Ženy na Slovensku zarábajú menej, no aj napriek tomu ušetria viac peňazí ako muži

  • Ženy si dokážu celkovo ušetriť o 6 % viac ako muži
  • Slovenské ženy majú v priemere ušetrených približne 2 000 eur
  • Dokážu to aj napriek tomu, že zarábajú o 21 % menej ako muži
unsplash.com
unsplash.com
  • Ženy si dokážu celkovo ušetriť o 6 % viac ako muži
  • Slovenské ženy majú v priemere ušetrených približne 2 000 eur
  • Dokážu to aj napriek tomu, že zarábajú o 21 % menej ako muži

O tom, ako dokážu ženy rozhadzovať peniaze, investovať do nepotrebných vecí a aj o ich všeobecne nízkej finančnej gramotnosti koluje bohužiaľ, ešte stále veľa vtipov. Všetko však nasvedčuje tomu, že ide len o zastaralý stereotyp, ktorý dokáže veľké množstvo žien spoľahlivo vyvrátiť.

Slovenská sporiteľňa zostavila analýzu svojich klientov, pri ktorej sa pozrela na sporiace účty mužov a žien. Podľa jej výsledkov to boli práve ženy, ktoré dokážu ušetriť oveľa viac ako muži. A to aj napriek tomu, že muži sporia v priemere mesačne o 5 percent viac. Ženy však dokážu nahromadiť vyššiu celkovú sumu, a to až o 6 percent.

Štatistiky teda naznačujú, že muži míňajú viac a pravdepodobne aj spontánnejšie. Slovenská žena má ušetrených priemerne 2 000 eur na rezervu a mesačne je schopná odložiť si približne 190 eur. Analýzu sporiteľňa robila v máji tohto roku na vzorke viac ako 100-tisíc klientov.

zdroj: pixabay.com

„Jedným z vysvetlení, prečo majú ženy našetrených viac peňazí je, že sú zodpovednejšie a nesiahajú tak na peniaze odložené bokom. Muži sú vo väčšine domácností hlavou rodiny, financie sú v ich rukách, a preto napríklad v prípade nečakaných finančných výdavkov využívajú aj rezervy,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Faktom stále zostáva aj to, že ženy zarábajú menej ako muži. Na Slovensku je platový rozdiel medzi mužmi a ženami až 22 percent, čo je dokonca nad európskym priemerom, ktorý sa pohybuje na 16-tich percentách. Ako jediná krajina v Európskej únii však tieto rozdiely prehlbujeme miesto toho, aby sa u nás zlepšovali. V rámci EÚ patrí rozdiel medzi platmi mužov a žien na Slovensku medzi najväčšie. Aj napriek tomu si však ženy dokážu odložiť slušný obnos peňazí nezávisle od mužov.

zdroj: Maxpixel.net

Najviac sporia ľudia vo veku 18 až 35 rokov, a to v priemere 235 eur mesačne. Podľa analytičky je to spôsobené aj tým, že práve títo mladí ľudia ešte stále bývajú na internáte alebo u rodičov a peniaze si šetria na vlastné bývanie.

„Národná banka Slovenska opäť od júla sprísňuje poskytovanie hypoték. Práve pre túto vekovú kategóriu môže byť bez našetrených finančných prostriedkov problémom získať úver na bývanie,“ doplnila Buchláková.

Najviac si šetria ľudia v Bratislave (320 eur), Žiline a Trnave (obe 200 eur). Najmenej v Banskej Bystrici (160 eur) či Trenčíne (170 eur). Analytička radí, že najlepšie je začať si šetriť okamžite a nečakať. Odložiť by si si pritom mal rezervu v hodnote aspoň troch mesačných výdavkov, ideálne šesť mesačných. Sporiť by si mal hneď po výplate, a to trvalým príkazom, aby sa ti náhodou nestalo, že si peniaze skrátka zabudneš odložiť. Stanoviť by si si mal aj nejaký cieľ, ktorý chceš v rámci svojej rezervy dosiahnuť ako aj časový horizont, v akom sa chceš k finálnej sume priblížiť. Celkové sporenie by malo predstavovať aspoň 10 %príjmu.

„Ako príklad si vezmime domácnosť s priemerným mesačným príjmom 1 400 eur. Predpokladajme, že nutné výdavky, teda nájom, energie, splátky úverov, školné a stravovanie  predstavujú 70 príjmov. Minimálna rezerva domácnosti by tak mala byť úrovní aspoň 2 940 eur. Ak by si chcela domácnosť vytvoriť rezervu do jedného roka musela by si pravidelne odložiť takmer 245 eur, čo predstavuje 17,5 % mesačného príjmu. Ak by domácnosť obetovala na vytvorenie rezervy 10 % mesačného príjmu t.j. 140 eur, dosiahla by cieľovú sumu rezervy o 21 mesiacov,“ vysvetlila Buchláková.

Zdroj: TS, Platy.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá