Zo slovenských lekární dočasne zmizne obľúbený liek. Ide o dôsledok rozsiahleho výpadku

  • Výpadky sú aj pri antibiotikách
  • O stiahnutí liekov informuje ŠÚKL
lekáreň
Ilustračná fotografia Freepik/prostooleh
  • Výpadky sú aj pri antibiotikách
  • O stiahnutí liekov informuje ŠÚKL

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) naďalej eviduje výpadky pri antibiotikách aj liekoch na psychické či neurologické ochorenia. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytla hovorkyňa ústavu Jana Matiašová.

V prípade antibiotík ŠÚKL eviduje aj isté percento s prerušenými dodávkami. „Taktiež evidujeme opakujúce sa krátkodobé výpadky pri liekoch zo skupiny imunoglobulínov,“ dodala. Dočasné prerušenie dodávok lieku Nasic pre deti bude od 1. augusta. ŠÚKL však informuje aj o ďalšom stiahnutí liekov.  

Sprej do nosa dočasne končí 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje, že od 1. augusta 2024 bude na Slovensku dočasne prerušená dodávka lieku Nasic pre deti. Ide o nosovú roztokovú aerodisperziu s namontovaným rozprašovačom. 

„Dňa 20. 5. 2024 oznámil držiteľ na ŠÚKL prerušenie dodávok lieku do SR s účinnosťou od 1. 8. 2024,informuje ústav.

Nedávno sme ťa informovali aj o stiahnutí lieku, ktorý sa používa pri liečbe cukrovky. 

Ako informuje TASR, Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu jednu šaržu lieku Metfogamma 500. Používa sa pri liečbe cukrovky druhého typu. Ide o šaržu 307122. Dôvodom je nesúlad v označení vonkajšieho a vnútorného obalu lieku. Nedostatok predstavuje možné bezpečnostné riziko pre zdravie pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová.

„Pacientov, ktorí majú balenie uvedenej šarže lieku, žiadame, aby tieto balenia, aj v prípade, že sú už otvorené, vrátili preferenčne do lekárne, v ktorej bol liek vydaný. Pokiaľ to nie je možné, pacienti môžu liek vrátiť do hociktorej inej lekárne. Pacientom, ktorým bolo vydané balenie lieku zo šarže 307122, bude v lekárni vydané balenie z inej šarže,“ priblížila.

Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární, zdravotníckych zariadení a pacientov. ŠÚKL ubezpečil, že pre Slovákov sú na trhu k dispozícii ďalšie nedotknuté šarže rovnakého lieku. „Dostupné sú aj náhrady s rovnakým liečivom a terapeutickými indikáciami,“ podotkol.

Liek sa využíva pri liečbe cukrovky druhého typu u dospelých a detí vo veku od desiatich rokov.

„Používa sa u pacientov, u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Používa sa najmä u pacientov s nadváhou,“ dodal ŠÚKL.

Na Slovensku sa každoročne schváli asi 100 klinických skúšaní

Na Slovensku sa každý rok schváli asi 100 klinických skúšaní. Upozornil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý v tejto oblasti zabezpečuje národnú reguláciu. Urobil tak pri príležitosti Medzinárodného dňa klinických skúšaní. Informuje o tom tlačová agentúra TASR. 

„Klinické skúšanie je výskum lieku na človeku – dobrovoľníkovi. Zároveň je to jedna z najdôležitejších etáp vývoja lieku a overuje sa v ňom, ako účinkuje v ľudskom tele a či je pre pacientov bezpečný,“ priblížil na sociálnej sieti ústav. 

ŠÚKL zabezpečuje reguláciu pre klinické skúšania na Slovensku, podieľa sa aj na klinických skúšaniach v rámci Európskej liekovej agentúry. „Vďaka takýmto skúšaniam dokážeme lepšie porozumieť rôznym ochoreniam a nachádzať spôsoby, ako ich bezpečne a účinne liečiť,“ vysvetlil.

Medzinárodný deň si ľudia pripomínajú na výročie pokusu škótskeho lekára Jamesa Linda. Ten v roku 1747 rozdelil skupinu 12 námorníkov trpiacich na skorbut do šiestich skupín a každej podával inú terapiu.

„Najúspešnejšie výsledky dosiahol v skupine námorníkov, ktorej podával citróny a pomaranče, keďže skorbut je zapríčinený nedostatkom vitamínu C,“ priblížil ŠÚKL.

Zdroje: ADC, ŠÚKL , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá