11 úžasných miest, kde ti je auto totálne zbytočné

  • Na týchto miestach sa požičovne áut veru neuživia.
m2
shutterstock.com
  • Na týchto miestach sa požičovne áut veru neuživia.

Obrovské mestá majú každý deň problém s príliš veľkým množstvom áut na cestách, neustálymi dopravnými zápchami a neuveriteľne znečisteným prostredím. Robia všetko preto, aby obmedzili tieto stá tisícky vozidiel na cestách. Aj preto je ťažké uveriť, že stále existujú mestá, kde sa autá nepoužívajú vôbec.

Niektoré z nich sú historické centrá, ktoré týmto spôsobom dokážu uchrániť vzácne pamiatky. Ďalšie svojou infraštruktúrou neumožňujú prejazd áut či rozlohovo nenútia obyvateľov, aby sa presúvali z miesta na miesto inak než pešo. A niektoré by proste stratili svoje čaro, keby klasické dopravné prostriedky vystriedali autá.

Gent, Belgicko

Od roku 1996 sa tu v centre mesta nejazdí autami práve preto, aby sa predišlo nekonečným dopravným zápcham a zlej kvalite ovzdušia. Vďaka tomu sa tak 86 árov, na ktorých sa mesto rozkladá, otvorilo pre cyklistov a verejnú hromadnú dopravu, čím sa stalo ešte obľúbenejším miestom na návštevu.

Lamu, Keňa

Tento ostrov predstavuje najstaršie Swahili osídlenie, ktoré je na východe Afriky a zároveň ho nájdeš zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO. Preprava po meste je možná len pešo, na bicykli alebo somároch a môžeš tu obdivovať mix rôznych architektonických štýlov. Nevynechaj ani nádherné staré mesto, ktoré je čerešnička na torte.

Fire Island, New York

Tento ostrov nájdeš pozdĺž Long Islandu v štáte New York a je to jedno z mála miest v Amerike, kde nejazdia autá. 26 míľ dlhé pobrežie sa dá prejsť len pešo, na bicykli alebo na golfovom vozíku. Okrem pokoja od trúbenia tu nájdeš aj modernú architektúru, ktorá určite stojí za to.

Hydra Island, Grécko

Jediné motorové vozidlo, ktoré tu nájdeš, je smetiarske auto. Dopraviť sa na ostrov sa dá buď loďou alebo vznášadlom a najjednoduchšie sa tu budeš presúvať na vodnom taxi alebo somároch. Toto miesto sa oplatí navštíviť nielen pre jeho typické domy s bielymi omietkami a červenými škridlami, ale aj úžasné výhľady na more.

Fes el Bali, Maroko

Úzke stredoveké ulice, ktoré sú taktiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO, sú dostupné len pešo, na somároch, alebo malých vozíkoch. Obdivovať tu môžeš male obchodíky, stánky, mešity, školy, či obchodníkov s ručnými výrobkami.

La Cumbrecita, Argentína

Malá dedinka, ktorá je inšpirovaná alpskými strediskami, nemá žiadne vydláždené cesty a tak sa po nej môžeš pohybovať len pešo. Je považovaná za vôbec prvé miesto v Argentíne, ktoré je vhodné len pre peších a jej bavorské domčeky sa priam pýtajú pridanie na tvoj Instagram účet.

Benátky, Taliansko

Toto miesto netreba zrejme nikomu predstavovať, keďže sú asi najslávnejším miestom, kde s autom jednoducho neuspeješ. Najlepšie je pohybovať sa opäť pešo alebo na lodiach. Toto miesto je vlastne lagúna pozostávajúca z 118 malých ostrovov. Môžeš si tu odfotiť dokopy 416 mostov a 177 kanálov.

Halibut Cove, Aliaška

Mestečko sa nachádza v Kachemak Bay State Park a cesty tu neexistujú. Obyvatelia sa tu pohybujú pešo, na lodiach, alebo hydroplánoch. Je to skvelá základňa ak sa chceš ísť na aliašské ľadovce, hory, a vidieť divo žijúce zvieratá. Väčšina domov je postavená na trojnožke v lodeniciach.

Giethoorn, Holandsko

Mesto nazvané aj dánske Benátky sa nachádza na severovýchode Holandska. Všade tu nájdeš kanále plné lodí, chodníky pre peších aj bicykle. Giethoorn je typické pre doskové strechy, farmárske domy z 18. storočia doplnené o krásne kvety a je pospájané až 170 drevenými mostami.

Dubrovník, Chorvátsko

Za historickými hradbami starého mesta nenájdeš ani jedno auto. Ďalšia pamiatka patriaca do svetového dedičstva UNESCO je rajom pre peších turistov. Perla Jadranu v sebe mieša gotické, renesančné i barokové kostoly, úžasné domy s červenými škridľami a neodolateľné západy slnka.

Island of Sark, Kanálové ostrovy

Jediné motorové vozidlá na tomto ostrove sú traktory. Inak sa tu ako prostriedky na transport používajú bicykle, kone, či dvojmiestne vozíky. Dokonca aj ambulancia ťa zachráni na traktore. Najľahšie sa sem dostaneš 50-minútovou plavbou a je to v skutku úžasné miesto na pozorovanie hviezd.

zdroj: curbed.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK