1 000 druhov ginu a zákaz žuvačiek. Singapur ťa uchváti, no za vysokú cenu

  • Singapur je plný zaujímavostí i bizarností
  • Je elegantný, čistý, zelený, veľkolepý či vysvietený
  • Prevetrá ti peňaženku, no nechá ťa v nemom úžase
Singapur
Unsplash/Fuyu Yeo & Hu Chen
  • Singapur je plný zaujímavostí i bizarností
  • Je elegantný, čistý, zelený, veľkolepý či vysvietený
  • Prevetrá ti peňaženku, no nechá ťa v nemom úžase

Žuvačky a ich zákaz. To je prvé, čo sa mnohým vynorí v mysli, keď niekto spomenie Singapur. Supermoderný štát v juhovýchodnej Ázii si dal za cieľ stať sa oázou prvého sveta v regióne tretieho sveta.

Premena na globálne obchodné centrum s efektívnym dopravným systémom im však nestačila, vtedajší premiér Lee Kuan Yew chcel, aby bola krajina zároveň kráľovstvom poriadku a slušného správania.

Ich symbolom sa stal „žuvačkový zákon“ a už pomaly legendárny výrok premiéra Yewa: „Ak nemôžeš myslieť, pretože nesmieš prežúvať, skús banán.

Žuvačka je síce stále verejným nepriateľom, no zákony proti nej sa časom zmiernili. Do krajiny sa vždy mohla doviezť v malých množstvách na osobnú spotrebu a teraz sa v ostrovnom štáte dokonca opäť predáva. Na lekársky predpis kúpiš terapeutické žuvačky v lekárni a u zubára.

Napriek tomu, že je teda aj žutie legálne, stále ti hrozí vysoká pokuta, ak žuvačku vypľuješ a necháš ju na inom mieste než v odpadkovom koši. Finančné postihy ťa takisto čakajú za grafity, pľuvanie či močenie mimo toalety, ktorú si, v prípade, že je verejná, zákonom nútený spláchnuť. 

Singapur ovládajú bizarné „gangy“

Krajina nie je benevolentná ani k vážnym zločinom. Singapur stále udeľuje trest smrti. Bez šance vyhnúť sa mu je napríklad človek, ktorý obchodoval s drogami.

Autoritám sa prísnymi pravidlami darí držať štát pod kontrolou a miera kriminality tu patrí k najnižším na svete. No na jednu kategóriu „obyvateľov“ sú prikrátki. Mestský štát berú útokom „gangy“ vydier.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: BBC, Statista , Washington Post, The Guardian, The Straits Times, CNN, Country Studies, BBC 2, Singapore Government Agency Website, EDB, Singapore Business Review, Free Malaysia Today, Japan Times , Edition.cnn, Euronews, Asia Property Awards, Visit Singapore, Luxury Lifestyle Mag, Marina Bay Sands, LeVeL 33, Atlas Bar, Culturally, Tatler Asia, Travelistan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá