11 pravidiel, ktoré ti zmenia tvoj život od základov

  • Na tomto svete je mnoho ľudí, ktorí sa každé ráno zobudia a ani nevedia prečo.
mkaanboc1n
everypixel.com/Jon Flobrant
  • Na tomto svete je mnoho ľudí, ktorí sa každé ráno zobudia a ani nevedia prečo.

 

  1. Nerozumný rešpekt a strach

Len preto, že niečo nebolo spravené predtým neznamená, že to nemôžeš urobiť ani ty. Len preto, že niektoré veci takto robíme neznamená, že v tom musíš pokračovať.

Rozumný človek sa adaptuje do sveta, v ktorom žije. Nerozumný, sa snaží adaptovať svet jemu. Takže celá práca spočíva na pleciach nerozumného človeka.“ – George Bernard ShawBuď nerozumný. Zmeň celý svet!

  1. Rozmýšľaj

Vždy keď súhlasíš a prijmeš argument, ideológiu alebo myšlienku či nápad, vytváraš si zvyk súhlasenia.

Rozmýšľať skepticky je zbytočná práca navyše, pretože vyžaduje, aby si myslel aj na veci, čo sa nikdy nemusia stať. Ale rozmýšľať sebavedomo je oveľa ľahšie už len z pohladu, že sa nebudeš trápiť nad zbytočnými niekedy až vymyslenými problémami. Chceš byť vodca tímu alebo hráč?

  1. Posúvaj sa vpred

Preto, že teraz niečomu veríš neznamená, že v budúcnosti tomu stále budeš veriť. Ak by sa mi tento zoznam nezmenil v priebehu nasledujúcich 5 rokov, znamená to, že som sa nikam neposunul. Nezlepšil som sa. Teraz má tento zoznam 11 pravidiel, budúci rok ich môže byť aj 15. Ak sa každý deň zlepšíš o malinký kúsoček, na konci roka môžeš byť niekým úplne iným ako si dnes.

foto: lebuzz.eurosport.co.uk

  1. Skúšaj nové veci

Vždy, keď hádame a tipujeme, iba zmierňujeme pravdu a zároveň máme vysokú možnosť omylu. Niekedy naše hádanie môže prerásť až do klamstiev. Jednoduchý princíp vzdelávania je, že ak chceš vedieť pravdu, musíš ju hľadať, a tým pádom sa vystaviť mnohým pravdám a názorom. Za pravdy a presvedčenia, ktorými necháš svoj život riadiť, si zodpovedný len ty. Tak sa neboj skúšať a hľadať to najlepšie.

  1. Buď pokorný

Keď sa stretneš s druhými, načúvaš im? Pýtaš sa otázky s úprimným záujmom? Predtým ako otvoríš ústa a budeš druhému radiť, poučovať ho o niečom „čo vieš lepšie“, uvedom si, že sa môžeš mýliť.

Verejne priznať, že sa môžeš mýliť búra bariéry v tímoch a podporuje ich efektivitu. Keď odložíš svoju hrdosť nabok a rozhodneš sa pre pokoru, je veľká pravdepodobnosť, že to spravia aj ostatní a konverzácia sa bude uberať úplne iným smerom. Zároveň pri priateľskej komunikácii sú ľudia viac naklonení k spoločnej pravde, ako sa hádať o tej ich „jedinej správnej“. Celý tento cyklus, ale začína pri pokornom počúvaní.

  1. Nič neber osobne, ľudia žijú vo svojich svetoch

Každý z nás žije nezávisle a v separovaných realitách. Svet si vytvárame na základe našich rozhodnutí, ktoré sú často krát ovplyvňované spomienkami a skúsenosťami z minulosti. Ak ti niekto nadáva, je to preto, že si spravil chybu? Alebo preto, že pravidelne kritizuje aj samého seba?

Ak si uvedomíš, že ľudia s tebou komunikujú cez ich vlastné perspektívy a ich chápanie súvislostí, bude jednoduchšie im odpúšťať. Čím viac reaguješ na to, čo druhý hovoria, tým menej si sám sebou.

foto: everypixel.com

  1. Vždy rob to najlepšie, čo vieš, tam kde si, s tým čo máš

Si jediný, kto je zodpovedný za život, ktorý práve prežívaš. To čo máš a čo nemáš pod kontrolou.

Začni tam, kde si. Použi to, čo máš. Urob, čo môžeš.“  Arthur Ashe

Aby si sa posúval každý deň ďalej, vyžaduje to veľmi veľa vytrvalosti, koncentrácie a tvrdej práce, ktorú do toho vložíš. Ale ty na to máš, tak makaj.

  1. Nájdi si čas na hru, pretože cesta je dôležitejšia ako destinácia

Je mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že hranie a zábava (v rámci normy) podporuje myseľ, pamäť, kreativitu a celkovo aj náladu.

Je veľmi ojedinelé, že by niekto prežíval ťažké časy v pozitívnom myslení.“ Daniel Gurevich

  1. Nájdi si čas na zastavenie

Ak vo vlastnom rozvrhu nemáš vyhradený čas na rozmýšľanie o tom, či je správne to, čo práve robíš, kam sa posúvaš a či máš stále tú istú definíciu cieľa, pravdepodobne sa stratíš a nebudeš sa posúvať vpred. Niekedy je lepšie sa zastaviť, napríklad raz za týždeň si vyhradiť hodinu, kedy porozmýšľaš, čo si spravil dobre a čo zlé a ako to vylepšiť. Takúto hodinu rozmýšlania sa nad sebou praktizujú aj takí ľudia, ako napríklad Tim Cook.

foto: veristat.wordpress.com

  1. Keď si v problémoch, ver svojmu inštinktu

Neexistuje návod na všetko. Niekedy nedokážeš vyriešiť každý problém. Keď budeš na konci svojich síl ležať na smrteľnej posteli, čoho sa budeš báť? Najčastejšie sa stáva, že ľudia ľutujú.

Dve najčastejšie veci, ktoré ľudia ľutujú sú:

Nežiť život aký naozaj chceli.“ & „Tvrdo pracovať.

Ak cieľ je neľutovať na konci svojho života nič, ako sa spätne k tomu vrátiť, aby sa to nestalo? Ak urobíš niečo, o čom vieš, že si nemal robiť, dostane ťa to neskôr. Ak ale budeš dôverovať svojmu inštinktu a napriek tomu spravíš chybu, stále to bude pre teba zlé, ale nebudeš to ľutovať. Budeš cítiť pocit, že sa učíš namiesto pocitu ľútosti z chyby.

  1. Vždy odpovedaj s láskou

Nemôžeš kontrolovať stav, aký cítiš k niečomu alebo niekomu. Ak ťa niekto klame, máš právo byť nahnevaný. Ak ťa niekto podviedol, máš právo byť sklamaný. Máš právo cítiť sa, ako len chceš.

Nie si ale oprávnený iným robiť zle, klamať ich alebo podvádzať! Je na tebe, či chceš reagovať zbrklo a nerozvážne alebo počkať, kým budeš mať iné nastavenie mysle. Čím skôr sa naučíš ovládať svoje emočné odpovede a začneš reagovať na svet svojím originálnym JA, tým skôr prestaneš byť závislý od citov a názorov druhých.

Článok je na konci a je teda čas vybrať si.

Aký typ života chceš žiť? Aká verzia teba by bola tou najlepšou?

Prečítanie tohoto článku v tebe rozhodne vyvolalo rôzne pocity, na zákalde ktorých sa môžeš ľahšie rozhodnúť, akú chceš mať budúcnosť. Kľudne sa teda vráť ešte k hlavným bodom tohto článku a porozmýšlaj nad nimi. Vytvor si vlastný list pravidiel. Tento je môj, ale dávam ti možnosť ho vidieť, každý sme ale iný. Pre teba budú iné veci dôležitejšie. Verím, že ti to pomôže a bude z teba lepší a úspešnejší človek.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá