10 filmov natočených podľa skutočných udalostí, ktoré ti navždy zmenia pohľad na svet

 • Filmy natočené podľa skutočných udalostí majú vždy iný nádych
 • Ak tento druh filmov miluješ aj ty, máme pre teba zopár skvelých tipov
 • Filmy natočené podľa skutočných udalostí majú vždy iný nádych
 • Ak tento druh filmov miluješ aj ty, máme pre teba zopár skvelých tipov

Filmy, ktoré boli natočené podľa skutočnej udalosti alebo ňou aspoň inšpirované, majú u ľudí nesmierny úspech. Ideálnym príkladom je aj aktuálny kinohit Oppenheimer, ktorý trhá rekordy. O ňom si podrobne môžeš prečítať v našom minulom článku.

Okrem tohto megahitu však pre teba máme zoznam 10 filmov, ktoré ťa motivujú, inšpirujú a niektoré ťa zas prinútia zamyslieť sa nad životom. 

#1 Lost Girls (2020)

V tomto zozname nájdeš aj nejaké tie klasiky či staršie filmy, no táto snímka je stále pomerne nová. Pozrieť si ju môžeš na Netflixe a natočená bola podľa rovnomennej knihy z roku 2013.

Lost Girls je príbehom o žene, ktorá vezme po zmiznutí svojej dcéry vyšetrovanie do vlastných rúk. Stopa vedie po objavení tiel niekoľkých prostitútok k sériovému vrahovi.

Na prvé počutie by sa teda mohlo zdať, že ide o klasický detektívny film, no z faktu, že bol natočený podľa skutočnej udalosti, behá mráz po chrbte. 

#2 Šťastie na dosah (2006)

O niečo starší film, ktorý sa však právom považuje za jeden z najlepších vôbec. Hlavnú úlohu v ňom stvárnil Will Smith, ktorého manželka opustila kvôli ich pretrvávajúcej zlej finančnej situácii. On tak ostal so svojím synom sám.

Kým sa však snaží vybudovať si svoju kariéru nanovo, prídu o byt a musia tak prespávať na miestach ako útulky pre bezdomovcov, verejné záchody či autobusové zastávky. Tento film je však viac než len príbehom lásky otca k synovi…

#3 Julie a Julia (2009)

Ak máš chuť skôr na nejakú oddychovku, toto by mohla byť dobrá voľba. Ide o príbeh 30-ročnej sekretárky Julie z Queensu, ktorá sa rozhodne, že v priebehu 365 dní navarí každý recept z kuchárky Mastering The Art Of Frech Cooking (presne 524 receptov), ktorú v roku 1961 napísala Julia Child.

Ľudí však tento jej nápad zaujme, a tak sa jej na internete podarí vybudovať veľmi úspešný a obľúbený blog. Možno práve tento film ťa motivuje k tomu, aby si z domu rozbehol nejaký biznis, nad ktorým už dlhšie premýšľaš.

 

#4 Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou (2019)

Ted Bundy je jedným z najznámejších sériových vrahov v histórii ľudstva. Bizarnosť tomuto príbehu dodáva aj to, že ho rozpráva jeho priateľka, ktorá s ním po celú dobu žila pod jednou strechou, no o jeho ohavných činoch nemala ani len poňatia.

Až neskôr sa dozvedela, že muž, ktorý sa doma správal úplne normálne, je vraždiace monštrum.

#5 Jedz, modli sa a miluj (2010)

Ak sa rozhodneš pre tento film, môžeš vďaka nemu objaviť svoj vnútorný pokoj. Zobrazuje život Liz Gilbertovej, autorky viacerých knižných bestsellerov (okrem iného aj rovnomenného Jedz, modli sa a miluj).

V tomto príbehu opisuje, ako sa vydala spoznávať krásy sveta a nájsť pritom pokoj v duši – čo sa jej, nakoniec, aj podarilo. Ak si chceš zacestovať aspoň takto, tento film ti určite dopraje potešenie z chutného talianskeho jedla, úprimných modlitieb v Indii či oslobodzujúcich meditácií na Bali. 

#6 Čistá duša (2001)

Tento film tu, samozrejme, nesmie chýbať. Je príbehom génia a nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu, Johna Forbesa Nasha ml.

Jeho manželka si však jedného dňa musí pripustiť, že to, čo uňho bolo považované za čudné správanie, ktoré je však pre géniov typické, je vážna psychická porucha. Jej liečba je však o to ťažšia, že John si chorobu odmieta pripustiť. 

#7 127 hodín (2010)

26-ročný Aron Ralston sa v jeden piatkový večer rozhodne, že si ide dopriať digitálny detox a oddych mysle lezením po odľahlých skalách v národnom parku v Utahu. Stane sa však tragédia a privalí ho obrovská skala, pod ktorou sa mu zakliesni ruka. Aron má k dispozícii len zopár kvapiek vody a trochu jedla.

Film tak rozpráva strhujúci príbeh o tom, ako sa v priebehu 127 hodín zachránil tým, že obetoval svoju ruku, dostal sa z 20 metrov hlbokej priepasti, a nakoniec v takomto stave ešte prešiel viac než 10 kilometrov po záchranu.

 

#8 The Irishman (2019)

Tento film nájdeš tiež na Netflixe, a síce má viac ako 3 hodiny, určite stojí zato venovať mu čas. Franka Sheerana v ňom stvárnil Robert De Niro, ktorý v tomto príbehu hrá nájomného vraha. Vo filme The Irishman tak spomína na mnohé tajomstvá, ktoré strážil ako verný člen zločineckého klanu Bufalinovcov. 

#9 Veľká hra (2017)

Tento skutočný príbeh (známy aj ako Molly a jej hra) je o Molly Bloom, profesionálnej lyžiarke, ktorá sa však riadením osudu stala zároveň aj prevádzkovateľkou tajných herní pre smotánku.

Jej klientmi sa tak stali najväčšie hollywoodske hviezdy, svetoví pokroví hráči, vysoko postavení biznismeni, ale aj členovia mafie. Žiadne tajomstvo sa však nedá skrývať večne…

#10 Pianista (2002)

A na záver film, ktorý si už, pravdepodobne, videl, no napriek tomu tu chýbať nesmie. Druhou svetovou vojnou je inšpirovaných množstvo skvelých snímok, no Pianista patrí určite medzi špičky. Príbeh o Szpilmanovi ťa určite prinúti prehodnotiť životné priority. 

Ďalšie skvelé filmy natočené podľa skutočných udalostí:

 • The Two Popes (2019)
 • Moneyball (2011)
 • Rain Man (1988)
 • Chyť ma keď to dokážeš (2002)
 • Schindlerov zoznam (1993)
 • Mafiáni (1990)
 • Apollo 13 (1995)
 • Vlk z Wall Street (2013)
 • Zodiac (2007)
 • Hotel Rwanda (2004)
 • Kód Enigmy (2014)

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 24. októbra 2020.

Zdroje: IMDb, YouTube/Rotten Tomatoes Classic Trailers, YouTube/Sony Pictures Entertainment, YouTube/Rotten Tomatoes Trailers, YouTube/Sony Pictures Entertainment, YouTube/DeFilmBlog, YouTube/SearchlightPictures, IMDb, ČSFD, YouTube/Rotten Tomatoes Classic Trailers

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá