3 technológie, bez ktorých si tvoje vnúčatá už nebudú vedieť predstaviť život

  • Aj tieto technológie majú potenciál stať sa každodennou súčasťou našich životov.
fus
pexels.com
  • Aj tieto technológie majú potenciál stať sa každodennou súčasťou našich životov.

Hot Solar Cells

Vedci z americkej MIT vo svojom tradičnom MIT Technology Review vyhlásili technológie, ktoré čaká čoskoro veľký prelom. Medzi TOP 10 tento rok zaradili technológiu zvanú Hot Solar Cells, sľubujúcu lepšiu efektivitu pri produkovaní solárnej energie aj potom, čo slnko zapadne.


Vedci predpovedajú, že jej masívnejšie využívanie by mohlo nastať už za 10 až 15 rokov. Klasické solárne panely zostávajú aj desiatky rokov potom, čo boli vyvinuté, pomerne objemnými inštaláciami s často nedostatočnou efektivitou.

Hlavným problémom brzdiacim konvenčné fotovoltické elektrárne je fakt, že klasické panely dokážu pohltiť a využiť len zlomok energie prichádzajúcej na zemský povrch (kremíkové články dokážu v dnešnej dobe previesť maximálne 32% slnečného žiarenia na elektrinu).


Na MIT prišli s novou technológiou kombinujúcou fotovoltické články s materiálom schopným absorbovať odpadové teplo, ktoré články pri ožiarení produkujú, a to následne premeniť na svetelné žiarenie s ideálnou vlnovou dĺžkou. Vďaka tomu je premena dopadajúceho slnečného žiarenia efektívnejšia.

DAIKIN Ururu Sarara

V náväznosti na vlnu teplých dní, ktoré zaliali Slovensko, si neodpustíme spomenúť ani technológiu, ktorá mnohým príde ako banálna, no môže sa stať kľúčovou pre bežného človeka v modernom byte či dome.

Ide o klimatizáciu a nie, nejde len o fúkanie studeného vzduchu. Dnes už máš možnosť kúpiť si inteligentnú klimatizáciu vyvinutú v Japonsku. Tá sa správa ako smart robot, keďže okrem chladenia dokáže aj vykurovať, čistiť vzduch, zvlhčovať, odvlhčovať či privádzať do bytu prúd čerstvého vzduchu.

Najmodernejšie kúsky majú tzv. inteligentné oko, ktoré smeruje prúd vzduchu mimo zóny pobytu osôb a zabraňuje tak nepríjemnému pocitu prievanu, ktorý mnohým ľuďom prekáža. Japonsko ide s dobou a uvedomuje si nevyhnutnosť diaľkového ovládania. Jednoduchou aplikáciou Online Controller si byt vieš nechať vychladiť do príjemných stupňov, aj keď sa v ňom nenachádzaš – stačí vytiahnuť smartfón a ovládať ju na diaľku.

Ak si fanúšikom inovatívnych technológií, určite si vyberieš z ponuky na stránke japonskaklimatizacia.sk. Ak chceš mať doma tú najvymakanejšiu klímu – odporúčame model Ururu Sarara.

Face++

Aplikácia Face ++ sníma tvár, presnejšie 83 tvárových bodov. Na základe vzdialenosti medzi týmito bodmi určuje identifikáciu konkrétneho človeka. Vďaka technológii od Face ++ môžeš zabudnúť na bankovky, či kreditnú kartu. Na platbu v online, ale aj kamennom obchode, ti postačí tvoja tvár.


V Číne sa možnosť overovania pomocou tváre stalo veľmi populárnou záležitosťou. V súčasnej dobe používa tento typ „podpisu“ vyše 120 miliónov zákazníkov služby Alipay, ktorá umožňuje vykonávať transakcie priamo z telefónu. Za funkcionalitou Alipay je „schovaný“ čínsky start-up Face ++, ktorý je v súčasnej dobe oceňovaný na 1 miliardu dolárov.

Oblasti využitia sú pri tejto technológii skutočne široké. Od riadenia fyzického vstupu, cez online objednávanie a platby tovaru, vrátane potvrdzovania finančných produktov, až po zvyšovanie úrovne zákazníckej skúsenosti. Predstav si príjemne vystupujúci personál v obchode alebo reštaurácii, ktorý ťa pri vstupe pozdraví tvojím menom.

Článok vznikol v spolupráci s firmou DAIKIN.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK