Druhý pilier „vystrašil“ sporiteľov: Prišli o dve miliardy eur. Pokles najviac zasiahol jednu skupinu Slovákov
- Druhý pilier svojou hodnotou v posledných mesiacoch poklesol
- Spôsobili to výkyvy na finančných trhoch
- Dôležité je byť trpezlivý a vyhnúť sa panike

- Druhý pilier svojou hodnotou v posledných mesiacoch poklesol
- Spôsobili to výkyvy na finančných trhoch
- Dôležité je byť trpezlivý a vyhnúť sa panike
Druhý pilier dôchodkov sa hýbe podľa finančných trhov. Úspory Slovákov tak aktuálne zaznamenali pokles, ktorý si všimli nielen sporitelia, ale aj odborníci a médiá. Podľa najnovších údajov zverejnených Sociálnou poisťovňou a dôchodkovými správcovskými spoločnosťami sa v aktuálne celkový majetok v druhom pilieri znížil o miliardy, a to z 17,6 na 15,2 miliardy eur.
Podľa odborníkov však ide o prirodzenú reakciu trhov a dôležité je nestrácať nervy. Ako sa zhodujú analytici, výkyvy sú bežnou súčasťou investovania – najmä v dynamických fondoch, ktoré sú dnes pre väčšinu sporiteľov povinným predvoleným riešením, uvádza Trend.
Druhý pilier v poklese
Pokles hodnoty dôchodkového majetku v marci súvisí najmä s vývojom na svetových trhoch. Viacero dynamických fondov, ktoré investujú do akcií a globálnych ETF fondov, zaznamenalo slabší vývoj. Trhy v posledných týždňoch reagovali negatívne na napätie v medzinárodnom obchode, volatilitu na americkom dlhopisovom trhu a očakávania vývoja úrokových sadzieb.
https://t.co/GZo6IyE7CG Na protekcionistické opatrenia sa pri riešení obchodných nerovnováh v minulosti spoľahol aj bývalý prezident USA Richard Nixon. pic.twitter.com/qKXkUFLc6B
— Týždenník TREND (@etrend_sk) April 23, 2025
Viaceré fondy ovplyvnili aj Trumpove clá a zvýšená averzia voči riziku medzi investormi. Všetky tieto faktory spôsobili dočasný pokles cien aktív, ktoré sú súčasťou portfólií dôchodkových fondov. Dôležité je však zdôrazniť, že nejde o stratu samotného vkladu, ale o pokles trhovej hodnoty aktív. Ten môže byť krátkodobý a vratný.
Podľa analytikov je dôležité pozerať sa na investície v druhom pilieri z dlhodobého hľadiska. Kým v krátkom období môžu fondy zaznamenať aj niekoľkomesačný pokles, v horizonte 10 – 30 rokov ide o prirodzené kolísanie.
Odborníci tiež pripomínajú, že dynamické fondy nie sú sporením na bežný účet – ich cieľom je zhodnotenie majetku cez akciové trhy, ktoré síce kolíšu, ale historicky dosahujú výnosy nad úrovňou inflácie. Z toho dôvodu sa neodporúča robiť rýchle presuny do garantovaných fondov, ktoré síce nekolíšu, ale zarábajú minimálne alebo nič.
Koho sa to najviac týka
Pokles najviac zasiahne tých, ktorí sú krátko pred dôchodkom, pretože ich portfólio už nezarába dlho. Pre mladých sporiteľov však môže ísť paradoxne aj o výhodu – lacnejšie nakupujú podiely, ktoré v budúcnosti môžu narásť na vyššiu hodnotu.
Dôležitým nástrojom ochrany je automatický presun sporiteľa do menej rizikových fondov v posledných rokoch pred dôchodkom – tzv. life-cycle stratégia, ktorú zaviedol zákon v roku 2023. Táto stratégia postupne znižuje podiel akciových investícií, čím chráni sporiteľa pred výraznými výkyvmi na konci investičného obdobia.
Systém funguje, kolísanie je normálne
Aj keď marcový pokles môže pôsobiť ako varovanie, v skutočnosti ide o prirodzenú súčasť investovania v dôchodkových fondoch. Systém druhého piliera funguje, peniaze nie sú ohrozené, len načas menia svoju trhovú hodnotu. Dôležité je práve tento pilier posilňovať. Súčasný dôchodkový systém na Slovensku je totiž zjavne neudržateľný.
👴👵Sme tak bohata krajina, ze si mozeme dovolit vyplacat dochodcom dochodky vo vyske 72,5 % z cistych miezd.
Kto by nezachytil ten sarkazmus, tak nie, nemozeme si to dovolit. Ak sa na tomto nieco nezmeni, toto cele skonci troma sposobmi:
1. Nahradovy pomer, teda to co sa bude… pic.twitter.com/qiTRtPk38c
— Tomáš Vranka (@TVranka) February 15, 2025
Kľúčom je dôvera v dlhodobé investovanie a zodpovedný prístup k výberu fondov, nie impulzívne rozhodnutia. Ak trhy ukážu pozitívny vývoj v ďalších mesiacoch, pokles sa môže veľmi rýchlo otočiť do rastu. To už história druhého piliera viackrát potvrdila.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Trend, Bleskovky