1. máj v Cvernovke tento rok bude! Ateliéry sú zatvorené, ide sa k tebe domov

  • Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka organizuje 1. máj v online podobe
  • Vidíme sa 1. mája u teba doma
1.máj
Zdroj: Michal Líner, TASR: Dano Veselský
  • Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka organizuje 1. máj v online podobe
  • Vidíme sa 1. mája u teba doma

Deň otvorených ateliérov zmení názov, tento rok sa bude volať Deň zatvorených ateliérov. Kvôli opatreniam spojeným s šírením vírusu COVID-19 museli organizátori svoje pôvodné plány prehodnotiť. A tak vznikol nápad urobiť na prvého mája livestream. Konať sa bude klasicky, od desiatej ráno do desiatej večer. Navštíviš všetko, čo ťa zaujíma a možno toho tento rok stihneš dokonca viac než inokedy.

10.výročie sme si predstavovali inak

Napriek všetkému sa v Cvernovke vynašli a aj z mája sa snažia vyťažiť čo najviac. Dôležité je, že podujatie bude a ty ho budeš môcť sledovať celý deň. Uvidíš ateliéry, prezrieš si prázdne priestory bývalej chemickej priemyslovky, spoznáš starú ale aj tú najnovšiu tvorbu umelcov, zatancuješ si v obývačke na koncertoch, vypočuješ čítačky a debaty.

Cieľom je pripomenúť si podujatie 1. máj – Deň otvorených ateliérov, ktoré vzniklo ešte v bývalej Cvernovke na Páričkovej ulici presne pred desiatimi rokmi. Zároveň uplynulo 5 rokov od založenia Nadácie Cvernovka. Je teda čo oslavovať. 

Budova Novej Cvernovky na Račianskej 78 sa pre verejnosť zatvorila spolu s galériami, múzeami a inými kultúrnymi priestormi od 10. marca. Preto sa hľadajú alternatívy, ako dostať medzi verejnosť podujatia, na ktoré sme všetci zvyknutí. 

Preto príde náš program priamo k vám. Zároveň si týmto chceme pripomenúť 1. máj ako Sviatok práce. Mnohí z nás si v poslednom období, viac ako inokedy, uvedomili dôležitosť tejto hodnoty. Kultúrni a kreatívni pracovníci sú v súčasnosti jedným z najviac zasiahnutých sektorov,“ píšu k udalosti na Facebooku. 

zdroj: Kreatívci z Novej Cvernovky sa chystajú na 1.Mája. Foto: Simona Papšová

Online vernisáž Klepocha, Németha a Robo Roth

Keďže musíme byť doma a po ateliéroch sa prechádzať nedá, nevadí. Ráno bude detské predstavenie. „Avizované sú dve výstavy. Tomáš Klepoch ukáže tvorbu svojich grafík, ktoré sú použité na obálkach kníh vydavateľstva Absynt. Boris Németh ukáže zas svoju fotografickú tvorbu – Bratislava Košice (a späť). Okrem týchto dvoch výstav plánujeme ukazovať rôzne archívne zábery, či už zo starej Cvernovky na Páričkovej ulici, alebo sťahovanie a prerábku Novej Cvernovky,“ prezrádza Simona Papšová z Novej Cvernovky. 

Keď sa zo starej priemyselnej továrne Cvernovky na príkaz developera s veľkým smútkom odchádzalo, vznikla publikácia. Bolo to 5 rokov, čo si umelci pripomínali vytvorenie kreatívneho zázemia a svoje ateliéry si zafinancovali z vlastných zdrojov. Nakoniec im Bratislavský samosprávny kraj prisľúbil nový priestor na súčasnej adrese. Z ich pôvodnej milovanej Cvernovky sa čoskoro stanú loftové byty. Vznikne ďalšia publikácia? Veď za tých päť rokov by aj bolo čo zaznamenať. 

Samostatná publikácia sa zatiaľ nechystá, čerpáme z už skôr vzniknutej publikácie , za ktorou stojí dvojica autorov Viliam Csino a Martin Mistrík,“ uzatvára Papšová. 

A bude aj Čau o piatej. Herec SND Robo Roth prečíta text nášho popredného básnika a prozaika Ivana Štrpku, ktorého publikácie vyšli vo vydavateľstve pôvodnej slovenskej tvorby KK Bagala. Počas livestream diskusie sa budeš môcť zapojiť a reagovať aj ty.

zdroj: Priamo na streche bývalej chemickej priemyslovky a súčasnej Novej Cvernovky vznikol nápis 1.MÁJ. Foto: Simona Papšová

Bude aj pivo a Dvanásť duší?

To, bohužiaľ, nebude. Keďže nariadenia vlády a krízového štábu neumožňujú zgrupovať väčší počet ľudí. Na druhej strane, všetci dúfajú, že čoskoro sa situácia zlepší.

Stále dúfame, že samotné reálne podujatie budeme môcť spraviť ešte tento rok v náhradnom termíne. Tento live stream má byť takým gestom aj v prípade, ak by sa nám to už tento rok inak nepodarilo,“ hovorí pre Startitup Paula Paštolková, koordinátorka programu a podujatí v Novej Cvernovke.   

Ako bonus bude ukážka fotiek a videí z predchádzajúcich deviatich ročníkov 1. mája – Dňa otvorených ateliérov. Medzi jednotlivými časťami programu si deň spestríš klasicky festivalovo, slávnostne – hudobnými setmi lokálnych DJ-ov.

Zdroje: TS, FB/novacvernovka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech