16-ročná Švédka, ktorá bojuje za našu planétu, prepláva Atlantický oceán na ekologickej jachte

  • Ekologická jachta Malizia II je poháňaná vetrom a solárnou energiou
  • 16-ročná Švédka na nej prepláva Atlantický oceán
Greta Thunberg (Flickr, European Parliament)
Greta Thunberg (Flickr, European Parliament)
  • Ekologická jachta Malizia II je poháňaná vetrom a solárnou energiou
  • 16-ročná Švédka na nej prepláva Atlantický oceán

Ekologická aktivistka Greta Thunberg zo Švédska sa preslávila minulý rok, keď pred voľbami do parlamentu každý piatok vynechala školu a sedela pred budovou vlády, aby tak upozornila na nutnosť boja proti klimatickým zmenám zo strany vládnych inštitúcií. Ako uvádza Washington Post , 16-ročná Švédka sa má už čoskoro zúčastniť samitu v USA, svoju cestu chcela podstúpiť tak, aby čo najmenej uškodila životnému prostrediu.

Práve preto sa rozhodla nepoužiť lietadlo, ani iné tradičné dopravné prostriedky, ale ekologickú jachtu. 18 metrov dlhá Malizia II je technicky perfektne vybavená loď, ktorá čerpá elektrickú energiu zo solárnych panelov a poháňaná je okrem vetra aj turbínami napojenými na panely. Nepoužíva žiadne pohonné látky, ktoré by znečisťovali prírodu a Thunberg tak prepláva Atlantik bez toho, aby zanechala akúkoľvek stopu oxidu uhličitého.

 

Jachta je vybavená iba veľmi skromne a navrhnutá bola na rýchlostné závody. Mladá Švédka bude mať k dispozícii iba matrac a spací vak, v interiéri sa nenachádza žiadna toaleta ani zabudovaná sprcha. Podpalubie je malé s minimom svetla. Mladá aktivistka pripúšťa, že to nebude mať ľahké, no dvojtýždňovú plavbu v takýchto podmienkach vraj zvládne.

Na svoju plavbu sa začala pripravovať už včera v anglickom meste Plymouth. „Trochu cítim morskú chorobu a nebude to príjemné, ale dokážem s tým žiť. Ak to bude priveľmi ťažké, musím si pripomínať, že to sú iba dva týždne a potom sa všetko vráti do starých koľají,“ vyjadrila sa pre The Guardian.

Thunberg sa má v New Yorku zúčastniť klimatického samitu Spojených národov, ktorý sa bude konať 23. augusta. Politickí lídri na ňom majú rozoberať konkrétne zmeny a akcie vychádzajúce zo všetkých spoločenských sektorov, aké pomáhajú bojovať proti klimatickým zmenám. Takýmto spôsobom chcú ukázať, že máme ešte stále čas na záchranu planéty a motivovať ľudí k aktivizmu a ochrane prírody.

Zdroj: Washington Post, The Guardian, UN Climate Action

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech