10 najnebezpečnejších modelov áut: Umiera v nich najviac vodičov, môžu byť „rakvou na kolesách“

  • V týchto 10 modeloch áut umiera rekordné množstvo vodičov
  • Niekedy za to môže výkon, inokedy chabá konštrukcia vozidla
  • Ide pritom o populárne modely
nabúrané vozidlo
TASR/Roman Hanc
  • V týchto 10 modeloch áut umiera rekordné množstvo vodičov
  • Niekedy za to môže výkon, inokedy chabá konštrukcia vozidla
  • Ide pritom o populárne modely

Zrejme každého najvyššou prioritou, keď sadne do auta, je dostať sa bezpečne do svojej destinácie. Z veľkej časti to závisí od schopností, obozretnosti a opatrnosti vodiča. Ďalej, samozrejme, zaváži aj stav vozovky či schopnosti ostatných účastníkov premávky.

Do celej rovnice však musíme započítať aj model auta, v ktorom vodič sedí. Niektorým „mašinám“ sa však v tomto ohľade vôbec nedarí a v ich sedadlách zahynulo štatisticky nadpriemerné množstvo vodičov.

Rebríček je zostavený na základe údajov amerického Poisťovacieho inštitútu pre bezpečnosť na cestách (IIHS), o ktorých ďalej informuje portál Motortrend. Najnovšie dostupné štatistiky boli zozbierané medzi rokmi 2018 až 2021 a platia pre autá z roku 2020, prípadne pre ekvivalentné generácie modelov.

Priemerom pre tieto ročníky modelov je 38 úmrtí na každých milión kusov registrovaných vozidiel. Všeobecne sa v rebríčku najmenej darí dvom kategóriám áut. Ide buď o malé, kompaktné autá, ktoré neposkytujú priveľa ochrany v prípade zrážky, alebo o tzv. muscle cars – výkonné dvojdverové športiaky, typicky americkej výroby.

Chevrolet Sonic

Víťazom medzi porazenými sa stal Chevrolet Sonic. Paradoxne, menší Chevrolet je podľa recenzií pomerne kvalitným autom. Ide o pohodlný model s množstvom život uľahčujúcich funkcií. Sonic však pravdepodobne zlyhal práve vo vyššie spomenutej kompaktnosti. Spoločne s relatívne výkonným motorom, ktorý mu poskytuje možnosť rýchlej akcelerácie, môže ísť o skutočne smrtiacu kombináciu. Za jeho volantom sa odohralo 107 úmrtí na milión kusov.

Chevrolet Camaro Coupe

O priečku vyššie sa umiestnil ďalší Chevrolet, tentokrát model Camaro Coupe. Na aute opäť nie je vyslovene nič zlé, no zrejme ho zrádza jeho vysoký výkon. Silný a dravý motor láka vodičov ísť rýchlo a riskovať. V sedadlách tohto modelu zahynulo 110 vodičov na milión kusov.

Kia Forte

Na ďalšej priečke sa umiestnila Kia Forte. Titul ôsmeho najnebezpečnejšieho auta je prekvapivý, keďže ide podľa recenzií o naozaj obľúbený a vydarený model. Zároveň nie je Forte ani drobným kompaktným autom, ani výkonným športiakom.

kia forte
zdroj: Wikimedia Commons/Alexander Migl

Nie je preto jasné, prečo za jeho volantom skoná až 111 vodičov na milión kusov. Snáď jediným možným vysvetlením je jeho pevnosť v oblastiach dverí, ktorá v crashtestoch získala nízke skóre.

Nissan Altima

Siedma priečka je ešte prekvapivejšia než tie predošlé. Nissan Altima je azda najštandardnejším modelom, aký si môžeš predstaviť. Jediné, čím Altima vytŕča z radu, je možnosť pohonu štyroch kolies a prekvapivo silný motor. Nech je problémom čokoľvek, jazda v obľúbenom Nissane usmrtila 113 vodičov na milión kusov.

Dodge Charger

Pri šiestej priečke sa dá vysoká úroveň úmrtnosti objasniť jednoduchšie. Dodge Charger HEMI je šialene výkonné, ľahko dostupné a veľmi obľúbené vozidlo. Láka pritom najmä mladých vodičov, ktorých láka status „cool“ modelu. Nehodovosť môže byť preto spojená aj s nedostatkom vodičských skúseností na cestách.

dodge challenger
zdroj: WIkimedia Commons/Dinkun Chen

Táto kombinácia spôsobila, že za volantom tohto Dodgeu zomrelo 118 vodičov na milión registrovaných kusov. Ešte horší je však Charger pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Na milión kusov registrovaných vozidiel má na svedomí až 164 úmrtí vodičov v druhom vozidle.

Kia Rio

V strede rebríčka sa nachádza Kia Rio v prevedení sedan. Model je v rámci svojej triedy relatívne podarený, jeho povesť však kazí niekoľko často vyskytujúcich sa problémov. Majitelia najčastejšie hlásia komplikácie s preraďovaním, či dokonca brzdami. Cudzie mu nie sú ani motorické problémy. V dôsledku týchto nedostatkov za jeho volantom zahynulo až 122 vodičov na každých milión kusov.

Chevrolet Spark

„Zemiakovú medailu“ v úmrtnosti drží Chevrolet Spark, ktorý si primárne zakladá na svojej cenovej dostupnosti. V dôsledku toho mu však chýbajú dôležité bezpečnostné systémy a modelu neprospieva ani kazivosť rôznych dôležitých súčastí. Majitelia často hlásia problémy s airbagmi či s volantom. Jazda v Sparku usmrtila 151 vodičov na každý milión registrovaných vozidiel.

Hyundai Accent

Len o chlp horšie je na tom Hyundai Accent. Nelichotivá štatistika je však v prípade tohto modelu skutočným tajomstvom. Accent síce má niekoľko okatých problémov, no tie by mali skôr zaručiť, že vo vozidle nikto neumrie.

Tento „tátoš“ je totiž, v porovnaní so svojou konkurenciou, bolestivo pomalý. Auto naviac v testoch bezpečnosti získalo vysoké hodnotenia. Napriek tomu v sedadle vodiča Accentu zahynulo 152 ľudí na milión kusov vozidiel.

Dodge Challenger

Druhé miesto patrí ďalšiemu výkonnostnému „démonovi“. Dodge Challenger vie identifikovať snáď aj malé dieťa. Je snom mnohých automobilových nadšencov, za čo sčasti môže jeho ikonický exteriér, ale aj nadupaný osemvalcový motor. Ako je však známe, rýchlosť poľahky zabíja. Aj preto najskôr jazda v Challengeri usmrtila až 154 vodičov na milión registrovaných vozidiel.

Mitsubishi Mirage

Kráľom pochmúrneho rebríčka sa stal pomerne nenápadný Mitsubishi Mirage. Automobiloví kritici si tento model skutočne podali a jedinou svetlou vlastnosťou je úspornosť tohto Japonca.

mitsubishi mirage
zdroj: Wikimedia Commons/DR17 Sagittarius Runaway

Vo všetkých ostatných ohľadoch však zlyháva, čo nie je až také prekvapivé, keďže tvorcovia Mirage auto budovali tak, aby bolo čo najlacnejšie. V dôsledku toho však Mirage trpí množstvom motorických problémov a jazda v ňom je prinajmenšom kostrbatá. Za jeho volantom zahynulo až 205 vodičov na každý milión vozidiel.

Zdroje: Motortrend, Car and Driver

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá