11 filmových lahôdok, ktoré z teba spravia biznismena

  • Prinášame ti výber skvelých filmov, ktoré ťa pobavia, zaujmú a naučia niečo z oblasti podnikania, financií, líderstva, stratégie, marketingu či práva. 
befunky-collage
  • Prinášame ti výber skvelých filmov, ktoré ťa pobavia, zaujmú a naučia niečo z oblasti podnikania, financií, líderstva, stratégie, marketingu či práva. 

Hollywood vie často dramatizovať. Ani snímke podľa skutočných udalostí sa nedá úplne veriť. No niekedy je najlepším spôsobom, ako zachytiť realitu, práve fikcia. Nechaj sa uniesť nasledujúcimi filmami, prípadne inšpirovať, no začať obchodovať so zbraňami, či vytlačiť si doma letecký preukaz ti rozhodne neradíme.:)

Podnikanie

Catch me if you can

26t-linda_catch1-c-ta

zdroj: nypost.com

Film, založený na skutočných udalostiach, rozpráva príbeh očarujúceho Franka Abagnala v podaní Leonarda DiCapria. Frank bol neulapiteľným majstrom falošných identít. Pôsobil aj napríklad ako pilot či lekár, čo by si bežný človek bez patričného vzdelania len tak netrúfol. No každý podnikateľ musí byť odvážny a flexibilný. Film ukazuje, ako sa dá kreatívne vymyslieť riešenie na akýkoľvek problém, ako sa aj zo zlej situácie dá vyťažiť niečo dobré a ako je dôležité vedieť sa obracať a jednať operatívne. Frank by mohol byť inšpiráciou pre každého. A aj napriek tomu, že si kvalitne zavaril, jeho jedinečný know how mu nikto nemohol vziať a nakoniec si našiel svoje miesto.

Lord of War

nicolas-cage-lord-of-war-rolex-day-date

zdroj: oneroomwithaview.com

Vojnový krimi film s dávkou humoru predstavuje život ukrajinského imigranta Yuriho Orlova (Nicolas Cage), ktorý sa rozhodne stať úspešným v obchode so zbraňami. Keď si odmyslíme predmet jeho podnikania, film nás mnohému naučí. Inšpiruje nás Yuriho ambícia, húževnatosť, schopnosť podstúpiť riziko a mnohé iné vlastnosti úspešného podnikateľa. Navyše sa do hĺbky venuje téme hackerstva, budovaniu vernosti zákazníkov a technike vyjednávania.

Startup.com

startup-com_

zdroj: cbinsights.com

Trošku z iného súdka je dokument z roku 2001. Startup.com rozpráva príbeh reálneho startupu GocWorks, ktorý získal investície vo výške takmer 60 miliónov eur od Hearst Interactive Media, KKR, New York Investment Fund a Sapient. Umožní nám nahliadnuť do rozmachu obdobia „.com“ aj do priateľských vzťahov, ktoré sa zmenili na biznis partnerstvá. Ukáže ti v praxi prednášky z financií, podnikateľských a manažérskych zručností.

Financie

Wall Street

wall-street-2

zdroj: didyouseethatone.com

Film Wall Street ťa zavedie do sveta korporátnych financií, investičného práva a kapitálových trhov, kam inam ako na slávnu Wall Street na Dolnom Manhattane v New Yorku. Mladý Bud Fox (Charlie Sheen) je ambicióznym burzovým maklérom, ktorý sa postupne učí mottu: „Nenásytnosť je dobrá“. Rýchlo sa nechá očariť mocou a životným štýlom na Wall Street. Ak sa ti zdal Vlk z Wall Street trochu moc, toto by sa ti naopak páčiť mohlo. Film ťa uvedie aj do podnikateľskej etiky.

Rogue Trader
medium_634c9d32eda1635ce3e8291a66ffdf2f

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: vokrug.tv

Ďalší film inšpirovaný skutočnými udalosťami o zamestnacovi banky, ktorému sa podarilo zvrhnúť Barings Bank, najväčšiu banku v Anglicku. A ako sa mu to podarilo? Film slúži ako odstrašujúci príklad pre ľudí, ktorí sa domnievajú, že keď majú moc a peniaze sú nedotknuteľní. Zároveň ťa priučí účtovníctvu a finančným reportom na kapitálových trhoch.

Skupinová dynamika, líderstvo

Dvanásť rozhnevaných mužov

12-angry-pano

zdroj: beermovie.net

Toto je film jediný svojho druhu a je nezabudnuteľný. Je veľká škoda, že nie je natočený podľa skutočných udalostí. Má mnoho spracovaní, osobne odporúčam americký originál s Henrym Fondom. Je to minimalistická dráma, ktorá zobrazuje zasadnutie poroty nad prípadom zdá sa „nad slnko jasným“. No zdanie klame. Začína hlasovaním, či je obžalovaný vinný alebo nevinný. 11 je za vinný, Henry Fonda hlasuje za nevinný. Čo myslíš, vieš ako to dopadne?:) Film učí techniku dialógov, presvedčovania a argumentácie.

Stratégia

Krstný otec

godfather-brando-1

zdroj: memorabletv.com

Krstný otec je trilógia, ktorá podnikateľa naučí aké dôležité je pestovať si dobré vzťahy a vytvárať okolo seba siete. Je to vlastne „must-see“ pre každého podnikateľa a je to jedna z najdôležitejších vecí, na ktoré treba dbať. Nikto nikdy nedosiahol obrovský úspech sám. Témou sú konkurenčné stratégie, udržanie personálu, firemné preberanie, motivácia zamestnancov (či už negatívna alebo pozitívna), korporátna diverzifikácia.

Zvyčajní podozriví

in-del-toro-byrne-ctk32062

zdroj: shortlist.com

Ak máš rád dobré psychologické thrilleri s rozporuplnými koncami, tento film je niečo pre teba. Rozpráva príbeh skupiny profesionálnych kriminálnikov, ktorí na seba narazia v base (navyše hviezdne obsadenie). Pustia sa spoločne do jednorázového veľmi výnosného biznisu. No ako to býva aj v reálnom živote, väčšinou veci nedopadnú tak, ako si ich naplánujeme. Priučíš sa leadershipu, konsolidácii, obchodným stratégiám, kreativite a ako byť tímový hráč.

Marketing a predaj

Diabol nosí Pradu

landscape-1466777400-guhh

zdroj: cosmopolitan.co.uk

Film, ktorý je určený skôr dámskemu publiku ťa dostane do sveta módy a krásy. No zároveň, aj napriek zdanlivej plytkosti, má aj edukatívny charakter. Ukáže ti, ako zvládať nepríjemne situácie a ako sa orientovať v tom, čo je ti na míle vzdialené. Dej zastrešuje aj témy ako branding, predajné techniky, marketingové stretégie, dôležitosť médií a kariérny rast.

Ďakujeme, že fajčíte

thankyoufor

zdroj: cassavafilms.com

Toto je perfektný film pre „markeťáka“. Ukáže ti ako predať naozaj čokoľvek, aj to, čo škodí a človek to ani nepotrebuje, ani nechce. Príbeh sa točí okolo lobistu za tabakový priemysel Nicka Naylora, ktorý kreatívne tvorí argumenty a veľmi dôveryhodne háji tento zlozvyk. Film pomôže v PR zručnostiach, krízovom manažmente a korporátnej komunikácii.

Právo

Dr. Strangelove alebo: Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu

960

zdroj: avclub.com

Tak na záver si dáme túto nesmrteľnú klasiku od Kubricka. Je to geniálna satira studenej vojny a jeden z tých filmov, na ktorom sa bavíš od začiatku až po koniec a zároveň na tebe zanechá stopu. Budeš rozmýšľať nad vodcovstvom a lojalitou a popritom sa priučíš medzinárodným vzťahom a geopolitike. A zaručene sa zabavíš.

V škole nás naučia veľa užitočných vecí a je len na nás, či ich správne uchopíme a pretavíme do praxe. Filmy, ktoré sme ti priniesli, ti to možno uľahčia. Väčšina je natočená podľa skutočných udalostí alebo sa skutočnosti aspoň snažia priblížiť. Pri každom si vychutnáš 2-hodinový filmový zážitok a navyše sa niečo naučíš.

zdroj: entrepreneur.com zdroj titulnej fotografie: shortlist.com, avclub.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech