Zásadný zvrat v prípade implózie ponorky Titan: Prekvapivé zistenie vyšetrovateľov rok od katastrofy

  • Takmer rok od implózie ponorky Titan sa objavili nové informácie
  • Vyšetrovatelia prišli so šokujúcim zistením
Ponorka Titan spoločnosti OceanGate
TASR/AP, OceanGate Expeditions
  • Takmer rok od implózie ponorky Titan sa objavili nové informácie
  • Vyšetrovatelia prišli so šokujúcim zistením

Vyšetrovanie implózie ponorky Titan prekvapilo novými zisteniami. Najnovšie správy ukazujú falošnosť komunikačných protokolov z júna 2023. Protokoly mali dokazovať komunikáciu medzi ponorkou a jej materskou loďou.

„Som si istý, že je to falošný prepis,“ povedal podľa denníka The New York Times predseda Marine Board of Investigation Jason Neubauer.

Informáciu potvrdil aj federálny tím, ktorý katastrofu vyšetruje. Podľa nich neexistujú dôkazy, že by cestujúci na Titane vedeli o blížiacom sa nebezpečenstve.

Komunikovať prestali hodinu a 45 minút od začiatku ponoru

Portál Express pripomína, že ponorka Titan sa vydala k vraku Titanicu 18. júna 2023. Na palube bolo päť pasažierov: generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Ocean Gate Stockton Rush, podnikateľ Hamish Harding, cestovateľ Paul-Henri Nargeolet, podnikateľ Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood. Všetci zomreli pri implózii.

Titan, ktorý vyrazil na expedíciu v 18. júna 2023 o šiestej ráno, prestal komunikovať hodinu a 45 minút od začiatku ponoru a ako nezvestný ho nahlásili popoludní, asi 700 kilometrov južne od newfoundlandského St. John’s, keď sa v určenom čase nevrátil.

Záchranári na miesto zmiznutia ponorky vyslali lode, lietadlá a ďalšie vybavenie. Posledné zvyšky nádeje, že by posádku mohli nájsť nažive, však neskôr zmarilo oznámenie, že podmorské plavidlo lokalizovalo asi 490 metrov od Titanicu pole trosiek.

Podľa dokumentov, ktoré spoločnosť OceanGate predložila americkému okresnému súdu v Norfolku v štáte Virgínia, ktorý dozerá na záležitosti týkajúce sa Titanicu, sa v rokoch 2021 a 2022 ich ponorkou k vraku úspešne plavilo najmenej 46 ľudí. Bývalý zamestnanec spoločnosti aj bývalí cestujúci však vzniesli pochybnosti týkajúce sa bezpečnosti.

Hlbinný ekológ a prednášajúci morskej biológie na univerzite v anglickom Portsmouthe Nicolai Roterman uviedol, že zmiznutie Titanu poukazuje na nebezpečenstvá a neznáme v oblasti hlbinného turizmu. „Aj tá najspoľahlivejšia technológia môže zlyhať, a preto sa budú stávať nehody. S nárastom hlbinnej turistiky musíme očakávať viac takýchto nehôd,“ skonštatoval.

„Experimentálne“ plavidlo

Z dna Atlantického oceána vytiahli v októbri 2023 aj zvyšné trosky ponorky Titan, ktorá v júni implodovala na ceste k vraku Titanicu, aj s pravdepodobnými ľudskými ostatkami. Informoval o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie americkej pobrežnej stráže. Tá uviedla, že časti plavidla vytiahli a odviezli ich do amerického prístavu. 

Pátranie po troskách ponorky Titan
zdroj: TASR/AP, Action Aviation

Trosky stroja lokalizovali v hĺbke 3 810 metrov na oceánskom dne, zhruba 488 metrov od vraku známeho zaoceánskeho parníka, ktorý sa nachádza približne 600 kilometrov od pobrežia kanadského Newfoundlandu.

OceanGate plavidlo označila ako „experimentálne“, no vykonala s ním niekoľko ponorov k Titanicu. Dokumenty amerického súdu po implózii odhalili, že Rush ignoroval bezpečnostné varovania o ponorke. OceanGate po nešťastí zastavila všetky svoje operácie.

Júnové nešťastie je stále predmetom medzinárodného vyšetrovania.

Menšie ponorky príležitostne brávajú platiacich turistov a odborníkov k vraku svetoznámej lode, ktorá sa nachádza zhruba 3 800 metrov pod hladinou mora približne 600 kilometrov od pobrežia Newfoundlandu.

Spoločnosť si za expedíciu k Titanicu pýta 250-tisíc dolárov na osobu. Ponorka je päťmiestna a podľa spoločnosti zvyčajne jazdí s pilotom, obsahovým expertom a troma platiacimi hosťami. Úplný ponor k vraku, vrátane zostupu a výstupu, údajne trvá celkovo osem hodín.

Zdroje: The New York Times, Express, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá