3. ročník konferencie TEDxYouth@Bratislava je za dverami

  • V sobotu 18. februára budú môcť 3 stovky stredoškolákov a vysokoškolákov z celého Slovenska zažiť deň plný zaujímavých životných príbehov a osudov Slovákov, ktorých myšlienky sú hodné šírenia.
12823465_549144778606385_1608157560626598931_o
TEDxYouth@Bratislava
  • V sobotu 18. februára budú môcť 3 stovky stredoškolákov a vysokoškolákov z celého Slovenska zažiť deň plný zaujímavých životných príbehov a osudov Slovákov, ktorých myšlienky sú hodné šírenia.

Model konferencií TED či TEDx je celosvetovo známym fenoménom. Na univerzitách, vo veľkomestách či dokonca na festivaloch alebo na Mount Evereste si mohli milióny ľudí vypočuť “myšlienky hodné šírenia”, ktoré im odprezentovali rečníci. To, čo robí tento model konferencie či v širšom zmysle slova storytellingu výnimočným, je fakt, že svoj príbeh alebo myšlienku môže odprezentovať naozaj ktokoľvek. Každý z nás je potenciálnym TEDx rečníkom. Menej prvoplánové príbehy sa často stávajú tými najzaujímavejšími. Model TEDx-u môže mať svoje špecifikácie, čo sa týka rečníkov, miesta konania alebo cieľovej skupiny. Poznáme teda Women, University alebo spomínaný Youth.

Model TEDxYouth je organizovaný mladými dobrovoľníkmi, ktorí sa rozhodli pripraviť podujatie pre mladých ľudí, stredoškolákov či vysokoškoákov. Okrem základneho cieľu “ideas worth spreading” sa typ Youth nesie vždy aj v duchu motivácie. Rečníci by mali svojimi príbehmi inšpirovať, ukázať či odprezentovať myšlienky, ktoré účastníkom pomôžu posunúť sa vpred v ich osobnom či kariérnom živote.

foto: TEDxYouth@Bratislava

TEDx nie je ani pre Slovákov neznámou. Okrem klasických TEDx konferencií v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Prešove či Nitre už na Slovensku prebehli aj 4 Youth podujatia v Žiline, Banskej Bystrici, Turčianskych Tepliciach a vo februári prebehne po tretí raz aj v Bratislave.

Každá konferencia má svoju tému, od ktorej sa odvíjajú aj samotné talky. V prvom ročníku sa téma uberala k iniciatívam a rozhodnutiam Slovákov počas ich stredoškolského života a ku krokom, ktoré nasledovali po ňom. Medzi rečníkmi sa predstavili poslanec Martin Poliačik, dizajnér Palo Bartoš či zakladateľ a riaditeľ LEAF Academy, Matej Sapák. V roku 2016, na druhom ročníku, sa téma zamerala najmä na domovinu, a to konkrétne prečo zostať alebo sa vrátiť na Slovensko. O svojich príbehoch porozprávali Tomáš Kompaník – autor dizajnérskej knihy AHA, spoluorganizátorka Urban Marketu – Zuzana Fajta alebo Jakub Kapuš – spolukonštruktér prvého slovenského vesmírneho satelitu. Tento rok sa bude TEDxYouth venovať téme IdentiTY. Nájsť svoju identitu je jedna z najťažších životných úloh. Lenže nejde len o identitu každého človeka osobitne, ale identita skupiny, národa a ľudstva sú rovnako dôležité pojmy. Napriek mnohým významom slova identita je témou podujatia „identiTY“, lebo pokiaľ všetci nezačneme svojou vlastnou, nemôžeme hľadať identitu iných.

foto: TEDxYouth@Bratislava

Rečníci :

Hugo Gloss: O ceste do irackého Kurdistanu a identite, ktorá nás ako obyvateľov rozličných krajín, kultúr či náboženstiev rozdeľuje a zároveň spája. (humanitárne a rozvojové projekty SKCH)

Bystrík Míček: “Nová éra sebavývoja“, objasní, ako internet, dizajn, programovanie, online vzdelávanie, komunikácia a abnormálna sloboda výberu akýchkoľvek informácií a ich “crossapplication” enormne menia nové generácie tvorby a myslenia. (priemyselný a herný dizajnér)

Lukáš Fila: Aké je to zakladať noviny a hrať s orchestrom a koľko spoločných znakov majú tieto dve, na prvý pohľad odlišné činnosti.

Katarína Linczényiová : Boj s autoimunitným ochorením v 17 rokoch. Hrozilo jej, že skončí na vozíčku. Tréning freediving-u jej priniesol motiváciu na zmenu, a tak jej pomohol vysporiadať sa s jej zdravotným stavom. Avšak freediving pre ňu nie je iba šport. Je to filozofia, ako žiť naplno a objaviteľská cesta na tie najvzdialenejšie kúty. (freediverka)

Matúš Steis: Ako staroveká čínska filozofia formuje modernú Čínu. (študoval sinológiu ajapanistiku na Oxfordskej a Pekingskej univerzite)

Andrea Tittelová: Zmysluplnosť vedomia a ženskosti v politike a verejnej správe. (zakladateľkou a výkonnou riaditeľkou Youth Politics Education)

Nina Gažovičová: Ako môže rodinné zázemie ovplyvniť výber vysokej školy, o jej vlastnej ceste k chápaniu umenia, štúdiám a o súčasnom stave a chápaní vizuálneho umenia na Slovensku. (kurátorka, licitátorka, kunshistorička)

Jozef Rezník: Aká bola jeho cesta k hudbe, čo ho inšpiruje a ako sa dnes na Slovensku tvorí mladým kapelám.

foto: TEDxYouth@Bratislava

Okrem samotných talkov rečníkov sa počas nabitého programu stredoškoláci zúčastnia aj na workshopoch, budú sa môcť porozprávať so zástupcami organizácií v infostánkoch a v neposlednom rade je pre nich pripravená aj afterparty. Predstavia sa na nej 2 mladé začínajúce kapely, ktoré na TEDxYouth@Bratislava odohrajú svoje prvé koncerty. Minulý rok sa predstavila aj kapela Tolstoys a zahrala taktiež jeden zo svojich prvých koncertov.

zdroj: TEDxYouth@Bratislava

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá