1,92 milióna metrov štvorcových kancelárií v Bratislave a ďalšie sa stavajú. Bude v nich mať kto sídliť?

  • Rozostavaných projektov s dostavbou do konca tohto roka 2021 je šesť
  • Celková výmera týchto nehnuteľností dosahuje takmer 80-tisíc metrov štvorcových
coworking kolegovia práca meeting porada
Pixabay/jamesoladujoye
  • Rozostavaných projektov s dostavbou do konca tohto roka 2021 je šesť
  • Celková výmera týchto nehnuteľností dosahuje takmer 80-tisíc metrov štvorcových

Celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla v štvrtom kvartáli minulého roka úroveň takmer 1,92 milióna metrov štvorcových. Vyplýva to z tlačovej správy Bratislava Research Forum (BRF), o ktorej informovala tlačová agentúra SITA.

V priebehu štvrtého kvartálu 2020 pribudlo na bratislavský trh 26 300 metrov štvorcových nových kancelárskych plôch. Dokončená bola výstavba dvoch kancelárskych budov, a to Pradiareň 1900 a Tower 5. Celkovo v roku 2020 pribudlo šesť budov s celkovou výmerou viac ako 76-tisíc metrov štvorcových,“ uvádza BRF.

Firemné reality/ Bratislava Research Forum
zdroj: Firemné reality/ Bratislava Research Forum

Ďalších 6 budov sa stavia

Rozostavaných projektov s dostavbou do konca tohto roka 2021 je šesť. „Celková výmera týchto nehnuteľností dosahuje takmer 80-tisíc metrov štvorcových novej kancelárskej plochy v A štandarde,“ vysvetľuje BRF s tým, že celkový počet nehnuteľností dostupných na komerčné využitie zostáva na úrovni 83 percent, čo predstavuje približne 1,6 mil. metrov štvorcových.

Nájomné transakcie dosiahli v štvrtom štvrťroku 2020 celkovú výmeru približne 65 800 metrov štvorcových, čo predstavuje šesťpercentný nárast prenajatých plôch v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Firemné reality/ Bratislava Research Forum
zdroj: Firemné reality/ Bratislava Research Forum

Treba však poznamenať, že štvrtý štvrťrok je každoročne tým najsilnejším, pričom výnimkou nebol ani rok 2020,“ vysvetlila spoločnosť. Najväčšou transakciou v štvrtom kvartáli 2020 bol pred-prenájom 12-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch v rámci sektora spotrebného tovaru.

Okrem nej bolo zaznamenaných ďalších 13 transakcií s rozlohou 1000 a viac metrov štvorcových a 12 transakcií v rozsahu od 500 do 1000 metrov štvorcových,“ doplnilo BRF.

Popredný coworking Campus prichádza na trh s novinkou hybridných kancelárií

Celková miera neobsadenosti v Bratislave sa v predchádzajúcom kvartáli zvýšila z pôvodných 10,05 percenta na 11,15 percenta.

Celkovo bola miera neobsadenosti ku koncu roku 2020 najvyššia od roku 2014. Dôvodom však nie je iba súčasná situácia spojená so šírením koronavírusu, ale aj dokončenie viacerých kancelárskych nehnuteľností v roku 2020, ktoré neboli kompletne pred-prenajaté,“ vysvetľuje BRF. Výška nájomného ostala na nezmenenej úrovni, a to 17 eur za meter štvorcový na mesiac.

Zdroje: SITA, Firemné reality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech