10 tipov, vďaka ktorým boostneš svoju kreativitu na maximum

  • U každého z nás sa striedajú vysoko kreatívne obdobia s tými, v ktorých akýkoľvek nový nápad čakáš márne. Ak sa práve nachádzaš skôr v druhej fáze, vyskúšaj týchto 10 rád a uvidíš, že tvoj kreatívny blok bude rýchlo za tebou.
collagewd
unsplash.com
  • U každého z nás sa striedajú vysoko kreatívne obdobia s tými, v ktorých akýkoľvek nový nápad čakáš márne. Ak sa práve nachádzaš skôr v druhej fáze, vyskúšaj týchto 10 rád a uvidíš, že tvoj kreatívny blok bude rýchlo za tebou.

Stále pri sebe nos zápisník

Naozaj vždy. Možno sa ti už stalo, že si dostal skvelý nápad, no nezapísal si si ho a neskôr, keď si sa k nemu chcel vrátiť, stratil na svojej pôvodnej sile. Nápad je tiež ako návnada, hneď ako dostaneš jeden a zapíšeš si ho, začnú prichádzať nové a nové.

Využívaj brainstorming

Vyčleň si niekoľko minút, napr. 10-15 a venuj sa len intenzívnemu hľadaniu nových nápadov a asociácií. Zapíš si úplne všetko, čo ti k danej téme napadne. Brainstorming dostane tvoju myseľ do tvorivého režimu.

Každý večer si napíš 10 nových nápadov

Vždy pred spaním si napíš 10 vecí, na ktorých môžeš začať pracovať hneď zajtra. Do nového rána sa tak zobudíš s pocitom, že pre svoj pracovný deň už máš vytvorený základ. Prvých 5-6 nápadov nájdeš veľmi ľahko, no ak zvýšiš svoju sústredenosť, poradíš si aj s ostatnými.

Svoje nápady si nakresli

Pokús sa vyjadriť svoje nové nápady a myšlienky v skicách alebo kresbách a uvidíš, že s tvojou mysľou to spraví zázraky. Vôbec pritom nemusíš byť žiaden umelec, ide naozaj len o zábavu. Kreslenie je totiž veľmi silným spúšťačom kreatívneho myslenia.

Vyhľadávaj nové zážitky

Ži svoj život naplno a vyhľadávaj nové zážitky. Objavovanie nových vecí rozšíri tvoje obzory a inšpiruje ťa k novým nápadom. Vždy si preto vyhraď čas aj pre seba, táto časová investícia sa ti mnohokrát vráti.

Vypni počítač a mobil

Pokiaľ otvoríš dvere svojej kreatívnej nálade, mal by si si vystačiť ideálne s papierom a ceruzkou a mal by si odstrániť všetky rušivé vplyvy – teda vypnúť PC, mobil aj tablet. Uvidíš, že tvoja koncentrácia bude omnoho vyššia.

Daj si kávu alebo čierny čaj

Káva alebo čierny čaj dokážu rozdúchať plameň tvojej tvorivosti. Ber ich ako palivo pre svoj generátor kreativity a energie. Skombinuj ich s niektorými z týchto tipov a tvoje výsledky sa ešte znásobia. Samozrejme, všetko s mierou.

Zdroj: pexels.com

Obklop sa „kreatívcami“

Vyhľadávaj prítomnosť tvorivých ľudí, ktorí ťa môžu inšpirovať a dať ti spätnú väzbu. Vymieňajte si navzájom nápady, postrehy a inšpirácie. Pokiaľ niekto z vás rieši nejaký problém, s ktorým si nevie dať rady, skúste kolektívny brainstorming. Čím viac ľudí, tým viac nápadov.

Dobré nápady zrealizuj

Neodkladaj si všetko na „potom“. Pokiaľ nejaký nápad nedokážeš dostať z hlavy, určite stojí za uskutočnenie. Ak ho dotiahneš do konca, pocit zadosťučinenia a istej eufórie zo zrealizovaného nápadu ti privedie nejaký ďalší. Z tohto procesu si následne môžeš vytvoriť zvyk.

Nepodceňuj sa

Nikdy si o sebe nemysli, že nie si dostatočne kreatívny. Kreativita je istý druh nálady, nie typ mozgu. Pokiaľ ti nápady neprichádzajú v takej miere, alebo v takej kvalite, v akej by si chcel, nežeň sa za tým a radšej si daj pauzu. Nové nápady a inšpirácie určite prídu. Možno práve vtedy, keď to budeš očakávať najmenej.

Zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech