10 spôsobov, ako marihuana účinkuje na náš organizmus

  • Americkým vedcom sa podarilo vydať správu o účinkoch marihuany na naše telo i ducha
  • Do pár minút po vdýchnutí marihuany sa môže zrýchliť tep o 20 až 50 úderov za minútu
  • Väčšina príležitostných aj ťažkých fajčiarov majú tendenciu sa po užití prejedať
drug
unsplash.com, pexels.com
  • Americkým vedcom sa podarilo vydať správu o účinkoch marihuany na naše telo i ducha
  • Do pár minút po vdýchnutí marihuany sa môže zrýchliť tep o 20 až 50 úderov za minútu
  • Väčšina príležitostných aj ťažkých fajčiarov majú tendenciu sa po užití prejedať

Patrí medzi najstaršie drogy. Je populárna, kontroverzná a v mnohých častiach sveta legálna – marihuana. Organizmus každého človeka môže na jej užitie reagovať inak. Aj napriek tomu sa výskumníkom podarilo identifikovať vzory, ktoré sa opakujú vo väčšine prípadov reakcii na drogu.

Cítime sa po nej skvele

Marihuana obsahuje látku zvanú tetrahydrocannabinol (THC). Táto látka pôsobí na časť mozgu, ktorá je zodpovedná za pocit potešenia. Okrem THC aktivuje túto časť mozgu aj dobré jedlo či sex. Potešenie často prerastá až do eufórie, čo býva častým problémom niektorých ľudí. Čím častejšie totiž prežívame pocit eufórie a potešenia, tým sa stane mozog náročnejší na to, čo ho spôsobuje.

Krátkodobo rozbúcha naše srdcia

Do pár minút po vdýchnutí marihuany sa môže zrýchliť tep o 20 až 50 úderov za minútu. Účinky môžu pretrvávať až po dobu 3 hodín. Podľa štúdie existujú nejednoznačné dôkazy, že fajčenie prispieva k infarktu. Neexistujú však dostatočné dôkazy na potvrdenie vplyvu marihuany na riziko infarktu.

Utišuje bolesť

Obsahuje aj značné množstvo cannabidiolu (CBD). Aj napriek tomu, že sa z tejto látky nesfajčíš, má terapeutické účinky a dokonca je využiteľná pri liečbe niektorých druhov detskej epilepsie. V kombinácii s THC dokáže byť efektívnym prostriedkom na zníženie chronickej bolesti. Toto je hlavný dôvod, prečo sa marihuana využíva v medicíne.

V roku 2005 sa uskutočnila štúdia na 58 pacientoch s reumatoidnou artritídou. Zhruba polovici pacientov bolo podané placebo a druhej polovici liek na báze marihuany zvaný Sativex. Pacienti užívajúci Sativex hlásili významné zníženie bolesti a pokojnejší spánok.

    foto: mallorcaweed.com              

Pomáha regulovať epileptické záchvaty

Účinky marihuany sú skúmané aj farmaceutickými spoločnosťami, ako je napríklad GW Pharma. Táto spoločnosť vyvinula liek Epidiolex, obsahujúci CBD, ktorý ak bude schválený, sa stane prvým liekom na detskú epilepsiu svojho druhu. GW Pharma skúma vzužitie CBD aj pri liečbe Dravetovho alebo Lennox-Gastautovho syndrómu, čo sú vzácnejšie druhy detskej epilepsie.

Vyvádza z rovnováhy

Marihuana totiž vplýva na mozoček a bazálne gangliá, časti mozgu zodpovedné za udržiavanie rovnováhy, koordináciu, reakčný čas a držanie tela. 

Narúša náš pojem o čase

Pocity spomalenia alebo zrýchlenia času patria medzi najčastejšie hlásené účinky užívania marihuany. V štúdii z roku 1998 boli mozgy dobrovoľníkov na THC nasnímané magnetickou rezonanciou. Autori štúdie poznamenali, že mnoho dobrovoľníkov malo pozmenený tok krvi do mozočka, čo pravdepodobne zohralo úlohu v ich pozmenenom vnímaní času.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Spôsobuje hlad 

Väčšina príležitostných aj ťažkých fajčiarov majú tendenciu sa po užití prejedať. Podľa nedávnej štúdie, ti marihuana prepne mozog tak, že namiesto tíšenia hladu pri jedení ťa bude nabádať, aby si jedol ešte viac. 

Narúša spomienky

Marihuana môže narušiť pamäť tým, že mení spôsob, akým naše mozgy spracovávajú informácie. Vedci si nie sú istí príčinou tohto javu, ale zistili, že narúša krátkodobú pamäť a to najmä u nepravidelných fajčiarov.

Zvyšuje riziko depresie

Výskumníci nedokážu určiť či sú fajčiari častejšie v depresii alebo či ľudia, ktorí sú viac deprimovaní, len radi fajčia. Štúdia z Holandska naznačuje, že marihuana zvyšuje riziko depresie u mladých ľudí len, ak majú špeciálny gén, ktorý ich robí zraniteľnejšími voči depresii.

Podporuje vznik schizofrénie

Všetkého veľa škodí. Existujú dôkazy, že časté fajčenie marihuany vedie k fyzickej zmene štruktúry mozgu. Fajčiari majú menší orbitofrontálny kortex, ktorý je nevyhnutný pre správne spracovanie emócii a rozhodovanie sa. Tieto zmeny vedú aj k vzniku psychických porúch ako je schizofrénia.

Zdroj článku: academic.oup.com, wikipedia, drugabuse.gov, nature.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech