Zvýš ostražitosť: Pár kilometrov od Slovenska vyčíňa jedovatý sršeň. Príde k nám, hovorí odborník

  • Agresívny a jedovatý typ hmyzu sa nachádza v blízkosti našich hraníc
  • Upozornenie sa týka širokej verejnosti
  • Odborník radí, ako proti nemu zakročiť
ázijský sršeň
YouTube/reprofoto/Arnia Remote Hive Monitoring
  • Agresívny a jedovatý typ hmyzu sa nachádza v blízkosti našich hraníc
  • Upozornenie sa týka širokej verejnosti
  • Odborník radí, ako proti nemu zakročiť

O jeho výskyte na území Európy sme po prvý raz počuli už na jar tohto roka. Ázijský sršeň sa však už nenachádza iba na našom svetadiele, ale dokonca v bezprostrednej blízkosti našej krajiny. Mimoriadne agresívny a jedovatý druh sa v uplynulých dňoch už objavil aj neďaleko slovenských hraníc.

Stalo sa tak v maďarskej oblasti Győr-Moson-Soprona v súvislosti s týmto objavom vydal Maďarský zväz včelárov upozornenie a apeluje na včelárov, aby svojím statkom a majetku venovali zvýšenú pozornosť. Ázijský sršeň totiž môže ničiť celé včelnice a počas jedného dňa skonzumuje až 50 včiel, uvádza pluska.sk

Na Slovensku ho môžeme očakávať už skoro, hovorí odborník

Milan Rusnák, predseda včelárov Bratislavského kraja Slovenského zväzu včelárov, pre spomínaný slovenský portál povedal, že ide o mimoriadneho dravca. Až 60 percent jeho stravy tvoria včely, no nelikviduje iba včely, ale akýkoľvek hmyz.

„Je to výborný letec – chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj so včelou. Odcvakne jej hlavu i bruško a s hruďou, kde sa nachádza najviac bielkovín, odchádza,“ povedal, pričom Slovákov zľahka upokojil, pretože sa na Slovensku zatiaľ nevyskytuje. 

Aktivitu sršňa ázijského zachytila aj Lesnícka ochranárska služba v Banskej Štiavnici. Tá na svojom Facebooku okamžite upozornila včelárov na to, že sa hmyz nachádza veľmi blízko našich hraníc, približne 10 kilometrov od Gabčíkova. 

„Môžeme ho u nás očakávať už veľmi skoro a to sa predpokladalo, že prirodzeným šírením príde na naše územie až o niekoľko rokov. Zrejme došlo k skokovému šíreniu transportom nejakého tovaru alebo materiálu, pretože dosiaľ najbližší nález bol v Nemecku,“ uviedla.

Keďže si sršeň svoje hniezda často buduje v korunách stromov, upozornenie sa netýka iba včelárov, ale aj lesníkov a všetkých návštevníkov lesa. 

Proti sršňovi, ktorý naháňa a bodá, môžeš zakročiť

Tento typ jedovatého hmyzu sa od svojho európskeho kolegu veľkostne líši a je o niečo menší. Zdobia ho výrazne žlté nohy, žlté sfarbenie na hlave a jeho hruď prevažne tvorí čierne sfarbenie s veľkým oranžovým pásom na bruchu. Rusnák dodáva, že pre verejnosť predstavuje veľké riziko.

Podľa neho sršeň, ktorého Slováci dobre poznajú, zaženie cyklistu desiatky metrov a následne ho nechá ísť. Ázijský sršeň ho však prenasleduje stovky metrov a následne ho bodne. Nejde pritom iba o útok jedinca, ale desiatok sršňov, ktoré v sebe nesú mimoriadne bolestivý a nebezpečný jed. 

„Takže nemajú problém len včelári, ale aj bežní ľudia i dobytok. Je extrémne dravý a má rôzne stratégie,“ vysvetlil Rusnák, ktorý dodáva, že Slovensko na takýto invázny druh nie je pripravené aj napriek svojim skúsenostiam s inými druhmi hmyzu. 

Pokiaľ budeš mať pocit, že si v kontakte s takýmto druhom hmyzu, odborník má pre teba konkrétny návod na to, ako zakročiť. Zakry si tvár, prikrč sa a okamžite sa pokús z miesta utiecť. Večerné či nočné prechádzky by nemali byť problémom, po zotmení totiž sršne nelietajú. 

Počas svojich prechádzok však nezabudni na šiltovku, klobúk, kapucňu alebo akúkoľvek pokrývku hlavy. Pokiaľ budeš v kontakte so zasiahnutou či bodnutou osobou, je potrebné dať jej antisérum a bodnuté miesto pokryť studeným obkladom. Prejavy nevoľnosti si už budú vyžadovať pomoc odborníka.

V prípade potenciálneho výskytu či podozrenia tohto druhu je možné nahlásiť ho na internetovej stránke Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR cez Systém rýchleho varovania. Ide o invázny druh, takže je ŠOP zodpovedná za prijatie opatrení na jeho likvidáciu.

Zdroje: pluska.sk, Facebook/LOS Banská Štiavnica, Systém rýchleho varovania, YouTube/Arnia Remote Hive Monitoring

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá