10 kníh, ktoré by mal každý dobrý dizajnér prečítať

  • Poslednú dobu sa veľa mladých ľudí stáva dizajnérmi. Pracujú s Photoshopom, kreslia na tabletoch a všetko je super. Ak sa ich však človek spýta na zlatý pomer, alebo niektoré typografické otázky, sú zmätení. Často ľudia zabúdajú na históriu, ktorá tvorila ich odbor alebo základné problémy, ktoré ich odbor rieši.
image_1433749471.jpeg
  • Poslednú dobu sa veľa mladých ľudí stáva dizajnérmi. Pracujú s Photoshopom, kreslia na tabletoch a všetko je super. Ak sa ich však človek spýta na zlatý pomer, alebo niektoré typografické otázky, sú zmätení. Často ľudia zabúdajú na históriu, ktorá tvorila ich odbor alebo základné problémy, ktoré ich odbor rieši.

 

Vybral som preto týchto 10 kníh, ktoré sú podľa mňa základom toho, aby človek pochopil ako robiť nie len pekný, ale aj užitočný a použiteľný dizajn. Nie sú to knihy iba z jednej sféry, ale sú to knihy z celého balíka kreatívneho umenia, dizajnu a inšpirácie. Medzi mojich obľúbených autorov patria hlavne Steven Heller, Steve Krug, Donald Norman.

 

1. Design pro každý den

l92435

 

Autor: Donald A. Norman
Počet strán: 272
Rok vydania: 2010
Cena: 17,24 €

Ak nepoznáte D. Normana, tak to rovno zabaľte. :) Srandujem. Ale vážne. Donald je jeden z najvýznamnejších odborníkov na dizajn, problematiku interakcie ľudského faktoru s okolím a spoluzakladateľ spoločnosti Nielsen Norman Group.

Problémy s používaním bežných spotrebičov nie sú chybou užívateľov, ale chybou dizajnérov. Táto kniha vyšla prvý krát už v roku 1988 a stala sa bestsellerom prekladaným do niekoľkých jazykov. Je to kniha, ktorá spája výskumy a prax dokopy.

 

2. Polygrafická príručka

l44919

Autor: David Bann
Počet strán: 224
Rok vydania: 2008
Cena: 18,95 €

Táto príručka je skvelý základ, ktorý odhaľuje aspekty polygrafickej výroby od tradičných a špecializovaných techník tlače a dokončovacie spracovanie. Dozviete sa tu základné pojmy, postupy a technológie, ktoré sa využívajú v polygrafickej výrobe. Kniha je nie len pre tých, ktorí pracujú s tlačenými materiálmi, ale podľa môjho názoru obohatí každého čitateľa.

 

3. Don’t make me think! Revisited

l189253

Autor: Steve Krug
Počet strán: 216
Rok vydania: 2014
Cena: 39,88 €

Alebo aj “Nenúťte užívateľov rozmýšľať” je titulom prvej knihy. Prvá verzia tejto skvelej knihy vyšla v roku 2000. Táto nová verzia sa zaoberá webovou a mobilnou použiteľnosťou webových stránok. Kniha je naplnená praktickými radami pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých. Ak tvoríte weby, alebo aplikácie túto knihu ste mali mať prečítanú už dávno.

 

4. Stručná historie grafického designu

l201061

Autor: Richard Hollis
Počet strán: 262
Rok vydania: 2015
Cena: 16,86 €

Táto kniha je monografiou R.Hollisa, jedného z najvplyvnejších tvorcov britského grafického dizajnu. Publikácia stručne, jasne a prehľadne popisuje vývoj tohoto odboru od jeho začiatkov až po súčasnosť. Na 262 stranách vás prevedie premenou grafického umenia v dizajn. Kniha obsahuje viac ako 800 ilustrácií a rozsiahlu bibliografiu, ktorá záujemcom o grafický dizajn pomôže pokračovať v štúdiu.

 

5. Thinking with Type

l104577

Autor: Ellen Lupton 
Počet strán: 224
Rok vydania: 2010
Cena: 23,70 €

Kritický sprievodca typografiou pre dizajnérov, editorov a študentov.Takýto pod nadpis zvolila pre svoju knihu Ellen Lupton. Organizácia písmen v slová, slov vo vety a tieto vety potom položiť na papier alebo na obrazovku je jedna z najzákladnejších problémov, ktorým čelí každý, kto pracuje už len minimálne s dizajnom. Túto problematiku sa rozhodla rozobrať dizajnérka a historička Ellen. Prináša základné a jasné princípy voľby písma, veľkostí a odpovedi na hlavné typografické problémy.

 

6. 100 Ideas that Changed Graphic Design

l126282

Autor: Steven Heller, Veronique Vienne
Počet strán: 216
Rok vydania: 2012
Cena: 23,74 €

Táto kniha ukazuje, ako nápady ovplyvňovali a určovali smer grafického dizajnu. 100 záznamov v chronologickom poradí v rozsahu od techník, štylistík ku objektom a metódam tvorby grafického dizajnu zoradené v jednej knihe. To všetko napísané jednými z najväčších odborníkov na grafický dizajn. Kniha je spojením inšpirácie a provokatívneho záznamu tých najlepších príkladov grafického dizajnu za posledných sto rokov.

 

7. Making and Breaking the Grid

l21116

Autor: Timothy Samara
Počet strán: 208
Rok vydania: 2005
Cena: 18,99 €

Pre každého dizajnéra pracujúceho s akýmkoľvek médiom je kompozícia jeden z najzákladnejších a najpodstatnejších prvkov. Efektívne usporiadanie je zásadné pre komunikáciu a umožňuje koncovému užívateľovi pochopiť informácie ľahšie. Kniha alebo skôr workshop predpokladá, že ak chcete porušiť pravidlá dizajnu založeného na nejakej mriežke, musíte ju najskôr pochopiť. Systém je to, čo robí poriadok v dizajne.

 

8. Design of the 20th Century

l139850

Autor: Charlotte Fiell, Peter Fiell 
Počet strán: 768
Rok vydania: 2012
Cena: 16,14 €

Na začiatku 21. storočia jasne vidíme, čím bolo predchádzajúce storočie poznačené. Zmeny v oblasti dizajnu každodenného života. Naše domy a pracoviská sa zmenili na naozajstnú galériu štýlu a inovácií.

Od nábytku po grafiku, to všetko je možné nájsť v tejto knihe. Umelci, ktorí tvorili a zmenili moderný svet s využitím rôznych materiálov. Mená ako Harry Bertoia, De Stijl či Charles a Ray Eames, táto publikácia ich obsahuje všetky. Je to základným materiálom na pochopenie tvarov, farieb a funkcie dizajnu 20-tého storočia.

 

9. Color Theory

51YAMGHTqDL._SY344_BO1,204,203,200_

Autor: Patti Mollica
Počet strán: 64
Rok vydania:2012
Cena: 10,99 €

Táto jednoduchá brožúra obsahuje všetko, čo dizajnér potrebuje vedieť o farbách. Psychológia farieb, pigmenty a ich pojmy, farebné schémy, mixovanie farieb, tieňov atď. Či už je vaším zameraním tlač alebo web, základné porozumenie farieb je nevyhnutné.

 

10. I Used to Be a Design Student

l144558

Autor: Frank Philippin, Billy Kiosoglou 
Počet strán: 265
Rok vydania: 2013
Cena: 21,38 €

Tato kniha ponúka možnosť prečítať si, čo si grafický dizajnéri myslia o ich vzdelaní a profesiách. 50 svetoznámych dizajnérov píše o ich študentských dňoch a ich profesionálnych životoch. Každý dizajnér v tejto knihe pripája aj kus rady, alebo varovania, čo robí z tejto knihy povinnou na prečítanie. Medzi otázky patrí napríklad motivácia stať sa dizajnérom, pozitívne a negatívne aspekty práce dizajnér a mnohé iné. Medzi týchto dizajnérov patria aj Stefan Sagmeister, James Goggin, Karlssonwilker, Cornel Windlin, Daniel Eatock a Christian Küsters.

 

+1 AHA

l188557

Autor: Tomáš Kompaník
Počet strán: 296
Rok vydania: 2014
Cena: 35,90 €

Kniha AHA spája tradičnú slovenskú výšivku so súčasným grafickým dizajnom. Osem kapitol predstavuje výšivkársku tradíciu ôsmich krajov Slovenska v jedinečnom grafickom prevedení. Päť rôznych druhov papiera, laserové výseky a otvorená ručne šitá väzba z nej robí jedinečný zberateľský kúsok. Kniha bola autorovou diplomovou prácou a po zisku niekoľkých dizajnérskych ocenení a výstavách doma aj v zahraničí konečne vychádza vo väčšom náklade.

 

Dúfam, že sa vám tento zoznam kníh páčil a inšpiroval Vás k tomu, aby ste počas letných dní strávených na slnku chytili do ruky knihu a niečo zaujímavé sa dozvedeli.

 

zdroj: sketcher.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK