10 rozhodnutí, ktorými si môžeš zjednodušiť život

  • Svoj život považujeme mnohokrát za príliš komplikovaný a pravdou je, že niekedy takým skutočne je. Treba si však priznať, že občas si ho komplikujeme sami. Týchto 10 rozhodnutí ti môže pomôcť vrátiť do svojho života aspoň trocha jednoduchosti.
pexels-photo-27038
pexels.com
  • Svoj život považujeme mnohokrát za príliš komplikovaný a pravdou je, že niekedy takým skutočne je. Treba si však priznať, že občas si ho komplikujeme sami. Týchto 10 rozhodnutí ti môže pomôcť vrátiť do svojho života aspoň trocha jednoduchosti.

Spomeň si na svoje detské sny

Je pravdou, že deti sú odvážnejšie ako dospelí. Skús si preto spomenúť na svoje detské sny, ktoré si o niekoľko rokov neskôr prekryl nálepkou „nereálne“. Zlyhaním nie je tvoj neúspech. Jediným zlyhaním je, ak niečo, po čom túžiš aspoň nevyskúšaš.

Buď pánom technológií, nie ich sluhom

Žijeme v dobe, ktorá nám ponúka prebytok informácií. Ak ich nedokážeme selektovať, naša myseľ trpí. Informácie sa na teba valia z každej strany pomocou mobilov, tabletov, notebookov, telvízie, či rádia. Dopraj si preto denne minimálne 1 hodinu, kedy sa „odstrihneš“ od všetkej elektroniky a dopraješ svojej mysli absolútnu slobodu.

Pravidelne cvič

O prínose pravidelného cvičenia nielen pre tvoje telo, ale aj pre tvoju myseľ sa toho už povedalo a napísalo dosť. Pravdou ostáva, že pravidelný každodenný pohyb dokáže spraviť zázraky nielen s tvojím fyzickým telom, ale aj s tvojím sebavedomím a sústredením sa.

sea-man-person-ocean

pexels.com

Zdriemni si

Len 15-20 minútové zdriemnutie denne, ideálne po návrate z práce alebo zo školy ťa svojimi účinkami veľmi príjemne prekvapí. Takéto krátke zdriemnutie totiž dokáže znížiť hladinu stresu a zvýši tvoju schopnosť koncentrovať sa.

Popremýšľaj, kto ta robí šťastným

Môže sa ti zdať, že ľahšie sa o tom hovorí, než sa to uskutoční, ale naozaj by si sa mal vyhýbať „toxickým“ ľuďom, ktorí ťa len oberajú o čas a o energiu. Samozrejme, že obmedziť s niekým kontakty na minimálnu možnú mieru, alebo ich obmedziť úplne je náročné a nepríjemné, no výsledok ti určite stojí zato.

Použi techniku „Pomodoro“

Táto technika, ktorá je dokonca patentovaná je veľmi využívanou a populárnou u mentálne pracujúcich ľudí, ako sú napr. spisovatelia, programátori, grafici, ale aj študenti, či mnohí iní. Jej podstatou je venovať sa akémukoľvek tasku len 25 minút. Po tomto čase sa ti ozve časovač v tvare rajčiny (kuchynská minútka) a ty si musíš dať krátku, ideálne 5 minútovú prestávku. Po štyroch 25 minútových cykloch by mala nasledovať dlhšia prestávka. Mnohí ľudia si techniku pochvaľujú a hovoria o výraznom zvýšení svojej produktivity.

Odpúšťaj

Každému je niekedy ublížené. Otázkou je, či ľuďom dokážeš odpúšťať. Pomôžeš tým totiž predovšetkým sebe. Nikdy nezmeníš to, čo sa už stalo, no stále môžeš zmeniť to, aký postoj k danej veci zaujmeš.

pexels-photo-65086

pexels.com

Nauč sa hovoriť nie

Nestrácaj čas tým, že budeš robiť veci, ktoré robiť nechceš. Nauč sa povedať nie komukoľvek a kedykoľvek to tak cítiš. Samozrejme to platí aj naopak, nauč sa hovoriť áno veciam, na ktorých ti skutočne záleží.

Urči si svoje priority

Pokiaľ sa sústredíš na priveľa vecí naraz, síce ti môžu všetky vyjsť, no nikdy nedokončíš všetky na 100%. Či ide o tvoj pracovný alebo súkromný život, snaž sa vždy o pevné určenie priorít, ktoré ti pomôže fokusovať svoju pozornosť tam, kde je to momentálne najviac potrebné.

Predstav si, že dnešok je tvojím posledným dňom

Ak by bol dnešok posledným dňom v tvojom živote, ako by si ho strávil? Je niečo, čo by si chcel niekomu povedať? Chceš sa niekomu ospravedlniť, alebo chceš niekomu spraviť radosť? Urob to ešte dnes. Ži každý svoj deň tak, ako by mal byť tvojím posledným.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá