10 životných lekcií od Konfucia

  • V dejinách žilo mnoho múdrych ľudí, ale len málo by sa mohlo porovnávať s týmto majstrom mysliteľom. On nám prináša týchto 10 lekcií, 10 semienok múdrosti. Ak ich zasadíš a necháš rásť, neskôr môžeš vychutnávať plody, ktoré prinesú.
confucius-005
kingofwallpapers.com
  • V dejinách žilo mnoho múdrych ľudí, ale len málo by sa mohlo porovnávať s týmto majstrom mysliteľom. On nám prináša týchto 10 lekcií, 10 semienok múdrosti. Ak ich zasadíš a necháš rásť, neskôr môžeš vychutnávať plody, ktoré prinesú.

Konfucius bol najvýznamnejším čínskym filozofom a navždy zmenil spôsob myslenia celej Východnej Ázie. Kládol dôraz najmä na morálku, medziľudské vzťahy, úprimnosť a spravodlivosť. Od jeho učenia sa odvíja aj filozofický smer konfucionizmus. Konfucius sa navždy zapísal do histórie a jeho múdrosť ovplyvňuje aj každodenné životy moderných ľudí.

1. Nezáleží na tom, ako pomaly napreduješ, pokiaľ nezastavíš.

Čas na nás nikdy nepočká, preto nečakajme ani my na čas. Akýkoľvek posun vpred, akékoľvek drobné zlepšenie je stále zlepšenie. Je jedno, či si ušetril len o euro viac ako minulý mesiac. Nezáleží na tom, či si zdvihol len o kilogram viac, ako pri cvičení pred pol rokom. Kým napreduješ, nezáleží na tom, ako rýchlo. A ak sú časy ťažké a tebe sa nedarí napredovať spomeň si na slová Winstona Churchilla:,,Keď prechádzaš peklom, nezastavuj sa.“

2. Nikdy nebuduj priateľstvo s človekom, ktorý nie je lepší ako si ty sám.

Vzájomné priateľstvo môže obe strany významne obohatiť. Preto rozvíjaj najmä priateľstvá s ľuďmi, ktorých prácu nejakým spôsobom uznávaš. Hovorí sa, že osobnosť človeka je priemerom piatich osobností, s ktorými trávi najviac času. Snaž sa preto tento priemer zvýšiť a stretávaj sa hlavne s inšpiratívnymi ľuďmi. Mysli na to, že ak si najmúdrejší v celej miestnosti, si v nesprávnej miestnosti.

foto: pexels.com

3. Vždy, keď cítiš hnev, mysli najskôr na následky.

Každý to pozná, človek sa nahnevá stratí kontrolu, a potom už len plače nad rozliatym mliekom. Pred týmto sa ťa snaží Konfucius varovať. Uvedom si, kam tvoje činy spejú, kým nestratíš kontrolu nad sebou samým.

4. Keď je zrejmé, že cieľ nemožno dosiahnuť, nemeň svoj cieľ, zmeň kroky, ktoré podnikáš k jeho dosiahnutiu.

Kde je vôľa, tam je cesta. Ak budeš odhodlaný, tak sa nemusíš vôbec vzdávať svojich ambicióznych snov. Stačí si rozložiť cieľ na čiastkové problémy a jeden po druhom, deň po dni ich riešiť. Po čase sa obzrieš a buď opäť prehodnotíš svoju stratégiu, alebo sa budeš tešiť z blížiaceho sa sna.

5. Ak niekoho nenávidíš, znamená to, že ťa už dávno porazil.

Je vedecky dokázané, že hnev nášmu organizmu neprospieva. Keď sa necháš vyprovokovať svojimi nepriateľmi namiesto toho, aby si si zachoval chladnú hlavu, už trpíš a to boj ešte ani nezačal. Skús sa nabudúce pri podobných situáciách nad všetko povzniesť a protivníka obdaruj úsmevom. Výhra je zaručená.

foto: pexels.com

6. Múdry hľadá všetko v sebe, nerozumný všetko v druhom.

Ak chceš zmeniť svet, začni od seba. Nad sebou máš najväčšiu kontrolu a v sebe nájdeš aj tie najdôležitejšie odpovede. Stačí klásť správne otázky.

7. Kamkoľvek kráčaš, kráčaj s celým srdcom.

Multitasking je preceňovaný. Väčšina ľudí sa nedokáže efektívne sústrediť na viacero vecí súčasne. Skús sa radšej sústrediť len na jednu a vlož sa do nej s celým srdcom. Výsledky budú hovoriť samé za seba.

8. Dávaj rady len ľuďom, ktorí hľadajú poznanie po tom, čo objavili svoju nevedomosť.

Ak nie si fanúšikom disciplíny zvanej „Hádž hrach o stenu“, tak sa s rozdávaním múdrosti všetkým ľuďom rozlúč. Rozdávaj ju len tým, ktorí o ňu naozaj stoja. Tí si ťa budú aj viac vážiť a budú podstatne vďačnejší.

foto: pexels.com

9. Sústredenie sa na drobné výhody bráni veľkým veciam, aby sa uskutočnili.

Niekedy je treba ustúpiť a pozrieť sa na širší obraz. Ak sa budeš príliš sústrediť na detaily stratíš drahocenný čas a nebudeš sa môcť venovať veľkým projektom.

10. Ak ti ľudia pľujú na chrbát, znamená to, že si pred nimi.

Zabudni na všetky urážky a útoky. Ak po ceste budeš hádzať kameň po každom psovi, ktorý na teba bude štekať, nikdy neprídeš do cieľa. Uvedom si, že všetky ich reakcie sú len závisťou. Si dávno pred nimi, tak sa neponižuj naspäť na ich úroveň.

zdroj: brightside.me                    

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech