10 jedinečných domov, ktoré sú postavené za menej ako 3 dni a napriek tomu majú kompletné vybavenie

  • Domy budúcnosti budú nielen udržateľnejšie, ale aj cenovo dostupnejšie
  • Zároveň ich bude možné postaviť v rekordne rýchlom čase, čoho svedkami sme už teraz
  • Prefabrikovaná architektúra si stále ráznejšie dláždi svoju cestu do popredia
greenmagichomes.com/robertgurneyarchitect.com
  • Domy budúcnosti budú nielen udržateľnejšie, ale aj cenovo dostupnejšie
  • Zároveň ich bude možné postaviť v rekordne rýchlom čase, čoho svedkami sme už teraz
  • Prefabrikovaná architektúra si stále ráznejšie dláždi svoju cestu do popredia

Pokiaľ je reč o prefabrikovaných, respektíve skladateľných domoch, momentálne je po celom svete na výber z mnohých variant. Od zelených hobitích domčekov, až po moderné modulárne domčeky, ktoré ti v interiéri ponúknu všetko, čo na každodenný život potrebuješ. Samozrejme, ak si odmyslíš menšiu rozlohu a útlejšie priestory.

My ti prinášame zoznam 10-tich domčekov z celého sveta (aj keď je ich určite omnoho viac), ktoré je možné postaviť za menej ako 3 dni, a to takmer všade na svete.

Magické zelené hobitie domčeky

Tvoje sny o živote v príbytku, aký mali Hobiti, je bližšie k realite ako by sa mohlo zdať. Spoločnosť Magic Green Homes vytvorila prefabrikovaný domček, ktorý si dokáže za krátky čas a pomerne jednoducho postaviť každý, a to len za 3 dni. Sú vyrobené z prefabrikovaných klenutých panelov, na ktorých spojenie nie je potrebná žiadna ťažká technika alebo špeciálne zručnosti. Strechu domčekov je možné pokryť pôdou a rôznymi geotextíliami, vďaka ktorým sa vytvorí živá a žiarivá strecha.

Net-Zero Unit Home

V minulom roku predstavený domček je ďalším z rady prefabrikovaných príbytkov. Postaviť  ich stihneš za menej ako tri dni a vydržať by mali podľa výrobcu stáročia. Byt s rozlohou 151 m2je svetovo najvybavenejším domom v oblasti použitia certifikovaných stavebných produktov (C2C), pokiaľ ide o rezidenčný projekt. Ak sa chceš o tomto projekte prečítať viac a taktiež si pozrieť časový rozvrh kompletizácie domu, klikni sem.

Modulový domček od Roberta Gurneyho

Vo všeobecnosti síce prefabrikované domy niekedy nevyzerajú veľmi zaujímavo, ale modulárny domček od Roberta Gurneyho dokazuje, že aj takýto typ stavby môže zaujať. Na okraji Washingtonu sa nachádza oceňovaný prefabrikovaný domček, ktorý sa skladá z 13-tich energeticky úsporných modulov. Na určenom mieste je tento svetlom zaliaty domček možné postaviť za neuveriteľné 2 dni.

Mini domček od Jonasa Wagela

Architektovi Jonasovi Wagelovi sa podarilo prelomiť striktné Švédske predpisy vďaka svojej modernej montovanej a solárnej budove Mini House, ktorú postavili len dvaja ľudia za neuveriteľné dva dni. Je postavený tak, aby odolal letným aj zimným podmienkam. Kompaktný domov s rozlohou 15 m2 je dodávaný s prispôsobenými modulárnymi doplnkami, od kuchynského a kúpeľňového modulu, až po úložný modul. Do domácnosti je možné pridať súpravu solárnej energie, aby tak obyvatelia tohto mini domčeka získali zelenú elektrickú energiu.

Bambusový domček

Prefabrikovaný bambus je niečo, čo tu ešte nebolo a ak to chceš mať aj ty, stačí požiadať spoločnosť Bamboo Living Homes a tá ti v rámci celého sveta dodá rozobraný prefabrikovaný bambusový dom, ktorý ti postavia kdekoľvek budeš chcieť. Jeden z najrýchlejších tímov spoločnosti dokázali na Havaji tento domček postaviť za necelé 2 dni. Celý priebeh stavby si môžeš pozrieť na tomto videu.

DublDom od spoločnosti BIO Architects

Spoločnosť so sídlom v Moskve vytvorila drobné prázdninové útočisko s terasou, ktoré je možné postaviť už za jeden jediný deň. Útulné drevené bývanie je vybavené všetkými základnými domácimi zariadeniami, vrátane sanitárneho vybavenia, sieťového pripojenia, izolácie, elektroinštalácie, inštalatérskych prác a nábytku na mieru. Presklené prvky domčeku zabezpečujú dostatočné osvetlenie a prirodzené vetranie.

Bývanie s názvom Big Box od spoločnosti Bert & May

Premiestniteľné a prefabrikované domy nemusia automaticky znamenať, že človek musí robiť kompromisy pokiaľ ide o luxus. Tento ekologický a luxusný domček, ktorý sa prvýkrát na trhu objavil v roku 2015 je možné postaviť už za jeden deň. Interiér s rozlohou 80 m2 je vybavený nádherným nábytkom a vďaka presklenému dizajnu je plný prirodzeného svetla.

Gomos Modular Home od Samuela Gonclavesa

Reč je o inteligentnom betónovom „stavebnicovom“ systéme, ktorý je možné vyrobiť a postaviť do podoby hotového domčeku za tri dni. Očakáva sa, že cena bude začínať na sume 50 000 € za základný model. Rôzne modely je možné prispôsobiť podmienkam, rozmerom alebo typom terénu. Zároveň si môžeš vybrať vlastný materiál, vybavenie a mnoho ďalších voliteľných detailov.

Passion House M1 od spoločnosti Architect 11

Naozaj všestranný domov, ktorý je možné postaviť za dva dni, má na svedomí estónske štúdio a jedná sa o najmenší modulárny domček z ich portfólia. Ekologicky šetrný domček je postavený prevažne z dreva a využíva plne automatizovaný systém, ktorý má namiesto klimatizácie solárne vykurovanie, pasívne vetranie a slnečné tienidlá.

Kontajnerové bývanie v Írsku

Úplne prvé kontajnerové bývanie v Írsku má na svedomí spoločnosť Ceardean Architects a na jeho kompletizáciu potrebovali len 3 dni. Projektovali ho síce odborníci, no na jeho stavbe sa podieľali výlučne dobrovoľníci a vo svojom vnútri schováva kúpeľňu, kuchyňu, obytný priestor a v exteriéri je k dispozícií nekrytá terasa. Solárny domček má mikro vykurovacie jednotky a momentálne v ňom býva šťastná rodina, ktorej bol tento domček darovaný charitou, a tým ich zachránil pred životom bez domova.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK