3 časom overené tipy na zvýšenie produktivity, ktoré ťa nikdy nesklamú

  • Produktivita a jej zvýšenie je veľmi často diskutovanou témou, pri ktorej je už relatívne ťažké priniesť niečo nové. Tieto tri tipy na jej zvýšenie sú niečím, o čom sa síce možno hovorí relatívne často, no zato sú overené časom a stále ti môžu pomôcť.
  • Produktivita a jej zvýšenie je veľmi často diskutovanou témou, pri ktorej je už relatívne ťažké priniesť niečo nové. Tieto tri tipy na jej zvýšenie sú niečím, o čom sa síce možno hovorí relatívne často, no zato sú overené časom a stále ti môžu pomôcť.

Únava z mnohých rozhodnutí

Prečo nosí mnoho úspešných ľudí každý deň to isté? Prečo viacerí ľudia delegujú niektoré bežné činnosti (napríklad nákupy) na svojich asistentov? Z jednoduchého dôvodu – aby nestrácali energiu na zbytočné rozhodnutia.

Tvoja kapacita  schopnosti rozhodovať sa je totiž každý deň presne limitovaná. Ak už ráno premýšľaš nad tým, čo na seba a následne v obchode nad tým, čo kúpiť, resp. navariť na obed, značná časť z tejto „rezervy“ sa pominie na relatívne nedôležité rozhodnutia.

Predísť tomu môžeš tým, že vopred eliminuješ veci, o ktorých vieš, že ti zaberajú veľa času. Ak ti robí problém ranný výber oblečenia, premysli si, čo na seba niekoľko dní vopred, alebo vyskúšaj tzv. kapsulový šatník na vzor Steva Jobsa, či Marka Zuckerberga. Takto si môžeš zjednodušiť všetko a tebe ostane podstatne viac energie na dôležitejšie pracovné rozhodnutia.

Zdroj: pexels.com

Šedá zóna

Všetko sa vo svete vyskytuje v protikladoch: deň/noc, tma/svetlo, láska/nenávisť… A takisto ak sústredenie a nesústredenie.

Ak chceš niečo v živote dosiahnuť, musíš sa nato zamerať. Ľudia si však myslia, že ak sa 12 hodín denne budú na niečo sústrediť (bez odpočinku), dosiahnu to rýchlejšie. Opak je však pravdou, ak chceš dosiahnuť 100%-né sústredenie, musíš ho „popretkávať“ chvíľami nesústredenia, teda prestávkami na iné činnosti.

Tony Schwartz v jednej zo svojich kníh hovorí, že ak pracuješ 12 hodín bez prestávky, nachádzaš sa v tzv. šedej zóne. Tá je neproduktívnym stavom tvojej mysle, kedy sa ani naplno nesústredíš, no ani neodpočívaš – si teda v akomsi „medzištádiu“.

Odporúča sa preto zadeliť si prácu do jednotlivých blokov, ktoré budú oddelené nejakými nepracovnými činnosťami – napríklad prechádzkou, počúvaním hudby, či prácou nerušeným obedom.

Žiaden prázdny priestor

Spôsobom, ktorý ťa nikdy nesklame je aj presné naplánovanie celého dňa. Ideálne je podrobnému plánu sa venovať až ráno, keď už budeš mať čo najpresnejšiu víziu o tom, ako bude vyzerať tvoj deň.

Pri plánovaní je dôležité na nič nezabudnúť a všetko si rozvrhnúť s naozaj veľkou presnosťou. Prázdny priestor alebo priveľké časové rezervy ti totiž dávajú priestor len na prokrastináciu. Rátaj teda naozaj so všetkým – s prácou, s časom potrebným na presúvanie sa, s jedlom, či s pauzami na odpočinok.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá