3 dôvody, prečo sa mladým oplatí zariadiť si vlastné bývanie do konca roka 2017

  • Keď sa dnes povie slovo hypotéka, väčšina ľudí len mávne rukou a prevráti očami. Niet sa čo čudovať, s požičiavaním si peňazí od banky sa dlhé roky spájali nehorázne úrokové sadzby, ktoré bežných ľudí žmýkali z peňazí aj nervov. Časy sa však menia.
man
pexels.com
  • Keď sa dnes povie slovo hypotéka, väčšina ľudí len mávne rukou a prevráti očami. Niet sa čo čudovať, s požičiavaním si peňazí od banky sa dlhé roky spájali nehorázne úrokové sadzby, ktoré bežných ľudí žmýkali z peňazí aj nervov. Časy sa však menia.

Banky pochopili, že dnes je dôležité, aby nastala takzvaná win-win situácia, kedy je spokojný klient aj banka. To je dobrá správa pre väčšinu mladých Slovákov, ktorí nemajú mesačný plat niekoľko tisíc eur, nezdedili dom po babke a nechcú do 35-ky bývať v mama hoteli. Ak vieš, ako na to, hypotéka nemusí byť v tvojom živote nutným zlom.

Keď sa na to pozrieme realisticky, ak by si chcel mladý pár na Slovensku  zabezpečiť vlastné bývanie, musel by šetriť aj niekoľko desiatok rokov. Pritom stačí mať príjem aspoň 400 eur a človek môže od banky dostať aj 50 000 eur.

 

Svoju novú nehnuteľnosť pritom môžeš využiť ako len chceš, kreativite sa v tomto smere medze nekladú. A nakoniec z nej dokonca môžeš vyťažiť viac než len nový byt a vlastné súkromie.

Určite existuje dostatok dôvodov, prečo hypotéka nie je to najlepšie, čo ťa v živote stretlo, ale tu sú 3 dôvody hovoriace o jej výhodách.

Neprispievaš každý mesiac cudzím ľuďom do vrecka

Nájom môže byť dobrá vec, keď si chceš s frajerkou vyskúšať, či sa po pár mesiacoch spoločného bývania navzájom nepozabíjate. Je to ideálne riešenie na prechodné obdobie, kedy sa rozhoduješ, čo ďalej so životom. Avšak prečo každý mesiac platiť cudzím ľuďom pár stoviek eur, keď si môžeš kúpiť vlastný byt. Nájom nepôjde na splátky nehnuteľnosti iných ľudí, ale na tvoju vlastnú.

Prenajímaj  a cestuj za nájom

Keď ťa už napríklad bývanie s frajerkou omrzí, byt nemusíš splácať iba ty a dokonca na ňom môžeš aj zarobiť. Predstav si, že si kúpiš byt, ktorý dáš do prenájmu za 700 eur mesačne, z toho 200 eur použiješ na splátku hypotéky, 100 eur na náklady a 400 eur ti podľa mojich skúseností bohato postačí napríklad na pobyt na Srí Lanke.

Nehnuteľnosť ti nebude nikdy na obtiaž

Áno, aj v dnešnej modernej dobe stále platí, že tou najlepšou investíciou je kúpa nehnuteľnosti. Život ťa môže prekvapiť, a práve nehnuteľnosť ťa môže vytrhnúť z problémov.

Prečo do toho ísť?

Aktuálne vďaka hypotéke pre mladých, teda pre tých od 18 do 35 rokov, získaš úver s 3 % zvýhodnením oproti bežnej úrokovej sadzbe. Je to vďaka štátnemu príspevku pre mladých (ŠPM), ktorý sa dá využiť do konca roka 2017. Dvoma percentami sa pritom na dotácii podieľa štát a jedným percentom banka.

Na Slovensku máme 3 skupiny bánk, ktoré tieto hypotéky úročia rôznym spôsobom. To má samozrejme vplyv na rýchlosť umorovania istiny úveru.

Prvá skupina bank, tá najvýhodnejšia, do ktorej patrí aj moja aktuálna banka, Tatra Banka, ti zníži základný úrok hneď na začiatku o celý štátny príspevok 3 %. To znamená, že z mesačnej splátky úveru, ktorú banka vypočíta, si od teba zoberie úrok naozaj len vo výške 0,05 %. Výrazná časť splátky, ktorú každý mesiac platíš, sa teda použije na zníženie istiny.

Pri úvere 50 000 €, s úrokovou sadzbou 0,05 %, dobou splatnosti 30 rokov predstavuje ročná percentuálna miera nákladov 2,30 % pri mesačnej splátke úveru 139,94 €. Celková čiastka, ktorú uhradíš, predstavuje 69 936,00€.

V cene je zarátaný aj jednorázový poplatok za ohodnotenie nehnuteľnosti vo výške 150 € ako aj jednorazovým poplatkom za kataster 66 €, či mesačné poistné nehnuteľnosti vo výške 4,76 €.

 Je tu však pár podmienok, a tým je spomínaný vek a tvoj hrubý príjem za rok 2016 by nemal presiahnuť výšku 1227,20 eur za mesiac. Maximálna splatnosť je pritom 30 rokov. Ide teda o celkom prijateľné podmienky, ktoré bežný mladý človek nemá problém splniť.

Článok vznikol v spolupráci s TATRA BANKOU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK