130 m2 umenia: Unikátni Plastique Fantastique v svetovej premiére na Bielej noci

  • Plastique Fantastique už 20 rokov svojimi nadrozmernými inštaláciami aktivizujú verejné miesta, upozorňujú na zásadné spoločenské témy a pozývajú ľudí k ich zdieľaniu
  • Na Bielu noc prídu so svetovou premiérou monumentálneho diela The BIG MASS (Veľká hmota), ktoré okrem intenzívneho vizuálneho aj fyzického zážitku ponúka unikátny priestor pre diskusie, koncerty či vystúpenia
archív Biela noc
archív Biela noc
  • Plastique Fantastique už 20 rokov svojimi nadrozmernými inštaláciami aktivizujú verejné miesta, upozorňujú na zásadné spoločenské témy a pozývajú ľudí k ich zdieľaniu
  • Na Bielu noc prídu so svetovou premiérou monumentálneho diela The BIG MASS (Veľká hmota), ktoré okrem intenzívneho vizuálneho aj fyzického zážitku ponúka unikátny priestor pre diskusie, koncerty či vystúpenia

Príďte zažiť nezvyčajné – už tento víkend na najväčšom festivale súčasného umenia na Slovensku, Biela noc!

Fyzický zážitok z krajiny plastov

Predstavte si 13 metrov dlhú plastovú bublinu priamo v centre mesta. Bublinu, do ktorej môžete vstúpiť. Predstavte si tiež, že sa v nej tiesni ďalších 7 plastových štruktúr, ktoré reagujú na váš pohyb a poryvy vzduchu, menia svoju konšteláciu a zvonku pôsobia ako dýchajúci organizmus. Predstavte si, že sa touto plastovou krajinou predierate – od verejného priestoru vás delí tenká priesvitná vrstva a hranice medzi súkromným a verejným sú nejasné. Aj takýto zážitok vám Plastique Fantastique pripravia na Bielej noci v Bratislave (27. – 29. 9. 2019) a v Košiciach (4. – 6. 10. 2019). Necháte sa zlákať?

zdroj: The Big Mass, Archív: Plastique Fantastique / powered by Kaufland

 

Recyklácia ako umelecké gesto

V diele The Big Mass svetovo uznávaní umelci siahajú po svojich predchádzajúcich inštaláciách a z ôsmich dočasných architektonických štruktúr vytvárajú nový fluidný celok. Recyklujú tak vlastné umenie a prepracovaním v inom kontexte mu dávajú nový význam. Na Slovensku ich môžeme privítať vďaka spolupráci a podpore spoločnosti Kaufland, ktorej je téma recyklácie a spoločensky zodpovedného prístupu k životnému prostrediu blízka a snaží sa ju aplikovať aj vo vlastnom podnikaní. Účasť Plastique Fantastique na Bielej noci je o to výnimočnejšia, že dielom symbolicky oslavujú 20 rokov svojej existencie, počas ktorých ich nadrozmerné inštalácie uchvátili publiká v rôznych krajinách. V súčasnosti jednu z najnovších realizácií vystavujú aj na prestížnom benátskom bienále.

zdroj: Archív: Plastique Fantastique / powered by Kaufland

 

20 rokov na scéne

Plastique Fantastique vznikli v roku 1999 v Berlíne. Jeho stálymi členmi sú Marco Canevacci a Yena Young, často však spolupracujú s umelcami z rôznych sfér a skôr než umelecká skupina preferujú označenie “platforma pre dočasnú architektúru”. Práve dočasná architektúra ich tvorbu charakterizuje: Plastique Fantastique sa zameriavajú na tvorenie obývateľných inštalácií, ktorými vo verejnom priestore vytvárajú alternatívne, prispôsobiteľné a na údržbu nenáročné štruktúry pre krátkodobé aktivity. Inak to nebude ani v Bratislave a Košiciach – The Big Mass poskytnú ako unikátny priestor na stretávanie sa či prostredie pre ďalšie umelecké realizácie lokálnych umelcov.

zdroj: Archív: Plastique Fantastique / powered by Kaufland

 

Dočasné kultúrne centrum v bubline!

Na čo všetko sa v “bubline” môžeme tešiť? V Bratislave špeciálny program v nezvyklom priestore odštartuje v sobotu večer kolektív Marína Abramovič po Sebe Neupratuje (21.00 hod. a 23.00 hod.) s performance Foggy Day.

V nedeľu si už od dvanástej na obed budeme môcť vychutnávať BN Chill zónu, ktorej atmosféru nám spríjemní DJ-duo Čičman & Jalovec. Už o pol druhej nastane jedinečná príležitosť stretnúť sa so samotným autorom The Big Mass, Marcom Canevaccim. V rozhovore s kultúrnym manažérom Christianom Potironom bude diskutovať najmä o umení vo verejnom priestore.

O 16.00 hod. začne pohybová performance Silvie Svitekovej a kolektívu tanečníkov s názvom Performatívna rezerva. O pol šiestej performerov vystrieda koncert v podaní Moniky Midriakovej a jej hudobného projektu Leto s Monikou.

O siedmej sa predstaví Dorota Sadovská s interaktívnou performance Doba plastová, ktorá v baletno-trashovej estetike predstaví metaforické uvažovanie o “dobe plastovej” v našom okolí, pričom návštevníci budú môcť do deja zasahovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Tá totiž ovláda správanie piatich robotov, ktorí tvoria súčasť autorskej performance.

Večer v bubline zakončíme unikátnou elektronickou párty, kde sa nám v DJ setoch predstavia Isobutane, arx a mlsblsk z kapely Space Cats.

V Košiciach program v bubline rozbehne už v piatok pohybová performance tanečného zoskupenia PST, ktorí nás potešia znovu aj v sobotu. V nedeľu bude pre najmenších návštevníkov pripravený PST workshop s názvom Planéta Tanec a opäť Dorota Sadovská s interaktívnou Dobou plastovou. Nedeľný večer pod stromami v bubline bude pokračovať pri príjemnej hudbe až do 24.00 hod.

Sprievodný program v oboch mestách vám prinášame vďaka spolupráci so spoločnosťou Kaufland. Pre viac informácií sledujte www.bielanoc.sk! A ak vás práce Plastique Fantastique zaujali, nenechajte si ujsť ani ich bratislavskú výstavu Správna pilulka v Kunsthalle LAB na Námestí SNP, ktorá sa otvára už vo štvrtok 26. 9. o 18.00 hod. Počas Bielej noci budú jej súčasťou aj pohybová performance Petry Fornayovej a zvuková performance Zuzany Husárovej.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech