3 cenné rady, ako ušetriť dáta v mobile

 • Ak máš každý mesiac vysokú faktúru, mal by si si tieto rady určite osvojiť
 • Ak máš každý mesiac vysokú faktúru, mal by si si tieto rady určite osvojiť

Žijeme v dobe, kedy dostupnosť k svetovým informáciám, neobmedzenej zábave a spojeniu s ďalšími ľuďmi máme na dlani. Smartfóny sa stali súčasťou nášho každodenného života a postupom aktualizácií a ďalších vylepšení rastie aj nutnosť používať na zázračných zariadeniach internet. Ak nie si pripojený k Wi-Fi, jeho používanie ťa vyjde draho, najmä keď si počas dovolenkového obdobia v zahraničí a mimo EÚ. Portál Mashable prišiel so šikovným návodom na to, ako si drahocenné dáta ušetriť a vyhnúť sa tak mastným poplatkom.

Ako sme uviedli pred pár dňami v článku, roamingová prevádzka stále stúpa a dosahuje oveľa vyššie hodnoty ako vlani pri mobilných dátach. Hoci nárasty už nie sú 6- až 9-násobne ako z roka 2017 na rok 2018, TOP10 nižšie uvedených krajín sa vyšvihlo tento rok oproti minulému na vyšší objem prevádzky, a to nasledovne:

 1. Poľsko 245%
 2. Taliansko 218%
 3. Nemecko 214%
 4. Maďarsko 207%
 5. Česko 203%
 6. Rakúsko 197,9%
 7. Chorvátsko 197,6%
 8. Grécko 195%
 9. Holandsko 194%
 10. Francúzsko 187%

Ako vidíš, v zahraničí sú dáta využívané čoraz viac. Ak si chceš ušetriť roamingové alebo tie klasické, ktoré používaš na Slovenku, riaď sa týmito pár radami.

Zoznám sa s nastaveniami svojich dát

Prvým krokom k vyriešeniu problému je jeho správna diagnostika. Ak je používanie mobilných dát extrémne vysoké, musíš zistiť, ktoré aplikácie sú vinníkmi, a podľa toho konať. V iPhone otvoríš aplikáciu Nastavenia a zvolíš sekciu Mobilné dáta.

Potom získaš podrobné informácie o tom, koľko údajov si použil v aktuálnom fakturačnom období, a čo je dôležitejšie, koľko údajov použila každá aplikácia. Veci ako YouTube, Spotify a Instagram sú príklady populárnych aplikácií, ktoré ti môžu minúť veľa dát, ak si nie si opatrný.

Ak uvidíš, že niektoré aplikácie ti žerú dáta a ty ich nepoužívaš, jednoducho ich v tomto nastavení vypni.

zdroj: Ilustračné foto: unsplash.com

Okrem vypínania dát pre jednotlivé aplikácie existujú aj ďalšie kroky na pasívne zníženie ich spotreby. V systéme iOS aj Android môžeš svojmu telefónu povedať, aby na pozadí zastavil automatické obnovovanie aplikácií, keď si mimo dosahu sietí Wi-Fi.

Obnovenie aplikácie na pozadí nájdeš v časti Všeobecné v aplikácii Nastavenia systému iOS. V systéme Android môžeš vypnúť používanie údajov na pozadí v rovnakej ponuke, ktorá zobrazuje, koľko údajov každá aplikácia používa.

Asistent Wi-Fi

Android aj iOS majú možnosti, vďaka ktorým bude tvoj internet v telefóne oveľa plynulejší, tieto vychytávky však žerú ďalšie dáta. V systéme iOS je to funkcia Wi-Fi Asistent. V systéme Android je to Adaptívne Wi-Fi. V každom prípade by si mal zvážiť vypnutie, ak každý mesiac používaš príliš veľa dát. V systéme iOS prejdi do ponuky Mobilné dáta a potom nadol popri zozname aplikácií. Prepínač pre Wi-Fi Asistent by mal byť práve tam.

Keď je signál WiFi prerušovaný, telefón ho nebude automaticky prepínať na mobilné dáta. Taktiež môžeš vypnúť využitie dát iCloud Drive. Rovnaké nastavenie na telefónoch s Androidom nájdeš v oblasti Pripojenia v aplikácii Nastavenia.

Keď prejdeš na nastavenia Wi-Fi, klepnutím na tri bodky v rohu vyhľadaj ponuku rozšírených nastavení a potom vypni prepínač s názvom Prepnúť na mobilné dáta. Možno to nebude mať za následok obrovské úľavu pri využívaní dát, ale môže to pomôcť.

zdroj: Ilustračné foto: unsplash.com

Sťahovanie namiesto streamingu

Asi si to počul už strašne veľa krát, ale opakovanie je matka múdrosti. Namiesto toho, aby si veci streamoval, sťahuj ich. Niektoré aplikácie, ktoré používaš sťahovanie podporujú. Spotify umožňuje prémiovým odberateľom sťahovať hudbu priamo do svojho zariadenia.

Ak zistíš, že často počúvaš album, jednoducho stlač ikonku sťahovania na stránke albumu. YouTube Premium tiež umožňuje sťahovanie videa, ak za túto službu zaplatíš.

To isté platí pre Netflix, môžeš si sťahovať filmy alebo relácie v sieti Wi-Fi a pozerať sa na ne bez toho, aby si si minul veľa dát, keď si napríklad na cestách.

Toto sú len niektoré zo spôsobov, ako môžeš obmedziť využívanie dát. Dobrým pravidlom je zistiť, ktoré aplikácie používajú najviac dát a pokúsiť sa ich používať iba vtedy, keď si pripojený k sieti Wi-Fi.

Zdroj: Mashable, Fontech

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech