23-ročný podnikateľ s topánkami začínal v dielni s 1 000 eurami. Dnes expanduje na Slovensko a za sebou má miliónový biznis

  • Václav Staněk nechal športovú kariéru a už ako tínedžer sa pustil do vlastného podnikania
  • Jeho značka ručne robených topánok sa stala hitom medzi mladými aj starými
  • Teraz chce dobyť aj slovenský trh
vacky
archív Vasky, Unsplash/Gabriela Slovak
  • Václav Staněk nechal športovú kariéru a už ako tínedžer sa pustil do vlastného podnikania
  • Jeho značka ručne robených topánok sa stala hitom medzi mladými aj starými
  • Teraz chce dobyť aj slovenský trh

23-ročný Václav si už počas strednej školy začal všímať, že na trhu je naozaj málo topánok, ktoré vyzerajú dobre a zároveň dokážu vydržať roky. Rozhodol sa, že nadviaže na zlínsku obuvnícku tradíciu a začne vyrábať topánky, u ktorých človek vie, kto a z čoho ich vyrobil.

Pod rukami skúsených šičiek a obuvníkov dnes vznikajú topánky Vasky, vyrobené z materiálov od regionálnych dodávateľov a ušité na strojoch, ktoré ešte pamätajú slávnu Baťovskú éru. 

Ľuďom však len klasické topánky nestačili a vyžiadali si aj ručne robené tenisky. Vašek však na zahájenie výroby potreboval značný finančný kapitál. Rozhodol sa preto spustiť crowdfundingovú kampaň. Jej cieľom bolo vyzbierať 17 000 eur. Výsledok všetkých prekvapil, keď mu ľudia poslali viac ako 208 000 eur. Značka Vasky tak rozšírila svoj sortiment aj o oblečenie z merina či ručne robené sandále.

Uverejnil používateľ Vasky Utorok 5. januára 2021

Firma mladého podnikateľa v roku 2020 predala viac ako 50 000 párov topánok, dosiahla obrat na úrovni 5,7 milióna eur a predstavila svoju prvú televíznu reklamu.

Prispôsobili sa pandémii

Značka Vasky na seba upozornila aj v prvej vlne pandémie, kedy vymenila šitie topánok za šitie rúšok na strojoch, ktoré používal sám Tomáš Baťa. Napriek všetkým komplikáciám spojených s pandémiou nového koronavírusu, Václav a jeho tím otvorili novú predajňu na jednej z najlukratívnejších adries v Prahe Na Příkopě, a teda na najfrekventovanejšej ulici v Českej republike.

Uverejnil používateľ Vasky Pondelok 26. októbra 2020

Plány na Slovensku

Václav Staněk najnovšie pre Startitup potvrdil, že Vasky definitívne expanduje aj na slovenský trh. Ide podľa neho o logický a žiadaný krok.

„Slováci sú nám veľmi blízki a kedysi sme boli jeden národ. Veríme, že sa naše zlínske topánky budú na Slovensku páčiť. Na trh budeme zatiaľ vstupovať v online forme, ale ak sa nám bude dariť, tak budeme určite uvažovať aj nad kamennými predajňami. Radi by sme v roku 2021 predali na slovenskom trhu viac ako 10 000 párov topánok,“ povedal Václav pre Startitup.

Uverejnil používateľ Vasky Štvrtok 8. októbra 2020

Dôležité je spomenúť, že Václav do biznisu nevstupoval celkom bez akéhokoľvek obuvníckeho know-how. Ručnej výrobe topánok sa jeho rodina venuje už niekoľko rokov. S väčšinou otázok týkajúcich sa spracovania topánok sa preto obracal na svojho otca. Ak by si si však myslel, že mal pri rozbehu firmy ustlané na ružiach, nie je tomu tak. Základným kapitálom spoločnosti bolo jeho našetrených v prepočte 1 000 eur. 

Uverejnil používateľ Vasky Štvrtok 23. júla 2020

 

Každý pár topánok Vasky prejde zvyčajne rukami až siedmich ľudí, ktorí topánky vyrábajú v dielni v Zlíne. Výroba jedného páru pritom zaberie približne jeden pracovný týždeň. Cena mužských topánok na e-shope Vasky sa pohybuje okolo 117 eur. Dámske tenisky kúpiš za 104 eur a sandále za 58 eur. Kvalitný sveter z merino vlny dostaneš za 112 eur.

Podľa Václava tkvie výnimočnosť ich produktov najmä v kvalite použitých materiálov, v lokálnej výrobe, dizajne ako aj komunite, ktorú značka Vasky tvorí a v  ľuďoch, ktorí Vasky nosia. 

„Naše strihy vychádzajú z tradičnej pracovnej obuvi, bowlingových topánok alebo napríklad pionierok. Oslobodili sme sa ale od všetkých prebytočných detailov, upravili všetko podľa nášho vlastného vkusu a výsledkom sú Vasky. Jednoduché a ostré línie, minimalistický vzhľad a neopozerané farebné kombinácie. Čo sme zachovali, je kvalita prevedenia a kvalitné prešívanie po celom obvode topánok, ktoré je kľúčové pre ich odolnosť a výdrž,” dodal Václav.

Zdroj: Vasky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech