18-ročný Bystričan natočil život v New Yorku spôsobom, za aký by sa nehanbili ani profesionálni filmári

  • Hovorí sa, že New York je mesto neobmedzených možností, ktoré si žije vlastným životom plným rôznych vôní, chutí a ľudí.
new
facebook.com/bernat.daniel/instagram.com/fotomickey
  • Hovorí sa, že New York je mesto neobmedzených možností, ktoré si žije vlastným životom plným rôznych vôní, chutí a ľudí.

Woody Allen, v knihe o New Yorku hovorí: „Toto mesto milujem iracionálne a emotívne, ako keď milujete matku alebo otca napriek tomu, že je opilec alebo zlodej“.

Tak ako má toto mesto svoje temné a ponuré stránky, nájdeme tu aj lesk a romantiku, ktorú vyzdvihuje najmä Candance Bushnell – autorka série Sex v meste. Samostatnou kategóriou sú tiež vône národných kuchýň a chute receptúr podľa slávnych kuchárov. Jedna z nich, Lidia Bastianich, o New Yorku hovorí: „New York mi umožňuje cestovať po svete a spoznávať iné kultúry, a aj tak stihnúť večeru doma“.


New York skutočne nepredstavuje iba jeden svet, ale nespočetné množstvo svetov, no napriek tomu je takou ikonou, že ho spoznáš aj z rozmazanej fotografie robenej z idúceho taxíka v daždi.

Ak v New Yorku hovoríš dokonalou angličtinou, ľahko môžeš pôsobiť ako cudzinec. Pre niekoho je život vo „Veľkom jablku“ americkým snom, no presadiť sa v meste s miliónmi obyvateľov z celého sveta chce guráž, nadšenie a chuť pracovať. Ak sa naučíš žiť na Manhattane, môžeš žiť kdekoľvek. Zistiť, ako to chodí v New Yorku sa rozhodol aj čerstvý maturant z Bystrice Daniel Bernát. Daniel pochádza z cestovateľskej rodiny, no až nedávno mal možnosť spoznať Ameriku.

 

Z New Yorku si však odniesol viac ako len magnetku na chladničku. Natočil tu kvalitné video, za ktoré by sa nehanbili ani profesionálni filmári. Aj keď sám priznáva, že mesto z časti zažil len cez objektív, získal tu mnoho zážitkov.

 

„Bežne sa mi stávalo, že sa so mnou začali rozprávať ľudia na ulici. Len tak, z nudy. Po 40 minútach čakania na timelaps západu slnka pri Flatiron Building mi to prišlo ako fajn rozptýlenie. New York je tiež veľmi multikultúrne mesto. Bolo naozaj vidno, že sa tam miešajú kultúry celého sveta. Ak mal človek nejaké predsudky, do dvoch dní sa stratia,“ povedal Daniel pre dnes24.sk.

Daniel musel byť v meste vyzbrojený aj veľkou dávkou trpezlivosti, kvôli hodnotným záberom sa často načakal aj niekoľko hodín. Okrem fotografovania zažil aj hodnotný networking.

„Keď som bol pred štúdiom youtubera Caseyho Neistata, stretol som pána, ktorý má kanceláriu dve poschodia nad ním. Začal podnikať v oblasti inteligentnej dopravy v mestách (v skratke – vyrába prilby na bicykel s kamerou a svetlami). Darí sa mu. Práve s ním som sa o tom rozprával. Porovnávali sme, aké to je žiť, pracovať a podnikať u nás a tam. Jednoznačne povedal, že ak má človek nápad, v New Yorku, kde je trh veľký ako Československo, nie je problém nájsť svojich zákazníkov,“ vyjadril sa Daniel pre dnes24.sk,

Ak chceš vidieť ďalšie videá z dielne mladého Bystričana, určite odoberaj jeho Youtube kanál.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech