13 významných udalostí, ktoré by si v roku 2019 rozhodne nemal premeškať

  • Rok 2019 je ešte len vo svojich začiatkoch, pomaly sa rozbieha, no už dnes vieme, že bude poriadne zaujímavý
  • Nasledujúcich 12 mesiacov totiž očakávame niekoľko významných udalostí z rôznych oblastí, ktoré rozhodne netreba premeškať Mnohé z nich budú pritom udalosťami, ktoré ovplyvnia celý svet a spomínať na ne budeme ešte dlhé roky, ba možno aj desaťročia Pripravili sme si preto pre teba stručný prehľad, v ktorom ti ukážeme, čo všetko rok 2019 prinesie
Unsplash
  • Rok 2019 je ešte len vo svojich začiatkoch, pomaly sa rozbieha, no už dnes vieme, že bude poriadne zaujímavý
  • Nasledujúcich 12 mesiacov totiž očakávame niekoľko významných udalostí z rôznych oblastí, ktoré rozhodne netreba premeškať Mnohé z nich budú pritom udalosťami, ktoré ovplyvnia celý svet a spomínať na ne budeme ešte dlhé roky, ba možno aj desaťročia Pripravili sme si preto pre teba stručný prehľad, v ktorom ti ukážeme, čo všetko rok 2019 prinesie

Zatmenie Mesiaca – január, júl

V noci z 20. na 21. januára sa môžeš tešiť na jedinečné nebeské divadlo, ktoré bude možné pozorovať aj z územia našej krajiny. Prichystať sa treba na úplné zatmenie Mesiaca, ktoré okrem Európanov poteší aj obyvateľov Afriky. Najlepšie podmienky pre pozorovanie však budú mať obyvatelia Severnej a Južnej Ameriky. Ešte lepšie podmienky na pozorovanie zatmenia Mesiaca budeme mať počas leta, v noci zo 16. na 17. júla. Zatmenia Slnka tento rok Slovensko obídu. To najzaujímavejšie, kruhové zatmenie Slnka bude ale možné v decembri pozorovať napríklad z východnej Európy či Ázie.

Prezidentské voľby – marec/apríl

Na jar 2019 čaká Slovenska veľká politická udalosť. K volebným urnám sa vyberieme zvoliť nového prezidenta našej republiky. Zaujímavý pritom nebude len samotný volebný deň, ale aj týždne pred voľbami počas ktorých si budú Slováci a Slovenky vyberať svojho favorita. Aktuálny výber kandidátov na prezidenta SR je poriadne široký. Prieskumy agentúr AKO a Focus naznačujú, že Slovensko sa na jar môže ocitnúť pred skutočne náročnou voľbou, kedy bude potrebné uvedomiť si akými hodnotami chceme Slovensko na nasledujúce roky vybaviť. Ak nechceme krajinu na čele so Štefanom Harabinom, Andrejom Dankom či dokonca Mariánom Kotlebom, bude sa k prezidentským voľbám už v prvom kole postaviť oveľa zodpovednejšie ako v pamätných župných voľbách v Banskobystrickom kraji v roku 2013.

Brexit – marec

Ak sme v úvode spomínali udalosti roku 2019 so širokým medzinárodným dopadom, na ktoré bude svet spomínať ešte dlhé roky, potom vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie rozhodne medzi ne patrí. Spojené kráľovstvo má úniu oficiálne opustiť 29. marca 2019. S dohodou, či bez dohody, na tvrdo, alebo nakoniec v únii predsa len zotrvá? To sú otázky, na ktoré aktuálne nepozná odpovede nikto a preto budú nasledujúce tri mesiace v Spojenom kráľovstve, ako aj na pôde Európskej únie, mimoriadne dôležité.

Prírastok do kráľovskej rodiny

Napriek tomu, že Slovenska sa život kráľovskej rodiny Veľkej Británie týka len minimálne, v mediálnom svete aj u nás tvorí obľúbenú a často diskutovanú tému. Kým minulý rok sa niesol v znamení kráľovskej svadby princa Harryho a Meghan Markleovej, v roku 2019 sa kráľovská rodina rozrastie o ich nový prírastok. Kensinghtonský palác veľkú novinku oznámil v októbri 2018, pričom pôrod očakáva krajina na jar tohto roku. Dieťa Harryho a Meghan bude v poradí 7 možným nástupníkom na trón.

Finále Game of Thrones – apríl

Ako skončia príbehy Daenerys Targaryen, Johna Snowa či Tyriona Lannistera? To samozrejme tuší len pár ľudí na tejto planéte. Jeden z najobľúbenejších aktuálne vysielaných televíznych seriálov súčasnosti sa blíži do svojho veľkého finále. Spoločnosť HBO už pred nejakým časom oznámila, že ôsma a posledná séria seriálu Game of Thrones sa k divákom dostane v apríli 2019. Fanúšikovia seriálu sa môžu tešiť na 6 epizód, pričom každá by mala dosahovať dĺžku asi 90 minút.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Game Of Thrones/HBO

Voľby do Európskeho parlamentu – máj

Slováci ich vo veľkom počte pravidelne ignorujú, v skutočnosti dokonca v účasti volieb do Európskeho parlamentu patríme na chvost únie. Robíme však veľkú chybu. Ako obyvatelia členského štátu EÚ sa totiž sami pripravujeme o možnosť zasiahnuť do jej riadenia, smerovania a ignorujeme jednu z najväčších výsad demokracie – právo nástupníctva. Vysoko postavení európski politici navyše avizujú, že prichádzajúce eurovoľby budú zrejme najdôležitejšie v histórii únie a to najmä pre nárast pravicového extrémizmu v európskych krajinách. Ak chceme projekt Európskej únie uchrániť, v máji na to máme jedinečnú príležitosť.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji – máj

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji patria každoročne k najobľúbenejším športovým udalostiam Slovákov. Tento rok to ešte znásobuje fakt, že medzinárodný hokejový turnaj hostí Slovenská republika. Šampionát začína 10. mája, pričom finále je naplánované na 26. mája. Majstrovstvá sveta sa budú podobne ako v roku 2011 v Bratislave a v Košiciach, oproti spomínanému roku však slovenská reprezentácia skupinové zápasy odohrá tentokrát v košickej Steel Aréne.

Festivalové leto

Prázdninové letné mesiace už tradične patria open-air hudobným festivalom. Či už sa chystáte na trenčianske letisko, to v Piešťanoch, do Ostravy, alebo na slnkom zaliate Zlaté piesky, organizátori hudobných podujatí majú pre vás v priebehu nasledujúcich mesiacov prichystaných určite množstvo prekvapení.

80. výročie druhej svetovej vojny – 1. september

Pripomínanie výročia začiatku druhej svetovej vojny sa žiadny rok nezaobíde bez rôznych spomienkových podujatí po celom svete. V roku 2019 ich však možno očakávať ešte veľkolepejšie. 1. septembra 2019 si totiž svet pripomenie okrúhle 80. výročie od dňa rozpútania najväčšieho konfliktu v modernej histórii ľudstva.

Otvorenie najväčšieho letiska na svete – september/október

Dlhodobo je najvyťaženejším letiskom na svete to v Atlante. Na konci septembra sa však zrejme všetko zmení. V Pekingu totiž plánujú v otvoriť Beijing Daxing International Airport, medzinárodné letisko, ktoré má podľa triezvych predpokladov Atlantu bez výraznejších ťažkostí prekonať. S terminálom s rozlohou 700 000 m² má nové pekingské letisko zvládnuť až 620 000 letov ročne. Vybaviť má pritom od 120 do 200 miliónov pasažierov za rok.

Uluru bez turistov – október

Bezpochyby najikonickejšie miesto Austrálie bude od októbra navrátené pôvodným obyvateľom kontinentu. Hora Uluru, pieskovcový monolit ležiaci v Severnom teritóriu je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je súčasťou národného parku Uluru-Kata Tjuta. Vzhľadom na duchovné dedičstvo, ktoré hora predstavuje pre miestne kmene Aborigéncov, sa austrálske úrady po rokoch využívania prírodnej pamiatky v prospech cestovného ruchu rozhodli vyhovieť tlaku domorodcov a výstupy na Uluru od októbra 2019 zakázať.

30. výročie Nežnej revolúcie – november

Prezident to vo svojom poslednom novoročnom prejave povedal trefne. „Demokracia nepozná konečné víťazstvá ani konečné prehry. Demokracia je proces. Demokracia je práca. V roku 2019 nás čaká veľa práce.“ V novembri 2019 si budeme pripomínať 30. výročie udalostí, vďaka ktorým žijeme v demokratickej krajine. Po udalosti z Mače a všetkom, čo vražda novinára odkryla, bude november 2019 ešte významnejší. Nepripomenieme si totiž len to, čo sme štrngajúc na námestiach získali, ale aj to, za čo sme štrngajúc na protestoch v roku 2018 opätovne zabojovali.

Star Wars Epizóda IX – december

V roku 2019 sa môžeme tešiť na množstvo filmových noviniek a možno séria Star Wars nevonia úplne každému v decembri ukončí ďalšiu veľkú kapitolu svetovej kinematografie. Trilógia na prelome 70. a 80. rokov vytvorila pre svet Star Wars obrovskú fanúšikovskú základňu. K ďalším pokračovaniam prišlo na prelome tisícročí, v príbehoch, ktoré dejovo predbehli predchádzajúce filmy fanúšikov ešte pribudlo. Ďalšie tri príbehy prišli postupne v rokoch 2015, 2017 a konečne aj posledný v decembri 2019.

 

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech