15 najneobvyklejších škôl na svete

  • Nie je škola ako škola. Svoje o tom vedia aj v týchto školách, ktoré sú natoľko úžasné, že sa budeš chcieť opäť vrátiť do školských čias.
6119505-3-1471412655-650-a008745180-1486719504
files.brightside.me
  • Nie je škola ako škola. Svoje o tom vedia aj v týchto školách, ktoré sú natoľko úžasné, že sa budeš chcieť opäť vrátiť do školských čias.

Plávajúca škola (Lagos,Nigéria)

zdroj: files.brightside.me

Táto plávajúca škola je unikátna budova na vode nachádzajúca sa v africkej pobrežnej oblasti. Škola bola pôvodne postavená tak, aby odolala stúpajúcej vodnej hladine v lagúne. Nachádzajú sa v nej učebne a bezpečne sa do nej zmestí až 100 detí.

Škola v kocke (Kodaň, Dánsko)

zdroj: files.brightside.me

Táto škola je jedna obrovská učebňa, ktorú navštevuje až 1 100 stredoškolákov. Vyučovanie prebieha v rozsiahlej presklenej kocke. V otvorenom priestore sa zasa nachádzajú takzvané „bubny“, teda sekcie, kde si môžu študenti pohodlne posedieť.

Škola s individuálnym prístupom k študentom (Austrália)

zdroj: files.brightside.me

Okrem neobvyklého vonkajšieho dizajnu je na tejto škole výnimočné aj to, že jej vyučovacie metódy sa pomerne líšia od tých tradičných. Všetci študenti majú svoj individuálny študijný plán a deti majú právo navrhnúť zlepšenie vzdelávacieho procesu tak, aby im vyhovoval.

Škola života, Rhode Island (Spojené štáty americké)

zdroj: files.brightside.me

V tejto škole sa študenti učia iba to, čo ich naozaj zaujíma, a čo, čo budú potrebovať pri svojej budúcej kariére.

Škola, ktorá vyzerá ako kancelária (Ohio, Spojené štáty americké)

zdroj: files.brightside.me

V tejto škole by si klasické triedy hľadal iba márne. Namiesto toho sa vo vnútri školy nachádza jedna obrovská kancelária, do ktorej sa zmestí až 300 študentov. Každý z nich má svoj vlastný počítač, ktorý ho sprevádza jeho individuálnym študijným plánom. Študenti sa teda učia sami, a v prípade otázok sa môžu obrátiť na inštruktorov.

Škola, kde sa deti učia „nebezpečné“ veci (San Francisco, Kalifornia)

zdroj: files.brightside.me

Táto škola deti naučí to, čo im rodičia vo väčšine prípadov zakazujú s argumentom, že je to „nebezpečné“. Deti sa preto v tejto škole môžu ušpiniť, hrať s ohňom či rozoberať domáce spotrebiče.

Škola rovnosti pohlaví (Štokholm, Švédsko)

zdroj: files.brightside.me

Študijný program v tejto škole je založený na princípe rovnosti medzi jednotlivými študentami. Učitelia tu teda nesmú používať zámená „on“ a „ona“, no namiesto toho deti nazývajú ich krstnými menami. Cieľom školy je bojovať proti stereotypom a vychovávať mentálne zdravé deti.

Najfarebnejšia základná škola (Štokholm, Švédsko)

zdroj: files.brightside.me

Táto škola v Štokholme je moderná, vybavená wifi pripojením a najmodernejšími vyučovacími pomôckami. Žiaci sa učia individuálne alebo v malých skupinkách.

Škola Silicon Valley (San Francisco, Kalifornia)

zdroj: files.brightside.me

Tradičný prístup k vyučovaniu v tejto škole, v ktorej sa učia deti vo veku od 4 do 14 rokov, nenájdete. Cieľom tohto atypického vyučovania je napríklad zlepšiť technologické zručnosti detí, preto si do triedy berú iPad.

Škola Steva Jobsa (Amsterdam, Holandsko)

zdroj: files.brightside.me

Škola je unikátna tým, že s každým žiakom sa zaobchádza individuálne, podľa jeho talentu, schopností a záujmov. Po každých šiestich týždňoch sa pokroky dieťaťa vyhodnocujú, a následne sa na základe jeho výsledkov znova nastaví plán ďalšej výučby.

Škola, ktorá podporuje kreativitu (New York, Spojené štáty americké)

zdroj: files.brightside.me

Filozofiou zakladateľov tejto vzdelávacej inštitúcie je, že škola musí byť ako detské ihrisko. Podľa nich takéto prostredie pôsobí na študentov povzbudivejšie a motivuje ich k tomu, aby sa viac učili. Deti v tejto škole napríklad diskutujú o recyklácií, stavajú 3D modely New Yorku a robia množstvo ďalších zábavných vecí, ktoré rozvíjajú ich zvedavosť.

Škola, kde sa deti učia na horách a v jaskyniach (Štokholm, Švédsko)

zdroj: files.brightside.me

V tejto škole deti nudu pravdepodobne nikdy nezažijú. Skúsení architekti a dizajnéri sa postarali o to, aby to v nej vyzeralo ako v akomsi magickom svete, kde deti môžu loziť po horách, skryť sa do jaskyne či rozprávať pri strome. Zaujímavosťou tiež je, že tu nenájdete žiadne učebne – celá škola predstavuje jeden veľký otvorený priestor. V študijnom pláne sa nachádzajú napríklad aj predmety ako hudba, tanec a umenie.

Škola bez predmetov (Toronto, Kanada)

zdroj: files.brightside.me

V tejto škole sú študenti a učitelia na rovnakej úrovni. Učitelia majú iba úlohu akýchsi pozorovateľov, preto môžu žiakom iba poradiť, a nesmú ich do ničoho nútiť. Neexitujú tu domáce úlohy, známky ani prísne študijné plány. Žiaci sa môžu slobodne rozhodnúť, ako strávia svoj školský deň, a zúčastňujú iba tých lekcií, ktoré sa im páčia.

Najzeleňšia škola na svete (Francúzsko)

zdroj: files.brightside.me

Vyzerá to tak, že každý štvorcový meter tejto školy bol využitý ako trávnik. Trávou je pokrytý nielen dvor, ale aj strecha školy. Dôvod, prečo sa v tejto škole rozhodli pre takéto „zelené“ riešenie je ten, že výučba v prašnom prostredí je škodlivá, a študenti by preto mali mať k dispozícií dostatok čerstvého vzduchu. Počas letných mesiacoch prebieha celá výučba vonku na trávniku.

Škola, v ktorej neexistuje stres (Espoo, Fínsko)

zdroj: files.brightside.me

Počas vyučovania v tejto škole môžu študenti sedieť tak, ako im je to pohodlné – napríklad si ľahnúť na pohovku alebo sa zvaliť do kresla. Atmosféra v triedach je veľmi uvoľnená a pozitívna. V škole sa nachádza aj knižnica, posilňovňa, aula a klubovňa.

zdroj článku: brightside.me 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá