11 ďalších mýtov, ktorým stále veríme, no vôbec nie sú pravdivé

  • Určite sa aj vám niekoľkokrát stalo, že ste od detstva verili veciam, ktoré nakoniec neboli vôbec pravdivé.
  • Možno ani len netušíte, že stále veríte mýtom, ktoré nemajú v sebe ani štipku pravdy.
tit-4-770x404
Pixabay.com
  • Určite sa aj vám niekoľkokrát stalo, že ste od detstva verili veciam, ktoré nakoniec neboli vôbec pravdivé.
  • Možno ani len netušíte, že stále veríte mýtom, ktoré nemajú v sebe ani štipku pravdy.

Niektoré informácie, ktoré viete o jednotlivých veciach, ste mohli získať v škole, čítaním článkov na internete alebo jednoducho vám to povedal niekto z okolia. Veríte tomu už niekoľko rokov, informácie odovzdávate ďalej, no možno ani sami neviete, že to nie je vôbec pravda. Tu je jedenásť mýtov, ktorým by ste mali okamžite prestať veriť, pretože na nich nie je nič pravdivé.

Mydlo zabíja baktérie

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: wikimedia.org

Pravdou je, že mydlo baktérie nezabíja, iba ich z rúk či z iných častí tela zmyje. Aj keď mydlo nie je až také silné, ako ste si doteraz možno mysleli, funguje najmä kvôli tomu, že zmýva mastnotu z rúk, ktorá je rajom pre baktérie. Tie sa tak aspoň na chvíľku zredukujú na menšiu množstvo.

Ak prehltnete žuvačku, ostane vo vašom tele sedem rokov

Týmto „faktom“ môžete strašiť menšie deti, aby prestali naschvál žuvačky prehĺtať, no neskôr by ste im mali povedať pravdu. Ak ju sami neviete, tu je. Žuvačky sú síce odolné voči žalúdočným šťavám, a preto sa nerozložia, no telo ich vylúči prirodzene, cez svalové kontrakcie žalúdka.

Holenie spôsobuje hrubšie chĺpky

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: pixabay.com

Mnohé ženy majú tento mýtus v hlave tak zakorenený, že tomu jednoducho nechcú prestať veriť. Cítia, že na pokožke im vyrastie tvrdší chĺpok, no je to len pocit. Korienok v pokožke ostáva a chlp je stále rovnaký. Pocit tvrdosti máte kvôli tomu, že je koniec zrezaný.

Chytanie ropuchy vám spôsobí bradavice

Aj vy ste sa vždy báli chytiť ropuchu, pretože vraj prenáša bradavice? Nie je to vôbec pravda. Bradavice môžete dostať na verejných miestach či pri dotyku s iným človekom, ktorý bradavice má.

Vlasy a nechty rastú aj po smrti

Pravda je taká, že ak niekto zomrie, jeho telo už nevykonáva žiadnu činnosť a do toho sa počíta aj rast vlasov či nechtov. Pokožka sa však zmršťuje, čím sa môže zdať, že nechty alebo vlasy trochu podrástli.

Veľký čínsky múr je vidno aj z vesmíru

Síce má Veľký čínsky múr neuveriteľných 7000 km, je veľmi ťažké vidieť ho z vesmíru najmä kvôli jeho farbe, ktorá sa veľmi podobá pevnine a skalám. Múr preto môžete vidieť iba za dobrých poveternostných a svetelných podmienok.

Netopiere sú slepé

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: wikimedia.org

Hoci netopiere používajú na orientáciu v priestore uši, úplne slepé nie sú a občas využívajú aj „nočné videnie“. Samozrejme, ich zrak nie je úplne dokonalý a presný, preto sa spoliehajú skôr na iný zmysel, ktorým je sluch.

Voda vedie elektrickú energiu

To, čo vedie elektrickú energiu vo vode, sú minerály s kladne a negatívne nabitými časticami. Tieto minerály sa však nenachádzajú v destilovanej vode, a preto sa tento druh vody neradí medzi vodiče elektrickej energie.

Antibiotiká zabíjajú vírusy

To, čo robia antibiotiká je, že zabíjajú baktérie a zastavujú ich reprodukciu. Nezabíjajú však žiadne vírusy.

Sedenie blízko televízie ničí zrak

Hovorili vám niekedy rodičia, aby ste nesedeli blízko televízie, pretože si zničíte zrak? Žiaden výskum však nepotvrdil, že by bol tento výrok pravdivý. Je však pravda, že časté a dlhé sedenie pri televízií zrak ničí.

Cola rozpúšťa zuby

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: pixabay.com

Máte radi tmavý nápoj, ktorý je obľúbený po celom svete? V minulosti sa objavili rôzne mýty o tom, že rozpúšťa zuby. Bolo by to vraj vtedy, ak by ste si nechali zuby v pohári od Coly počas noci. Ak je to pravda, môže to byť kvôli trom kyselinám – fosforečnej, citrónovej a uhličitej, ktoré sa však nachádzajú aj v mnohých iných nápojoch nielen v Cole.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech