10 bláznivých novoročných tradícií z celého sveta. Nad niektorými sa ti zastaví rozum

  • Ako počas Štedrého dňa oslavuje každá krajina sviatky po svojom, tak je to aj na Silvestra a prvý deň nového roku
  • Ak tráviš čas na prelome roka v zahraničí, určite by si nemal zabúdať na miestne zvyky
  • Taliani vyhadzujú z okien nábytok, v Ekvádore upaľujú strašiakov a Nóri hľadajú v pudingu mandle
morgan-sessions-6255
unsplash.com
  • Ako počas Štedrého dňa oslavuje každá krajina sviatky po svojom, tak je to aj na Silvestra a prvý deň nového roku
  • Ak tráviš čas na prelome roka v zahraničí, určite by si nemal zabúdať na miestne zvyky
  • Taliani vyhadzujú z okien nábytok, v Ekvádore upaľujú strašiakov a Nóri hľadajú v pudingu mandle

Tráviš tohtoročný Silvester niekde za hranicami a nevieš, aké sú zvyky domácich? Správanie domácich ťa potom môže často prekvapiť. Vybrali sme 10 tých nezvyčajných tradícií, s ktorými sa môžeš stretnúť.

12 bobúľ hrozna za 12 sekúnd

V Španielsku a niektorých častiach Latinskej Ameriky veria, že zjedením dvanástich bobúľ hrozna počas dvanástich úderov polnočného zvona na Nový rok, prinesie šťastie do každého mesiaca. Samozrejme, že s touto tradíciou prišli pestovatelia hrozna (už na začiatku 20. storočia), ktorí ju vymysleli, aby sa im zvýšil predaj. Bolo to síce kvôli veľmi vysokej úrode, ktorej sa chceli zbaviť, no zabralo to aj ako marketingový ťah.

Hľadanie mandle pre šťastie

Hoci Nóri možno na prvý pohľad vyzerajú ako konzervatívny národ, počas osláv nového roka sa radi zabávajú v kruhu rodiny a priateľov. Tradičné sú aj sladkosti, ktorými sa obdarúvajú a jedia aj svoj milovaný ryžový puding, ktorý v sebe ukrýva sladkú mandľu. Ten, kto ju nájde, bude mať šťastie po celý nasledujúci rok.

Všetko musí byť okrúhle

Na Filipínach sa celé oslavy nového roka nesú v znamení peňazí. Obyvatelia veria, že ak sa počas nich budú obklopovať okrúhlymi vecami, šťastie ich neopustí a prinesie bohatstvo. Vo vreckách neustále nosia mince, ktorými štrngajú, sadajú za okrúhly stôl, dokonca aj jedlo na tanieroch je vždy okrúhle.

Vyhadzovanie nábytku

Mottom talianskeho mesta Neapol je počas Silvestra a prvého dňa nového roka „Preč so všetkým starým.“ A nejedná sa o žiadne zimné upratovanie pri koledách, ale o tradičné vyhadzovanie všetkého nepotrebného z okien a balkónov. Hoci mnohí sa zbavujú aj ťažkého starého nábytku, niektorí sa tradície držia len s malými a mäkkými „objektmi“. Aj tak stojí za zváženie, či sa počas tohto obdobia prejdeš popod okná v niektorej z častí mesta. Tento zvyk sa udomácnil dokonca aj o tisíce kilometrov ďalej, v hlavnom meste Juhoafrickej republiky.

Tou pravou nohou

Je dôležité, aby sme do nového roka vstúpili tou správnou nohou. V Škótsku však toto heslo dodržiavajú na sto percent. Tá „pravá noha“ je pre nich prvý človek, ktorý prekročí prah po polnoci. Ako prvý musí vystúpiť tmavovlasý, vysoký muž s darmi – mince, uhlie, soľ, chlieb a whiskey. Táto tradícia sa pravdepodobne spája ešte s Vikingami, ktorí boli plavovlasí a nosili do príbytkov nešťastie. Preto si Škóti zrejme vysnívali pravý opak.

Obrovský zemiak

Držte si klobúky. V americkom štáte Idaho, meste Boise, si podobne ako na Time Square v New Yorku, nad hlavy spúšťajú obrovskú „vec“. Nie je to však lákavá, svetielkujúca guľa, ale nadrozmerný, 200 kilogramov ťažký zemiak. Konkurujú im však aj ďalšie mestá. Napríklad v Brasstowne je to veľká vačica, pennsylvánskom Betleheme cukrát marshmallow a v meste Port Clinton obrovská ryba zvaná Wylie the Walleye.

Farebné spodné prádlo pre šťastie

Ak tráviš oslavy tento rok v Bolívii, Brazílii alebo Mexiku, rýchlo pozri pod nohavice, akej farby máš dnes oblečené spodné prádlo. Výber farby je totižto veľmi dôležitý. Červená ti prinesie lásku a vášeň, žltá zase bohatstvo a úspech, biela harmóniu a pokoj, no a zelená zdravie. Takže?

Rozbíjanie tanierov

Rozbíjanie tanierov si možno spájaš s temperamentnými Grékmi a ich svadobnými oslavami. Dáni, však rozbíjajú taniere pred dverami svojich priateľov počas Silvestra. Ten, kto si na druhý deň ráno nájde veľkú kopu črepov, môže byť rád, že si ho toľkí priatelia vážia. Severský národ tiež presne o polnoci skáče zo stoličiek, čo má symbolizovať skok do nového roka.

Upaľovanie strašiakov

Trošku strašidelná a morbídna tradícia zostala v Ekvádore. Tu obyvatelia vytvárajú rôznych strašiakov plných novín a starého šatstva s podobizňami slávnych hviezd a politikov, ktorých neskôr upália a zbavujú sa tak všetkého zlého z ušlého roka. Táto tradícia pravdepodobne vznikla v inej časti planéty, kde v tento čas spaľovali oblečenie a veci zosnulých na rôzne epidémie a choroby, ktoré mali na svedomí tisícky obetí.

Nový rok so zosnulými

A v Ekvádore aj zostaneme. Na Silvestra o polnoci sa tu totižto ľuďmi zaplnia cintoríny, ktorí chcú príchod nového roka privítať so všetkými zosnulými.

Zdroj: fodors.com, lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech