Zmätok a panika v Izraeli: Občania očakávali vojnu, Irán mohol zničiť posvätné miesta

  • Izraelčania očakávali omnoho dlhodobejší konflikt
  • Z obchodov vykúpili väčšinu tovaru
  • Jeruzalem je svätý aj pre moslimov
útok na izrael
Ilustračná fotografia, TASR/AP/Vahid Salemi, Tomer Neuberg
  • Izraelčania očakávali omnoho dlhodobejší konflikt
  • Z obchodov vykúpili väčšinu tovaru
  • Jeruzalem je svätý aj pre moslimov

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami. Izraelu a spojencom podarilo zostreliť až 99 percent z nich a útok sa dá považovať za „zmarený“, informuje TASR podľa správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na izraelskú armádu.

Iránsky útok trval približne päť hodín. Spustený bol v sobotu večer. Podľa Teheránu išlo o odvetu za Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné „zločiny“ vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

Izraelská strana nehlási žiadnych mŕtvych a objavili sa len správy o jednej zranenej civilistke. Napriek úspešnej defenzíve však prevládal na izraelskom území v noci nepokoj. Informuje o tom portál The Times of Israel.

Čakali dlhší konflikt

Portál opisuje, ako občania „svätého mesta“ – Jeruzalem – hľadali úkryt počas útoku. Výbuchy a explózie sfarbili oblohu nad mestom na červeno, zatiaľ čo sa obyvatelia zásobovali vodou a hľadali útočisko v bunkroch.

Obyvatelia dokonca očakávali, že ich každodenný život bude počas nasledujúcich dní kvôli ostreľovaniu narušený, keďže práca a školské aktivity boli zrušené.

Na severe Izraela sa obyvatelia pripravovali na možné útoky. Tamojší obyvatelia uviedli, že sa obávali vojny a z obchodov vykúpili aj posledné fľaše vody, pričom mlieko už nebolo dostupné.

Mohli zničiť posvätné miesto

Pozoruhodné sú tiež samotné ciele iránskeho útoku. Drony a rakety totiž smerovali aj na Jeruzalem, ktorý za najposvätnejšie miesto považujú aj moslimovia, upozornila vo vysielaní ČT24 riaditeľka Herzlovho centra izraelských štúdií Irena Kalhousová.

„Irán sa do istej miery spoliehal na to, že Izrael spolu so spojencami bude dronom a raketám brániť, aby dosiahli svoje ciele. Pretože keby ich dosiahli, škody by boli značné. Vidieť, ako protiletecká obrana musí zasahovať nad Jeruzalemom, na ktorý letia rakety a drony z Iránu, je zvláštny pocit. Predstava, že by to boli práve iránske rakety, ktoré by zasiahli napríklad Staré Mesto, je zvláštna,“ uviedla Kalhousová.

Hovorca izraelskej armády Avichaj Adrai spresnil, že z približne 170 dronov vypálených Iránom sa ani jeden nedostal na územie Izraela, pretože desiatky z nich zachytili izraelské a spojenecké vzdušné sily i protivzdušná obrana, píše na svojej webovej stránke denník The Guardian.

protivzdušná obrana
zdroj: TASR/AP/Ariel Schalit

Z viac ako 30 striel s plochou dráhou letu neprenikla na izraelské územie žiadna, dodal hovorca armády s tým, že izraelské stíhačky zachytili 25 z nich mimo hraníc krajiny.

Irán vypálil aj vyše 120 balistických rakiet. Z tohto počtu sa niekoľko dostalo až do vnútrozemia Izraela, ostatné boli zničené. Podľa Adraia však niektoré zasiahli izraelskú leteckú základňu Nevatim v púšti Negev a spôsobili malé škody na jej infraštruktúre.

Izraelský vzdušný priestor bol opätovne otvorený o 7.30 h miestneho času (6.30 h SELČ). Uzavreli ho v sobotu večer v reakcii na iránske útoky. Prevádzka na medzinárodnom letisku Bena Guriona pri Tel Avive sa obnovuje, uviedlo vedenie letiska.

Izraelský minister obrany Joav Galant vo vyjadrení uviedol, že Izraelu sa spoločne s USA a ďalšími partnermi podarilo ubrániť územie krajiny. „Ťaženie sa ešte neskončilo, musíme zachovať ostražitosť,“ dodal.

Zdroje: The Times of Israel, ČT24, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá