3 najúspešnejšie slovenské firmy, ktoré sa presadili vo svete a začali ako startup

  • Aj Slovensko vie produkovať úspešné startupy
  • Niektoré to dokonca dotiahnu na medzinárodne uznávané firmy
  • My sme pre teba pripravili prehľad 3 najúspešnejších, ktoré ako startupy začínali
kristalova-kridlo-2
Startitup / Sygic
  • Aj Slovensko vie produkovať úspešné startupy
  • Niektoré to dokonca dotiahnu na medzinárodne uznávané firmy
  • My sme pre teba pripravili prehľad 3 najúspešnejších, ktoré ako startupy začínali

Budovať na Slovensku firmu svetových rozmerov nie je vôbec ľahký počin. Potrebuješ na to dobrý plán, veľké ambície, dobrý tím a hlavne veľa odhodlania. Samozrejme, netreba zabúdať na trpezlivosť, lebo úspešnú firmu nevybuduješ za rok alebo za dva, je to beh na dlhú trať.  My ti prinášame top 3 slovenské firmy, ktoré mali dostatok odhodlania a trpezlivosti aby sa na túto cestu vydali. 

Pixel Federation 

Začnime Pixel Federation, slovenskou firmou ktorá je už pojmom v hernom priemysle. Je to herný developer a publisher, ktorý sa pýši svojim mottom od hráčov pre hráčov. Určite si už hral aspoň jednu z ich hier ako sú napríklad Trainstation, Emporea či Seaport. Ak nie mal by si to napraviť!  Za zmienku stojí fakt, že všetko zvládajú ,,in-house“, respektíve pod jednou strechou, od vývoja hier až po ich publikáciu a marketing. Na začiatku firmu tvorili 4 ľudia, ktorí firmu aj zakladali, manželia Šimon a Lucia Šickovci, Marián Fridrich a Filip Fischer. Teraz ju tvorí približne 200 ľudí.

To je celkom dobrý rast, nemyslíš? Ak chceme ešte zostať pri číslach, tak sa môžeme pozrieť aj na ich ekonomické ukazovatele. Spo­loč­nosť PI­XEL FE­DE­RA­TION, s.r.o. v roku 2017 zvýšila svoj zisk o 917 % na 2,811 mi­li­ónov eur a tržby jej na­rástli o 58 % na 28,13 mi­li­ónov eur. Čiže vytrvalosť, odhodlanosť a cieľavedomosť sa vyplácajú, ale treba vydržať. Za svoje úspešné vedenie firmy bol Šimon Šicko minulý rok nominovaný na Krištáľové krídlo v kategórii Hospodárstvo.

Sli.do

Chodíš sem-tam na konferencie či diskusie? Ale nie si jeden z tých ľudí, ktorých by zvedavosť donútila chopiť sa mikrofónu? Alebo je v obecenstve toľko ľudí, že jednoducho nie je možné dať šancu všetkým? Aj na takýchto ľudí a takéto situácie myslí práve Sli.do. Za firmou stojí štvorica Peter Komorník, František Krivda, Peter Slivka a Rastislav Molnár. Ich cieľom bolo zefektívniť interakciu na rôznych podujatiach a prednáškach. Sli.do umož­ňuje or­ga­ni­záto­rom zís­ka­vať otázky od pub­lika alebo zbie­rať spätnú väzbu vďaka an­ke­tám.

Ich nástroj je známy takmer po celom svete. Používajú ho aj technickí giganti ako Netflix, Adobe a Airbnb. Sli.do si užili v akcii aj tvorcovia a herci zo seriálu Game of Thrones, ktorí sa stretli v pa­ne­lo­vej dis­ku­sii. Firma je na trhu zhruba od roku 2013 a od vtedy zvýšili svoje tržby o 124 % na takmer 2,7 milióna eur. Aj to je ukážka toho, že svetový produkt sa buduje roky, ale keď s ním uspeješ tak skutočne stojí za to. 

Sygic

Slovenská firma, ktorá ťa vďaka svojej aplikácií navedie úspešne do tvojho cieľa. Myslíme tým fyzického, nie životného, ale môžeš si od nej brať príklad.  Za ten čas čo je navigácia na trhu si preskákala rôzne nástrahy. Keď sa Sygic snažil vydobiť si svoje miesto na trhu, prišla kríza, a jeden z konkurentov v snahe rozp­re­dať pre­pl­nené sklady znížil ceny za na­vi­gačné za­ria­de­nia z 300 eur na 50, čomu Sygic nemohol v tom čase konkrovať. Neskôr sa pozviechal a krátko na to priniesol úplne prvú navigačnú aplikáciu pre App Store a Google Play.

Aby sa opäť odlíšil od konkurencie, prišli so Sygic Aura-trojrozmernou mapou. Keď Google opäť zamiešal kartami a ohlásil, že vydáva navigáciu zadarmo, Sygic musel opäť upraviť svoje plány. Sta­vili na off­line rieše­nie, no orien­to­vať sa za­čali aj na seg­ment na­vi­gácie do áut. O tom, že Sygic sa vie na trhu obracať svedčia aj jeho ekonomické ukazovatele. Za minulý rok mala firma zisk 3,34 milióna eur a tržby mala na úrovni 19,57 milióna eur. Za firmou stojí Michal Štencl, ktorý za svoje úsilie v roku 2012 získal Krištáľové krídlo v kategórii Hospodárstvo.

Nominuj budúceho člena tohto zoznamu!

Tieto tri firmy začínali ako startupy a teraz ako úspešné firmy si razia cestu vo svete a popritom robia Slovensku skvelé meno vo svete. Poznáš nejaký startup, ktorý má potenciál takto preraziť a stať sa úspešnou svetovou firmou? Nominuj jeho zakladateľa v novej kategórií Krištáľového krídla Inovácie a startupy. Možno práve tvoja nominácia nakopne tvojho favorita k tomu, aby urobil dieru do sveta! Viac informácií sa dozvieš na stránke Krištáľového krídla.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá