škandáloch disponuje veľkým množstvom peňazí a pozornosti? Tvorí ju viac ako 40 členov spomedzi potomkov troch pôvodných bratov Sacklerovcov, ich bohatstvo a dedičia teraz zahŕňajú niekoľko generácií.

Po rodine je dokonca pomenovaná aj galéria v hlavnom meste USA, vo Washingtone, taktiež krídlo v parížskom múzeu v Louvre a múzeum na Hardvard University. Dôkaz toho, že ide naozaj o jednu z najbohatších rodín, môžeme vidieť aj v pamiatkach, ktoré dotovali.

Bratia Arthur, Mortimer a Raymond Sacklerovci z Brooklynu totiž pochádzali z bohatej filantropickej rodiny, v ktorej otec poradil svojim deťom: „Zanechajte svet lepším miestom, ako bol, keď ste doňho vstúpili.“

Bratia zomreli, no rodina sa stále objavuje v rebríčkoch najbohatších rodín sveta. Väčšina ľudí však netuší, odkiaľ ich bohatstvo pochádza a ako je možné, že hodnota ich majetku stále rastie. Pri otázkach na pôvod peňazí na účtoch takmer nikdy nespomínajú svoju firmu Purdue Pharma.

Zázračný liek

Súkromná spoločnosť vyvinula liek na predpis proti bolesti OxyContin. Po jeho uvedení na trh bol liek oslavovaný ako medicínsky prelom, dlhotrvajúce narkotikum, ktoré by mohlo pomôcť pacientom trpiacim strednou až silnou bolesťou, píše New Yorker. Stal sa bestsellerom a zisk firmy bol 35 miliárd dolárov.

Ako to už so silnými liekmi býva, majú svoje nezanedbateľné vedľajšie účinky. Liek mal jedinú aktívnu zložku, a to oxykodon, ktorého chemický vzorec je nápadne podobný silným opiátom. Dá sa povedať, že ide takmer o bratranca heroínu. Aktívna látka je dvakrát silnejšia ako morfium.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Forbes, New Yorker, CDC, The New York Times, iRozhlas, NPR.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá