10 krokov, ktoré v tebe prebudia finančného génia

  • Každý v sebe skrýva túžbu po bohatstve. Nikto sa predsa nechce celý život namáhať, pracovať osem hodín denne a odpočítavať roky do dôchodku. Táto túžba vyvoláva prirodzenú otázku. Ako a kde začať?
collagetrxcgbgn
pexels.com
  • Každý v sebe skrýva túžbu po bohatstve. Nikto sa predsa nechce celý život namáhať, pracovať osem hodín denne a odpočítavať roky do dôchodku. Táto túžba vyvoláva prirodzenú otázku. Ako a kde začať?

S odpoveďou na túto otázku nám pomôže známy milionár Robert Kiyosaki, autor mnohých diel motivačnej literatúry, zaoberajúci sa finančnou gramotnosťou a poradenstvom. Kiyosaki tvrdí, že každý z nás v sebe skrýva finančného génia. Zároveň poznamenáva, že nesprávne dogmy, ktoré sú nám vštepované spoločnosťou už od malička, tohto génia uspali. Preto ti ponúka desať krokov, ktoré sám vyskúšal a ktoré by mali prebudiť tvojho spiaceho finančného génia.

#1 Objav v sebe silu, ktorá presahuje realitu – Sila ducha

,,Prial by som si povedať, že nadobudnúť bohatstvo bolo pre mňa ľahké, ale nebolo,“ napísal Kiyosaki vo svojej knihe Bohatý otec, chudobný otec. Cesta za bohatstvom nie je jednoduchá. Ak ju chceš zvládnuť, budeš potrebovať niečo mocné, čo ťa bude poháňať vpred. Musíš nájsť hlbokú motiváciu, ktorá ťa prenesie cez všetky neúspechy, obety a konfrontácie s realitou.

Dá sa to jednoducho. Skús sa zamyslieť nad všetkým, čo chceš a čo nechceš. Začni tým, čo nechceš. Napríklad si povedz: ,,Nechcem robiť až do dôchodku, nechcem mať pevnú pracovnú dobu, nechcem žiť od výplaty do výplaty a z ruky do úst,…“ Z týchto záporov potom odvoď, čo chceš. Napríklad: ,,Chcem mať čas na cestovanie, na deti, chcem žiť v luxuse, chcem si užívať,…“ Nájdi svoje hlboké túžby a motivácie, ktoré ťa postavia na nohy a prinútia makať aj v tej najťažšej situácii.

foto:pexels.com

#2 Rob rozhodnutia každý deň – objav silu voľby

Pravdepodobne sa dá povedať, že žijeme v slobodnej krajine. Z toho vyplýva aj možnosť naložiť s každým eurom a každou sekundou, ktorú máme, podľa našich predstáv. Je dôležité, aby si svoje peniaze a čas investoval do aktív, teda tak, aby si z investície zarábal. Ako tvrdí Kiyosaki:,, Jediné aktívum, ktoré reálne máte, je vaša myseľ.“ Najlepšou investíciou je teda investícia do vlastného vzdelania. To, čo sa naučíš ti nikto nezoberie a vďaka týmto novonadobudnutým vedomostiam môžeš efektívnejšie investovať a ako dôsledok, viac zarábať.

#3 Uvážlivo si vyberaj svojich priateľov – sila priateľstva

Nie je rozumné, aby ste si hľadali priateľov na základe toho, koľko zarábajú. Rozumné je mať priateľov zo všetkých vrstiev, aby si sa s ich pomocou mohol pozerať na svet z rôznych uhlov pohľadu. Každý človek, ktorého si kedy stretol vie niečo, čo ty nevieš. Využi to a pri každej príležitosti sa uč. Viac počúvaj a menej rozprávaj. Máš predsa dve uši a len jeden jazyk. Ak natrafíš na človeka, ktorý s tebou bude zdieľať túžbu po poznaní, môžete sa navzájom veľmi obohatiť.

Niektorí priatelia ti môžu slúžiť aj ako príklad toho, ako sa to nemá robiť. Daj si pozor, aby si sa nenechal odradiť a vystrašiť ľudmi, ktorí ti budú neustále hovoriť o rizikách investovania, ale sami pri tom nikdy neinvestovali. Pri rozhovoroch s priateľmi si udržuj otvorenú myseľ. Ak budeš arogantný a budeš si myslieť, že už vieš všetko najlepšie, nič nové sa nenaučíš a nikam sa neposunieš.

#4 Zvládni jedno pravidlo, potom sa nauč druhé – sila rýchleho učenia

,,Povedz mi, čo študuješ a ja ti poviem, aký si“ tvrdí Kiyosaki. Inak povedané to, čo sa ti dostáva do hlavy, ovplyvňuje spôsob akým rozmýšľaš, investuješ a teda aj zarábaš peniaze. Daj si záležať na tom, aby si sa vzdelával v oblasti, ktorá ťa baví, a ktorá ti pomôže zbohatnúť. Nie každý investor má vyštudovanú ekonómiu. Všetky kľúčové vedomosti sa dajú získať aj na rôznych kurzoch a workshopoch, ktorých je dostatok. V dnešnej dobe však nie je dôležité, koľko toho vieš, ale ako rýchlo si schopný, naučiť sa niečo nové. Trh sa stále mení, vyvíja a to, čo platilo kedysi už nemusí platiť aj dnes.

foto:pexels.com

#5 Zaplať najprv sebe – sila sebadisciplíny

Kiyosaki radí, že ak nemáš dostatok sebadisciplíny, nemá zmysel, aby si sa snažil zbohatnúť. Len čo by si zbohatol, rozhádzal by si všetky peniaze na zbytočnosti. Zdravá disciplína je zároveň to jediné, čo zabráni svetu, aby si s tebou pohadzoval. Pod pojmom ,,zaplať najprv sebe“ rozumej ,,vždy najprv investuj do aktív a až peniazmi, ktoré ti tieto aktíva zarobia plať svoje dlhy“. Možno sa stane, že ti zavolá naštvaný veriteľ. Bude na teba kričať a vyhrážať sa ti, ale to ti môže len pomôcť. V takejto situácii určite nevyberaj svoje úspory, aby si čo najskôr zaplatil dlh. Namiesto toho využi tento nátlak ako motiváciu, aby si rýchlo zarobil nejaké peniaze. Presne tento nátlak prebudí tvojho finančného génia.

#6 Svojim maklérom plať dobre – sila dobrej rady

Je to jednoduché. Ak budeš dobre platiť ľudí, ktorí majú na starosti tvoje peniaze, budú sa o ne lepšie starať a nakoniec zarobíš viac. Vyberaj si vždy maklérov, ktorý sú stotožnení s tvojimi záujmami. Tak ti budú vedieť aj poradiť a ešte viac ťa obohatiť.

#7 Buď indiánsky darca – sila získať niečo za nič

Pojem indiánsky radca pochádza z jedného historického kultúrneho nedorozumenia. Keď do Ameriky prišli prví kolonisti a bolo im zima, indiáni im ponúkli deku. Kolonisti to považovali za dar. Boli veľmi prekvapení a nahnevaní keď indiáni požadovali deku späť. Správny investor by mal byť ako indiánsky darca a neustále sa pýtať otázku: ,,Ako rýchlo sa mi vrátia peniaze?“ Odpoveď na túto otázku je rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim, či investičné riziko podstúpiť alebo nie.

foto:pexels.com

#8 Využi svoje aktíva na kúpu luxusných vecí – sila sústredenia

Určite by bolo jednoduchšie zájsť do banky a vziať si pôžičku, aby si si mohol dovoliť svoj sen. Tento postup ťa len zadĺži a prinesie ti veľa starostí navyše. Namiesto toho využi luxus ako motiváciu. Investuj peniaze do svojich aktív, nechaj nech pre teba zarábajú peniaze a až z týchto peňazí si kúp svoj sen. Nezostaneš nikomu nič dlžný a čím viac sa počas budovania aktív nadrieš, tým väčšou odmenou pre teba splnenie sna bude.

#9 Potreba hrdinov – sila mýtu

Už malé deti poznajú svojich hrdinov a snažia sa ich neustále napodobovať, pri čom po hrdinovi preberajú aj jeho vlastnosti. Nejde len o napodobňovanie výstrelov pavučiny zo zápästia, ale aj o prevzatie princípu boja za spravodlivosť. Deti sa tak od svojich hrdinov veľa naučia. Dôležité pre tvoj finančný rast je, aby si si našiel nejakého hrdinu, od ktorého sa budeš učiť. Vyber si nejakého známeho investora a sleduj do čoho investuje a prečo. Uvidíš ako ťa to obohatí.

#10 Uč a dostaneš – sila dávania

Karma je zdarma. Rob iným tak, ako chceš, aby oni robili tebe. Len dve z mnohých múdrostí opisujúcich to isté. Ak sa chceš niečo naučiť, uč. Ak chceš niečo dostať, daruj. Je vedecky dokázané, že štedrejší ľudia sú zároveň šťastnejší. Neplatí to len vo svete financií, ale aj v láske, priateľstve, skrátka v živote. Ak je niekto chamtivý a chce najprv dostať, pripomína človeka sediaceho pred vyhasnutým krbom, ktorý sa trasie od zimy, v ruke zviera drevo a hovorí: ,, Najprv mi daj teplo, potom ti dám drevo.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech