2 mastné pokuty, na ktoré 95 % Slovákov zabúda. Ak o nich nevieš, vráť sa do autoškoly

  • Tieto maličkosti ťa môžu stať nemalé peniaze
  • Za priestupky môžeš zaplatiť pokutu až do výšky 100 eur
Na snímke žena na ceste za volantom a policajt pri policajnom aute dáva pokutu.
Ilustračné foto Freepik/pvproductions, TASR/Michal Svítok
  • Tieto maličkosti ťa môžu stať nemalé peniaze
  • Za priestupky môžeš zaplatiť pokutu až do výšky 100 eur

Prekročenie rýchlosti a zlé parkovanie nie sú jediné priestupky, za ktoré môžeš dostať pokutu. Dávať pozor by si si mal dávať aj na veci, ktoré sa môžu zdať ako obyčajné malichernosti.

Byť súčasťou premávky znamená nielen poznať zákon, ale aj byť aj ohľaduplný voči iným. Inak ťa to môže stať nemalé peniaze. Portál Autoviny pripomína dva priestupky, na ktoré vodiči zabúdajú.

Desiatky eur za ošpliechanie chodca

Aj za takúto „banalitu“, môžeš dostať pokutu. Autoviny píšu, že pri účasti na cestnej premávke nesmieš nikoho obťažovať hlukom, prachom alebo znečisťovaním ovzdušia. Pokutu teda dostaneš nielen za ošpliechanie, ale aj za vyhadzovanie odpadkov z okna alebo za pustený motor počas toho, ako tvoje vozidlo nečinne stojí. Suma sa v týchto prípadoch pohybuje od 60 do 100 eur.

Korzár Prešov dokonca dodáva, že v tomto môže zohrať úlohu aj chodec. Ak niekoho ošpliechaš, môže sa na teba minimálne sťažovať na polícii. Poškodenému stačí, ak si zapíše ŠPZ tvojho auta.

„Nevedieme takúto evidenciu, nevylučujeme však, že pár takýchto prípadov počas uplynulého obdobia mohlo byť. Výška pokuty je v takomto prípade do 60 eur v blokovom konaní. Spôsobenú škodu si však poškodený v tomto prípade musí vymáhať inou cestou, najskôr asi súdom v občianskoprávnom konaní,“ povedal pre MY Daniel Džobanik hovorca KR PZ v Prešove.

„Je to ako pri dopravnej nehode, vinníkovi uložíme pokutu, ale škodu si už musí poškodená strana vymáhať sama. Čiže aj poškodený ošpliechaný človek by si musel náhradu škody, v tom prípade napr. preplatenie čistiarne, riešiť súdnou cestou, prípadne sa dohodnúť s druhou stranou na inom riešení.“ 

Hroziacu pokutu potvrdzuje aj portál 4justice, ktorý objasňuje zákony či právnu problematiku. Píšu, že ak niekoho z nepozornosti alebo úmyselne ošpliechaš autom, hrozí ti pokuta. Bez ohľadu na to, či si to tak myslel alebo nie, budeš musieť vytiahnuť peňaženku. Ak si chodcovi pritom aj poškodil oblečenie, ten sa môže domáhať náhrady za spôsobenú škodu v priestupkovom konaní.

„Vodič nesmie používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,“ citujú Zákon o cestnej premávke.

Neupozorňuj iných, je to protizákonné

Druhou vecou, o ktorej možno nevieš, je blikanie na iných vodičov. Signalizovať by si mal iným účastníkom premávky len prípadné nebezpečenstvo na ceste, ako napríklad spadnuté stromy, uvádza portál Autoviny. Upozorňujú, že ide o skutočný problém, lebo takéto konanie je protizákonné. Mysli na to, že možno niekoho od pokuty uchrániš, ale ty za to môžeš siahnuť hlboko do vrecka. Výška pokuty je až do 100 eur.

„Samozrejme, zákon hovorí, že vyblikávať by sme nemali a hlavne nie blikaním upozorňovať na policajné radary, čo je národný šport u nás,“ uviedol pre Noviny, ktoré sa téme tiež venovali, dopravný konzultant Maroš Palesch.

To, že môžeš dostať pokutu, potvrdila pre portál aj polícia. „Za porušenie uvedeného ustanovenia o cestnej premávke, môže byť uložená pokuta v správnom konaní do 100 € a v blokovom alebo rozkaznom konaní do 50 eur,“ konkretizovala policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.

Posúdenie, či bol prepínaním svietidiel spáchaný priestupok, je na policajtovi. Ten potom prihliadne na závažnosť priestupku, na spôsob jeho spáchania a na jeho následky.

Okrem upozorňovania na hliadky sa môže stať, že blikáš ešte v jednom prípade. Keď sa chceš jednoducho pozdraviť. Žiaľ, nezákonné je aj to. Takáto úprava platila už aj v zákone o cestnej premávke, ktorý platil od roku 1996, informoval portál MY Žilina.

„Časť sankciovaných vodičov uznala svoju vinu, mnohí vodiči boli prekvapení, že aj takéto upozorňovanie je brané ako priestupok, čiže nemali znalosť o dopravnom zákone, ktorý platí,“ uviedli z Dopravného inšpektorátu v Žiline. Na mieste môžu policajti za tento priestupok udeliť blokovú pokutu do výšky 60 eur.

Zdroje: Autoviny, Korzár Prešov, 4justice, Noviny, My Žilina

Najnovšie videá

Trendové videá