100 rokov stavebnice Merkur: Hračka, ktorá z detí vychovala generácie vedcov

  • V súčasnosti sa deti hrajú so stavebnicou Lego, ich rodičia si ale doma konštruovali veci zo stavebnice Merkur
  • Tá je nie len staršia, ale dokonca v deťoch lepšie podporuje manuálne zručnosti a technické myslenie
  • V tomto roku tiež oslávila sté výročie jej vzniku
stavebnica
TASR/Milan Kapusta
  • V súčasnosti sa deti hrajú so stavebnicou Lego, ich rodičia si ale doma konštruovali veci zo stavebnice Merkur
  • Tá je nie len staršia, ale dokonca v deťoch lepšie podporuje manuálne zručnosti a technické myslenie
  • V tomto roku tiež oslávila sté výročie jej vzniku

Môžeme o nej hovoriť ako o českom Legu. Legendárna stavebnica Merkur, tento rok oslávila 100 rokov. Najväčší rozmach zažila v minulom storočí, keď sa pred obchodom stáli fronty na jej nákup, avšak aj dnes sa teší veľkej popularite.

Hrali sa s ňou už tri generácie detí, u ktorých podporovala mechanické, strojárske a elektrotechnické vlohy. To bol aj pôvodným plánom jej vynálezcu Jaroslava Vancla, ktorého fabriku po nástupe komunistov znárodnili a jeho postavili k sústruhu.

Pomôcka na výučbu mechatroniky a robotiky

Stavebnicu Merkúr tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami o priemere 1 cm. Do tých zapadajú šróby a matice, pomocou ktorých sa z Merkuru dá postaviť naozaj čokoľvek.

Niektoré modely sú obohatené o kolesá, buldozérové pásy, hriadele a dokonca aj elektromotory. V hračkárstvach dnes vieš dostať všemožný výber týchto stavebníc. Už od 10 eur si vieš kúpiť jednoduchú stavebnicu, z ktorej zkonštruuješ 10 modelov.

Za 100 eur už ale dostaneš aj 1000-dielnu sadu na traktory, vlaky, buldozéry autá, z ktorej vie šikovný konštruktér postaviť až 100 modelov.

 

stavebnica
zdroj: TASR/František Iván

Rovnako, ako bola v minulosti stavebnica často využívaná na školách ako pomôcka pri vyučovaní mechaniky, firma Merkurtoys, ktorá stavebnice vyrába, ide v rovnakých stopách.

Zameriava sa totiž na edukačné pomôcky, cielené na mechatroniku a robotiku. Týmto chce u detí zlepšiť manuálne zručnosti a technické myslenie. Na vysokých školách sa stavebnica tiež používa na vyučovanie statiky, dynamiky a kinematiky.

Riaditeľ firmy skončil za sústruhom

História legendárnej stavebnica sa začala písať v roku 1920 v českom meste Polici nad Metují. V tom roku pán Jaroslav Vancl založil firmu Investor, kde vyrábal detské stavebnice s rovnakým názvom.

Systém sa zakladal na kovových háčikoch, ktoré do seba zapadali. O päť rokov neskôr prišiel s novým systémom, ktorý je nám známy dodnes. Pomocou šróbov a matíc tak vytvoril stavebnicu Merkur ako ju poznáme aj my. Vencl nenechal nič na náhodu a stavebnicu si nechal patentovať po celej Európe a aj v USA.

stavebnica
zdroj: TASR/Frantšek Iván

Stavebnica sa okamžite tešila veľkej obľube, keďže zaplnila dieru na trhu. Po prvej svetovej vojne bol totiž vo svete nedostatok hračiek. Merkur tak zažíval predajné úspechy aj počas hospodárskej krízy. Druhá svetová vojna ale výrobu na istý čas zastavila, keďže bol nedostatok farebných kovov. Svoju výrobu firma opäť naštartovala až po jej skončení.

Po komunistickom puči štátnych predstaviteľov stavebnica hneď zaujala. Spĺňala totiž presne to, ako by mala vyzerať hračka socialistického dieťaťa, keďže mládež podporovala v technickej výchove. V ceste komunistom stál už iba majiteľ firmy Jaroslav Vencl.

Po zoštátnení podniku bol majiteľ firmy prinútený sa jej vzdať. Spolu s rodinou ho vyhodili aj z bytu vo fabrike, kde žil. Vo firme ostal, avšak ako obsluhovač revolverového sústruhu. Musel totiž odpracovať nezaplatené faktúry za dodaný materiál, ktorý objednal ešte ako majiteľ firmy.

Merkur tak naďalej prosperoval aj vďaka prítomnosti Vancla, keďže ho stále zamestnanci považovali za nadriadeného a počúvali ho. Dôležitú úlohu v tom zohral tiež fakt, že po jeho boku stáli dvaja zaťovia, ktorí tiež ostali vo fabrike.

stavebica
zdroj: TASR/František Iván

Merkur tak naďalej prosperoval a tešil sa veľkej obľube doma aj vo svete. Zahraniční dopyt bol dokonca tak vysoký, že v Československu sa zo stavebnice stal podpultový tovar.

Pomohla k výrobe kontaktných šošoviek

Stavebnica dnes už ale nie je obľúbená iba u detí. Zohráva veľmi dôležitú úlohu  aj vo vedecke sfére. Najzásadnejší objav, ku ktorému pomohla, sú kontaktné šošovky, ktoré zostrojil Otto Wichterle. Za pomoci stavebnice Merkur skonštruoval prvý prototyp prístroja na ich výrobu.

Rovnako sa Merkur zaslúžil aj o vývoj počítačov. Pri nástupe osobných počítačov sa totiž jeho diely používali k výrobe prvých plotterov, predchodcov dnešných tlačiarní. Tieto stroje sa tiež predávali aj samostatne ako ALFI.

Dnes slúži okrem iného aj na konštrukciu rôznych strojov, ako napríklad vedcom z Českej akadémie vied, ktorí sa zaoberajú skúmaním umelej inteligencie.

Tí sa snažia previesť reálny svet do digitálneho a ich stroje, ktoré im v tom pomáhajú, sú zostrojené práve z Merkuru. Nielenže je to finančne výhodnejšia pomôcka, ale tiež sa dá kvôli svojim dieram upraviť presne na mieru.

Firmu po privatizácii odkúpil Jaromír Kríž, ktorý ju zachránil pred krachom a pričinil sa o jej nový rozmach. Merkur v tom čase tiež chcela odkúpiť francúzska firma Meccano, aby sa tak zbavila svojho najväčšieho konkurenta. V súčasnosti tak stavebnicu vyrába firma Merkur Toys s.r.o. a expanduje na domácom aj zahraničnom trhu.

Dvojtonová zbierka stavebníc

V Polici nad Metují je tiež od roku 2004 aj múzeum Merkuru. Jeho iniciátorom bol Jiří Mládek, ktorý ako dieťa túžil po stavebnici, ale nikdy ju nedostal.

Svoj sen si kompenzuje až doteraz, keďže v múzeu sa nachádza aj najväčší model zo stavebnice Merkur zapísaný v Guinessovej knihe rekordov, a to Oceľové mesto podľa predstáv Julesa Verna. Celá zbierka Jiřího Mládka váži dve tony. Napríklad,  jeho najväčší postavený vláčik Vašek má 15 kg.

stavebnica
zdroj: TASR/Frantšek Iván

Múzeum dokonca navštívil aj pracovník z NASA, ktorý pripravuje misiu človeka na Mars. Podľa slov Jiřího Mládka v rozhovore pre DV TV ho Merkur veľmi zaujal: „Bol sa tu pozrieť odborník, ktorý skonštruoval robotov, čo behajú po Marse a keď videl robotov z Merkuru, tak bol nadšený a povedal, že jeden z nich by sa tiež mohol vyviesť na Mars a mohol by tam pracovať.“

Nie je tak vylúčené, že sláva stavebnica Merkur by tak raz mohla pomôcť v objavovaní vesmíru.

Zdroje: TASR, Merkurtoys, merkurplzen.cz, ihned.cz,  otechnice.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá