Život ako kráľ: Kúp si hrad v Česku, stačí ti na to 11500 eur!

  • Natália Makovik zaujala celý svet - vzala České hrady a zámky a predáva ich za ceny nižšie, ako stojí malý apartmán na Manhattane.
750x-1
  • Natália Makovik zaujala celý svet - vzala České hrady a zámky a predáva ich za ceny nižšie, ako stojí malý apartmán na Manhattane.

Skutočne, v Česku si momentálne môžeš kúpiť hrad či zámok už od 11500 eur. Má to len jediný háčik – rekonštrukcia mnohých týchto miest stojí tak desaťnásobok.

Natalia Makovik sa narodila v Bielorusku. Osem rokov po tom, čo prišla do Česka, sa rozhodla založiť VIP Castle – realitku, ktorá sa špecializuje na hrady a zámky. V krajine, kde sa nachádza viac ako 2000 takýchto nehnuteľností s bohatou históriou sa to zdalo ako celkom dobrý nápad.

750x-1-5

 

Natálii trvalo viac ako päť rokov, kým sa jej podarilo uzavrieť prvý obchod. Momentálne predáva približne tri historické nehnuteľnosti mesačne, pričom sa ich cena pohybuje od približne 11500 eur do 4 miliónov eur. Makovik si berie z každého predaja 3%, čo jej zabezpečuje celkom solídne živobytie. Rok 2015 ukončila so ziskom okolo 150 000 eur.

Natália to ale vôbec nemá také ľahké. Tradičný real estate hráči ako Century 21 a Re/Max taktiež čoraz častejšie zahŕňajú podobné nehnuteľnosti do svojich portfólií. No práve špecializácia je to, čo drží jej biznis nad vodou. Navyše, vďaka jej pôvodu má bližšie k jej klientele – bohatým Rusom a Ukrajincom, ktorí nemajú kam dať peniaze.

750x-1-4

 

Klientov extrémne láka predstava žiť v elegantných historických priestoroch, no väčšinou to končí pri predstave, koľko stojí renovácia a údržba. Nie je to investícia. Je to skôr rozmar pre snílkov a nadšencov.

Pre príklad uvediem Ruského podnikateľa Sergeia Chernichkina. Ten mal príležitosť kúpiť zrúcaninu v Kynšperku za 300 000 českých korún. Na tomto mieste sa vyrábalo pivo už od roku 1595, preto sa Sergei rozhodol, že vráti tomuto miestu jeho slávu. Vytvoril značku Kyspersky Zajic a vybudoval reštauráciu, kde ponúka miestne špeciality. Vedľa postavil hotel a spa, kde si môžeš dopriať pivný kúpeľ. „Nič ako toto by som v Rusku urobiť nemohol,“ povedal Chernichkin.

750x-1-2

 

Práve cena je tým, čo robí tento biznis zaujímavým. V porovnaní s historickými stavbami v Británii, Francúzsku, Taliansku alebo Nemecku tu stoja 5-10 krát menej. Navyše, vlastníci týchto nehnuteľností sú v Česku oslobodení od daní.

Väčšina týchto nehnuteľností však vyzerá pekne na obrázku, realita je horšia. Mnohé z nich boli využívané najskôr Nemcami počas okupácie, neskôr Sovietskou armádou v komunistickom Československu. Každé z týchto období zanechalo na budovách stopy. Mnohí z kupcov sú práve snílkovia, ktorých nezaujíma racionálna stránka veci. „Sú to ľudia, ktorí už majú všetko – autá, lietadlá, domy na pláži. No keď vidia zámok, ich oči sa rozžiaria. Je to pre nich ako rozprávka,“ uzatvára Natália.

-1x-1-4

Zdroj: bloomberg.com, zdroj fotografií: VIP Castle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá