25-ročnému Holanďanovi sa darí ničiť skládku v Tichom oceáne. Z plastového úlovku vyrobí nové produkty

  • Projekt The Ocean Cleanup hlási veľký úspech
  • Prvé vrecia plné odpadu, ktorý doposiaľ zahlcoval Tichý oceán, sú konečne vyzbierané
  • Množstvo plastu nepoputuje na skládku, spoločnosť z neho vyrobí nové produkty, ktoré uvedie na trh
The Ocean Cleanup
  • Projekt The Ocean Cleanup hlási veľký úspech
  • Prvé vrecia plné odpadu, ktorý doposiaľ zahlcoval Tichý oceán, sú konečne vyzbierané
  • Množstvo plastu nepoputuje na skládku, spoločnosť z neho vyrobí nové produkty, ktoré uvedie na trh

Spoločnosť The Ocean Cleanup, za ktorou stojí 25-ročný Boyan Slat, hlási veľký úspech. Firma vylovila prvé kontajnery plné plastového odpadu, ktorý sa podarilo vyzbierať vďaka ich špeciálnému zbernému mechanizmu, ktorý využíva prirodzenú silu oceánu.

Zachytený a zhromaždený odpad tvoria napríklad staré rybárske siete, ale aj mikroplasty, ktorých veľkosť nepresahuje jeden milimeter. Od vypustenia čistiaceho systému s názvom 001 však nešlo všetko podľa plánov, mechanizmus nezachytával odpad tak ako mal a preto bol stiahnutý na pobrežie Sanfranciského zálivu. 

zdroj: The Ocean Cleanup

Začal sa proces komplexnej analýzy, z ktorej vzišiel nový, lepší dizajn systému s názvom System 001/B, ktorý bol na oceán vypustený začiatkom tohto roka. Po niekoľkých mesiacoch už tvorca projektu Ocean Cleanup môže potvrdiť, že ich mechanizmus je naozaj schopný efektívne zachytávať a zhromažďovať odpad. 

Odpad premenia na nové výrobky 

Ocean Cleanup však pokračuje ďalej a hlási veľké novinky, ktoré majú pomôcť odbremeniť naše oceány od neustále pribudajúceho plastového odpadu. Vyzbieraný odpad dostane druhý šancu, nakoľko bude premenený na nové výrobky. Zisk z ich predaja bude použitý na ďalší boj s oceánskymi skládkami.  

zdroj: The Ocean Cleanup

Ak pôjde všetko podľa plánu, prvé produkty vyrobené z oceánskeho odpadu by sa mali dostať na trh v septembri 2020. Zatiaľ ešte nie je známe o aké výrobky sa bude jednať, bližšie podrobnosti, ako aj cenu produktov by sme sa mali dozvedieť už v najbližších mesiacoch. 

„Vylovenie prvého plastového úlovku na zem predstavuje okamih, na ktorý sme sa už roky tešili. Domnievame sa, že aj tento odpad môžeme použiť na riešenie problému a to tým, že zozbieraný materiál premeníme na pekný produkt, “ prezradil  Slat o pripravovaných plánoch čistenia oceánov.

Boyan chce dať takýmto spôsobom príležitosť aj všetkým bežným ľuďom, ktorí môžu práve kúpou nových produktov pomôcť čistiť naše oceány. 

V súčasnosti je už množstvo spoločností, ktoré deklarujú, že ich produkty sú vyrobené z plastov z oceánov. Nakoľko však v praxi nemusia prechádzať kontrolou, môže sa stať, že materiál, z ktorého je produkt vyrobený má celkom iný pôvod.

Dá sa tomu veriť? 

The Ocean Cleanup chce však zvýšiť svoju transparentnosť na maximum. Preto pôvod materiálu použitého v ich produktoch vždy overí DNV GL – líder v odbore certifikácií. DNV GL vyvíja akýsi štandard, ktorý umožňuje najvyššiu možnú vysledovateľnosť materiálov, objasňuje definíciu „oceánskeho plastu” a prináša veľmi potrebnú transparentnosť na tento rýchlo rastúci trh.

zdroj: The Ocean Cleanup

„Budovanie dôvery prostredníctvom štandardov a nezávislého overovania je prácou a poslaním spoločnosti DNV GL už viac ako 155 rokov. Našim cieľom bolo vždy riešiť aktuálne výzvy a transparentným spôsobom prispievať k bezpečnejším a udržateľnejším výsledkom. Pri nákupe výrobkov overených spoločnosťou DNV GL sa môžu zákazníci spolahnúť na to, že ide o produkt z oceánskeho plastu, ktorý participuje na zmene,”  Luca Crisciotti, generálna riaditeľka spoločnosti DNV GL-Business Assurance.

Ocean Cleanup už okrem iného zahájila prípravy na svoj ďalší systém s názvom 002. Z nového návrhu má vzísť plne funkčný systém s dlhšou životnosťou a vylepšeným dizajnom. Systém 002 má byť akýmsi odrazovým mostíkom k celkovému vyčisteniu obrovskej skládky v Tichom oceáne. 

Zdroj: TheOceanCleanup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech