2 týždne na gréckej Lefkáde: Naučia ťa tu, ako žiť a cestovať udržateľne

  • OZ Footour myslí na budúcnosť. Cestuj s nimi na 2 týždne na grécku Lefkádu a zaži udržateľnosť v praxi
  • Doprava je v tvojej réžii a čím udržateľnejšie, tým lepšie. Spoznaj ľudí z celého sveta a nauč sa všetko o tom, ako žiť ekologicky aj na dovolenke
  • SAVE THE DATE - 27. august - 10. september
lefkada
archív footour, pixabay
  • OZ Footour myslí na budúcnosť. Cestuj s nimi na 2 týždne na grécku Lefkádu a zaži udržateľnosť v praxi
  • Doprava je v tvojej réžii a čím udržateľnejšie, tým lepšie. Spoznaj ľudí z celého sveta a nauč sa všetko o tom, ako žiť ekologicky aj na dovolenke
  • SAVE THE DATE - 27. august - 10. september

Zo zodpovedného cestovania môžeš mať dobrý pocit. A ešte o trochu viac. Môžeš pomáhať miestnym aj sebe. Spoznáš krajinu veľmi autenticky, ľudí veľmi osobne a pridanou hodnotou sú tipy a triky, ako si všetko naučené preniesť aj do domáceho prostredia. Lebo presne toto je niekedy najväčší problém. Ty síce získaš vedomosti a nasaješ esenciu, ale doma ťa to po veľmi krátkom čase prejde.

Dievčatá z OZ Footour vymysleli letný plán a spojili príjemné s užitočným. Všetko premysleli za teba. A aj vybavili. A nápad je taký, že sa ide do Grécka. Na Lefkádu.

Taký Eko-erazmus v praxi

Vieš, že koncept tohto občianskeho združenia je medzinárodný? V praxi to znamená asi toľko, že na tento Eco Retreat pobyt sa môžu prihlásiť záujemcovia z celého sveta. Čo je pekná príležitosť vybudovať si nové kontakty a spraviť si zaujímavý dvojtýždňový brainstorming. Lebo aj tá udržateľnosť sa krajinne veľmi líši.

Isté je to, že zažiješ Grécko trochu inak. Aj tie ostrovy. Nemusíš sa báť, že sa neokúpeš a celý čas budeš sedieť na prednáškach. Takto to nefunguje. V krásnom prostredí horskej dedinky Neohori, ktorá sa nachádza pri jazere Plastira, sa priučíš staviteľskej technike z prírodných materiálov a spoznáš myšlienku a podstatu permakultúry.

Tá je zložená z niekoľkých pilierov. Nie sú náročné na realizáciu. Skôr si stačí uvedomiť princípy etického fungovania na Zemi. Byť zdieľny, starať sa o druhých a o svoje okolie. A predovšetkým – myslieť na následky.

View this post on Instagram

Sea /siː/ noun the expanse of salt water that covers most of the earth's surface and surrounds its land masses. For us, it's so much more than that! Sea can give you power, boost you with energy, inspire you with ideas, clear your mind, help you get rid of your demons, sooth your pain, cradle you like a baby, calm you down and heal your wounds. During our Lefkada trips, we will have the opportunity to get to know the sea from other perspective. Are you in for a Sailing trip to the Ionian Archipielago? Apply at https://footour.org/en/eco-building-mountains-yoga-and-sea/ or https://footour.org/en/soul-therapy/ #responsibletravel #responsibletourism #dnescestujem #sustainable #sustainability #vitaminsea🌊 #greece #lefkada #sea #sailing⛵️#burnoutprevention

A post shared by footour.org (@ourfootour) on

Balans je dôležitý a preto je v pláne aj more a oddych. Zdravšie prostredie ako morské sa asi ani predstaviť nedá. Tým, že sa výletu zúčastníš, stávaš sa automaticky dobrovoľníkom. Spolu s kamošmi z celého sveta podporíš miestne komunity a tým miestnym aj miestu splatíš ich pohostinnosť. Udržateľné cestovanie ťa už naučilo základné princípy. Že je dobré podporovať tamojší trh, lokálnych farmárov a podnikateľov a správať sa tak, akoby si bol jedným z nich.

My vo Footour veríme, že život by mal byť viac o dávaní. Stretneme sa aj s neziskovou organizáciou Lefkogaia, ktorá na ostrove reálne pracuje s modelom Re-Use-Reduction-Recycling,“ prezradili Svetlana a Peťa z Footour.

View this post on Instagram

The benefits of eco-building show it is possible for human beings to effectively meet all their present needs without depleting resources and endangering the environment in a manner that makes it difficult for future generations to survive comfortably. Eco-friendly buildings use unique construction techniques that ensure that resources are used efficiently and responsibly while not compromising on the user’s health and comfort. https://footour.org/en/eco-building-mountains-yoga-and-sea/ . . . #ourfootour #ecological #ecobuilding #lefkada #sustainability #greece #necestouka #broadenyourhorizons #dnescestujem #responsibletravel #responsibletourism #zodpovednecestovanie #travel #burnoutprevention

A post shared by footour.org (@ourfootour) on

Zdieľaná jazda – veľa kultúr, veľa zážitkov

Fascinujúce na nich je to, že veľmi oduševnene dokážu rozprávať o udržateľnosti a životnom štýle, ktorý prináša extrémne potešenie. „Ja by som na tú Lefkádu išla najradšej stopom,“ dodáva Svetlana. A to je výzva. Lebo doprava na ostrov je vlastne vyslovene v tvojej réžii.

Dôležité je, aby si sa tam dostal včas a mohol si začať spolu s ostatnými. A čím ekologickejšie, tým samozrejme lepšie. Nezabúdaj na zdieľanú jazdu a iné udržateľnejšie spôsoby dopravy. Cestuj s heslom: nech je tvoja uhlíková stopa čo najmenšia.

Prvý týždeň bývaš v tradičnom kamennom domčeku v gréckej horskej dedinke Neohori u Grékov, ktorí poznajú miestnu komunitu a tá pozná ich. Predstavia ti kapitánov, ktorí plachtia ekologicky, bylinkárov, miestnych športovcov. Druhú polovicu výpravy stráviš relaxom. Pri mori. Môžeš cvičiť jogu, popritom sa naučiť variť grécke jedlá, pomôcť domácim, alebo sa len tak kúpať.

Celý program a podmienky nájdeš na stránke Footour. Dôležitý je dátum a teda 27.8 – 10.9 sa vidíme na Lefkáde.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech