19-ročný Slovák založil bikesharing a vďaka investícii ho otestuje v Brne

  • Projekt inteligetného zdieľania bicyklov s názvom Futupilot získal investíciu od českých lídrov v tech oblasti Kiwi.com a STRV. Svoj potenciál čoskoro otestuje v uliciach študentského mesta Brna.
collagejbjhb
Futupilot, hiddensecretstours.eu
  • Projekt inteligetného zdieľania bicyklov s názvom Futupilot získal investíciu od českých lídrov v tech oblasti Kiwi.com a STRV. Svoj potenciál čoskoro otestuje v uliciach študentského mesta Brna.

Za týmto úžasným nápadom stojí len 19-ročný Slovák Daniel Kojnok, ktorému s vývojom produktu pomáha aj jeho otec. Futupilot má byť cyklo verziou známeho Uberu a má fungovať na podobnej filozofii „smart“ zdieľania bez nutnosti vlastniť dopravný prostriedok. Futupilot okrem bikesharingu pracoval aj na projekte inteligentného zámku bicykla a inteligentného zvončeka proti krádeži Likebell. Prvým Danielovým projektom bol prototyp bicykla na elektrický pohon LikeHorse.

Teraz sa tomuto startupu podarila úžasná vec. Potenciál inteligentného zdieľania bicyklov ocenili dve silné české spoločnosti a do projektu investovali. Ide o spoločnosť STRV, ktorá je lídrom vo vývoji mobilných aplikácií a získala 30% podiel vo firme, a online cestovnú agentúru Kiwi.com, ktorá získala 13,3% podiel. S ich pomocou má projekt čoskoro rozbehnúť prvé testovanie a pre tento experiment si zvolili Brno. Dôvodom je nielen fakt, že ide o živé študentské mesto, ale tiež jeho rastúci startupový potenciál a pozitívny vzťah k inováciám a technológiám.

Brno je tiež ideálnym mestom pre mestských cyklistov, pretože doprava tu nie je taká hektická ako napríklad v Bratislave a jeho centrum z veľkej časti okupujú len električky. Preprava do práce na bicykli je to preto oveľa pohodlnejšia a bezpečnejšia než v našom hlavnom meste či napríklad v Prahe. Testovanie prvých 150 bicyklov Futupilot sa má začať v auguste a prví nadšenci si tak budú môcť skúsiť, ako vyzerá ekologická doprava budúcnosti. :)

A ako vlastne Futupilot funguje? Jeho moderné bicykle sú napojené na internet a GPS a požičať si ich môžeš jednoducho len pomocou mobilnej aplikácie. Ak ti nie je neznámy pojem „internet of things“, tak presne takto vyzerá v praxi. Používateľ zaplatí za čas strávený na bicykli a k používaniu bikesharingu nepotrebuje žiadne členstvo či dokovacie stanice. Bicykel teda môžeš po použití „zaparkovať“ úplne kdekoľvek. Ak ho však necháš na doporučenom mieste, získaš body, ktoré môžeš neskôr zameniť za jazdy.

Už samotné bicykle sú veľmi vydarené. Nielen, že dobre vyzerajú na pohľad a majú moderný dizajn pripomínajúci slávne skladačky, ale disponujú naozaj masívnou konštrukciou, namiesto reťaze majú pás a ich kolesá sú robustné, takže umožňujú veľkú stabilitu a prispôsobenie akémukoľvek terénu. Majú špeciálne brzdy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako bubnové brzdy a praktickým doplnkom je košík. Bicykle Futupilot fungujú spolu so špeciálnym zámkom.

Pre Brno nie je bikesharing žiadnou novinkou. Už teraz tu fungujú dva projekty – ružové bicykle Rekola a obdobný projekt Velonet, ktoré ľudia radi využívajú na dopravu do práce či školy. Futupilot má teda výhodu v tom, že komunita je tu už na bikesharing zvyknutá. Spomenuté projekty budú pre projekt určite konkurenciou, no technologickejší a inteligentnejší bikesharing má šancu otestovať svoju silu alebo odhaliť, kde sú jeho rezervy.

Bikesharing je nepochybne jednou z ciest, ktorými sa doprava v budúcnosti bude uberať a ak dokáže mestá čo i len trochu odľahčiť od preplnenia autami, bude to úžasné. Ak bude testovanie Futupilota úspešné, nie je vylúčené, že zavíta aj do ďalších miest a my len môžeme dúfať, že medzi nimi bude aj Bratislava. :)

Zdroj článku: czechcrunch.cz

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech